Bilinçaltının Kristof Kolomb’u Sigmund Freud’un Evinden 20 Fotoğraf

Sigmund Freud’un, Hitler’in Avusturya’yı ilhakından sonra Londra’ya gitmek üzere, Viyana’yı en küçük çocuğu Anna ile birlikte terk edip yerleştiği eylül 1939 yılında uzun acılar çekip ölünceye kadar oturduğu evden fotoğraflar.   

Freud’un ölümünden sonra çocuk psikanalizinde bir öncü olarak tanınan küçük kızının 1982 yılına kadar yaşadığı yer günümüzde Freud’un yaşadığı zamanda kalmasına özen gösterilerek müzeye çevrilmiş. Hastalarını yakalandığı çene kanserinin son safhalarına kadar görmeye devam etiği ve meşhur İran halılarının serili olduğu çalışma ofisin de bu evde bulunuyor.

Müze, Freud’un özel eşyaların sergilendiği bölümler dışında, arşiv, bir referans kitaplığı ve bir fotoğraf kütüphanesi  içeriyor. Söz konusu binada çağdaş sanat, tarihi ve biyografik sergilere, paneller, atölye çalışmaları, turlar ve konferanslar içeren çeşitli kültür sanat etkinlikleri yapılmaya devam ediyor.

 

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
Tembellik Hakkı Kitabından 15 Alıntı: Yoksulluk, çalışma tutkusundan doğmuştur

Filozoflar, hiç çalışmadan para pul, han hamam edinmek için yoksullara iş verenlere, insansever diye alkış tutuyorlar. Bir köyün orta yerinde...

Kapat