Antonio Vivaldi’nin Yıldırım Beyazıt konulu Bajazet Operası

Osmanlıların 4. Padişah’ı Yıldırım Beyazıt’ın Ankara Savaşını kaybedip Timur’a esir düşmesi ve trajik ölümü Batılı yazarların oldukça ilgisini çekmiştir. 1735 yılında Antonio Vivaldi tarafından Verona karnavalı için bestelenen Bajazet Operası Librettosu Aqostino Pioven tarafından yazılmıştır.

Üç bölümlü bir senfoni ve 3 perdeden oluşur. Opera (katalog numarası RV 703) Osmanlı sultanı I. Bayezid`in Timur tarafından esir edilmesini ve sonraki hayatından yola çıkarak kurgulanmış bir hikaye anlatılmıştır. Yıldırım Beyazıt ve Timur konusunu işleyen bu librettoyu bazen Bajazet, bazen Tamerlano adıyla 18. yüzyıl boyunca 1710 ile 1799 yılları arasında ele alan pek çok besteci arasında  Vivaldi’de katılmıştır.


Eserden Bir bölüm.

17. ve 18. yüzyıllarda Osmanlı tarihinin kanlı ve trajik olaylarına ilgi duyarak tiyatro ve opera eserleri yaratan Avrupalılar 18, yüzyılın sonlarına doğru ve 19. yüzyılda trajedilerden vazgeçerek komediye yöneldiler. Türklere bakış zaman içinde değiştiğinden Mozart’ın Saraydan Kız Kaçırma operası başta olmak üzere İtalya’da, Almanya’da, Fransa’da ve İngiltere’de Türkleri ve haremi konu alan pek çok mizahi opera bestelendi.

Yıldırım Bayezid’in Timur’un huzuruna getirilişini tasvir eden bir çizim

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz