Bir duduk üstadı Suren Asaduryan ve “Armenian Melodies” albümü

Erivan doğumlu Suren Asaduryan, ilk hocası Vace Hosepyan ile 16 yaşındayken yaz okulunda tanıştı. 4 gün içinde kendi kendine duduk çalmayı öğrendikten sonra Hosepyan’ın ilgisini çekti. Bir yandan Erivan Güzel Sanatlar Akademisi’nde heykel bölümünde okurken, diğer yandan profesyonel olarak çalışıyordu Asaduryan. 17 yaşında tanınmaya; Rusya’da ve Avrupa’da konserler vermeye başladı. 20 yaşında Ermenistan Halk Müziği Orkestrası’na kabul edildi. Yedi yıl solist sanatçı olarak görev yaptı. 30 yaşında, konservatuvar öğrenimi görmeye karar verdi, Erivan Tiyatro, Edebiyat, Müzik Akademisi’ni bitirdi. Klarnet çalmayı öğrendi.

Suren Asaduryan ve “Armenian Melodies” Albümü


Sonraki şarkıya geçmek için >| şarkı seçmek için [>] işaretine basınız.

Bugüne kadar, biri Ermenistan’da olmak üzere yedi CD’si yayımlandı. Film müziklerinde yer aldı. Hobi düzeyinde heykel çalışmalarını sürdürüyor.

Ayrıca 2007’nin ilk günlerinde MÜYAP’ın açıkladığı, “bandrol satışlarına göre müzik piyasasında en çok satılan albümler” listesi çoğu müzikseveri şaşırttı. Birçok ünlünün CD satışı 100 bini aşamazken, bilinmeyen isimlerin albümlerinin yüksek satış rakamlarına ulaştığı çıktı ortaya. Ermeni dudukçu Suren Asaduryan, 190 bin satan “Seneler” albümüyle listenin 11’nci sırasında yer aldı.  Daha önce Erkan Oğur’la kaydettiği “Bir Ömür Sadece” ve Yansımalar’la hazırladığı “Vuslat”ın toplam satışları da 60 bin’i buldu.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz