İBRAHİM MAALOUF, DOĞU’NUN MAKAMLARINI BATI’NIN RİTİMLERİYLE BİRLEŞTİRİYOR

Lübnan’da doğup Fransa’ya ailesi ile göç eden İbrahim Maalouf, geleneksel 3 sbaplı trampet yerine babasının 1960’larda icat ettiği 4 sbaplı trampet çalıyor. Bundan dolayı dünyada oryantal çeyrek ton trampet çalabilen ve bu “eşsiz”  müzik aletine sahip tek kişi.

Bu enstrümanın en önemli özeliği  caz ritmlerini ve doğunun makamlarını çalabiliyor olması. Kendisiyle yapılan bir röportajda  “Ben küçük bir çocukken babam trompet çalmamam için elinden geleni yaptı. Çünkü; oda bir trompetçiydi ve bu enstrümanın zorluklarını biliyordu o yüzden bana viyolonsel aldı ve kendisinin de çok sevdiği viyolonsel sevdirmek için elinden geleni yaptı. Ama işte çocuklar babalarına özenir” diyor.


Altermatif Albüm linki>>

Ibrahim Maalouf – Beirut

Ailesiyle bir iç savaşın ortasında Lübnan’dan kaçan Ibrahim, iki yıl ondan daha yaşlı olan her iki ebeveyn ve onun kız kardeşi Layla’yla Paris varoşlarında büyüttü.  17 yaşına kadar çeşitli işlerde çalıştı,  Üniversitede   Genel Bilimsel Matematik bölümünü okudu. İbrahim Maalouf,  Trampetçi Nassim Maalouf ve piyanist Nada Maalouf’un oğlu, ünlü yazar Amin Maalouf’un yeğeni, ve gazeteci, şair ve müzik-bilimci Rushdi Maalouf’un torunudur.  Babasının, 1960’larda icat ettiği enstrüman ile Arap müziği çalmasıyla ünlendi.
Ibrahim, hem dünyada bir çok müzik yarışmasının birincisi hemde caz festivallerinin sevilen sanatçılarından biridir.

Ibrahim Maalouf – Red & Black Light

Ibrahim Maalouf – Run The World (Girls)

Ibrahim Maalouf – Naga (feat. Adnan Jubran)

Artist : Ibrahim Maalouf
Album : Diasporas
Label : E M
Year : Mar 25th, 2008
Genre : Modern Jazz, World
Format, bitrate : mp3, 192-320kbps
Time : 35 min
Size : 46,7 Mb

1 Yorum

  1. ımprovisation taqsim on trumpet eseri babanınmı oğlunmu ? ben oğulun diyr biliyorum.ancak youtube da baba adına .

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz