AHMET TELLİ KENDİ SESİNDEN ŞİİRLERİ

1946 yılında Eskipazar’da doğan Çerkez asıllı şair, Gazi Eğitim Enstitüsü Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdikten sonra çeşitli eğitim kuruluşlarında öğretmenlik yaptı. 12 Eylül darbesinden sonra uzunca bir süre tutuklu kalan Ahmet Telli genelikle aşk, özlem ve yalnızlık  üzerine şiirler yazdı.

1960 sonrası toplumcu şiirimizin ikinci kuşağında yer almış olan şair, kendine özgü bir dille  romantik -başkaldırı şiirleri yazdı.

Şiirlerinin bir kısmı  Grup Yorum tarafından bestelenen şairin, seçme şiirlerinden hazırlanan “Kalmasin” ve “Kül ve kil” olmak üzre kendisinin seslendirdiği iki şiir albümü var. (Aşağıdan dinleyebilirsiniz)

Gün biter gülüşün kalır bende
anılar gibi sürüklenir bulutlar
Ömrümüz ayrılıklar toplamıdır
yarım kalan bir şiir belki deAykırı anlamlar arayıp durma
güz bitip sular köpürür de
Her gece yeni bir savaş baslar

acı ses olur, ses deli yağmur
Sığındığım her yer adınla anılır
ben girerim sokağı devriyeler basar
Bir de gülüşün eklenir kimliğime.

Şiir Kitapları: Yangın Yılları (1979) , Hüznün İsyan Olur (1979) , Dövüşen Anlatsın (1980) , Saklı Kalan (1982) , Su Çürüdü (1983) , Belki Yine Gelirim (1984) .

Kalmasın, Kül ve Kil adlı şiir albümlerinden seçilmiş 27 şiir

6 Yorumlar

  1. Genelde şairler kendi şiirlerini seslendiremezler.ahmet tellinin şiirleri kadar, kendi ses rengi,tınısı,vurgusu,müzikle birleşince kendi içinde bir büyülü yolculuğa çıkarıyor insanı.Dinlerken bir ürpertiye kapılıyor o bilinmeyen uzaklıklara gidiyorum.tüm duyguları bir anda yaşıyorum. Öfke,sevinç hüzün,kayıplar dahası kendımden cok sey buluyor.kendime çok şey katıyorum.tıpkı “şu kentin üzerinde uçuşup duran, kırlangıç ölülerini görüyormusun”görmek gibi.
    Harkulade bir düşünce yetisine sahip kent şairimizi kutluyorm.

  2. Onunla tanışmak ve o güzel sesinden iki mısra dinlemek unutulmazdı.Ömrümüz güzellikler toplamıdır..Güzellikler içindeyim senin şiirlerinle..

  3. Armanuş dost gerçekten şanslıymışsın Ahmet Tellinin sesinden 2 mısra dinlediysen..
    Türkiyenin büyük şaiirlerinden biridir..Mükemmel kişilik..

  4. Gecenin karanlığında bu sesi duymak çok hoş. Şiirleriyle VE SESİYLE TANIŞTIĞIM İÇİN KENDİMİ ŞANŞLI HİSSEDİYORUM

  5. Şiir; ”sözcüklerle mi yoksa duyguyla mı yazılır ” hep tartışıla gelmiştir, ahmet telli de bu soru iki defa ağırlaşıyor, iki defa bir çıkmaza bağlanıyor, o anı yaşarken dizeleri unutuyorsunuz, dizelere boğulmuşkan bomboş bir zaman içine sürükleniyosunuz, yüreklerimizde ve kavgamızda açtığın güzellikler için çok teşekkür ederim….

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz