Cigerxwin’in ve kendi sesinden şiirleri

Gül Satıcısı
Bir gül satıcısı gördüm uyandığımda
Çok sevindim, gülü kalbe değişeceğine
Gülü kalbe değişeceğine
-Bir kalbimiz vardı, hastalık ve yara dolu
İnanamadım önce, gülü kalbe değişeceğine
Gülü kalbe değişeceğine
-Pazarlık ettik, “Takas etmem” dedi;
“Güle canını da verir üstüne
Canını da verir üstüne”
-Sordum: “Can ve kalbini kim değişir bu güle!”
“Pazarlık” bu dedi “Yaralı ya kalbin
Yaralı ya kalbin”
-Canımı da kalbimi de verdim, kalp feryad etti;
“Hey Cigerxwin, bir güle değişti kalbini
Bir güle değişti kalbini

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=0YeLNmTzrOE[/youtube]
Sanatçı Burhan Berken’in besteleyip seslendirdiği Gulfiroş şiiri (youtube)

 
Daha bir yaşındayken babasını şair, daha sonra annesini de kaybedince On kardeşiyle birlikte, açlık tehdi ve feodal baskının cenderesinde büyüdü.

1925’te Şeyh Sait İsyanı’ndan sonra, Suriye’ye kaçanlarla birlikte kurdukları Hoybun örgütüne katıldı. Celadet Bedirhan’ın çıkardığı Havar Dergisi’nde ilk  şiirlerini yayınlamaya başladı. Adını Cigerxvin olarak değiştirdi.

Cigerxvin’in birinci divanı 1974’te yayımlandı. Daha sonra değişik tarihlerde Şam, Beyrut ve İsveç’te klasik-modern şiirlerinden oluşan yedi divanı daha yayınlandı. İki anı ve hikaye kitabının yanısıra, Kürt Tarihi üzerine iki kitabı, Kürtçe sözlük çalışması, Kürt folkloru üzerindeki araştırma kitabı ve hayat hikayesini konu alan bir otobiyografisi vardır.
Birtakım sosyalist faaliyette de yer alan Cigerxvin, hayatının büyük bir kısmını Suriye’nin Kamışlı şehrinde geçirdi.
Cigerxwin hakkında daha fazla  bilgiye ulaşmak  ve diğer şiirlerini  okumak için tıklayınız

6 Yorumlar

  1. ne denilebilirki bu kadar büyük iştenlikle şiir yazan bir şair hangi dilde olursa olsun bir işcinin alın terini eşitliği özgürlüğü ve bize adaletsizliğin tabağını önümüze koyan , asimile politikalarıyla bizi yok edebileceğini düşünen zihniyet bizim özgürlüğümüze toprağımıza bugdayımıza dağlarımıza ne kadar tutkulu olduğumuzu bilmemekte şiire olan insana olan sevdamızı hiç düşünmemekte aldığımız nefesin rengi yok diye biliyorlar yanılıyorlar biz nefesimizi rengini görüyoruz kızıl her nefes alışımızda kızılı içimizde çoğaltıyoruz düşüncelerimiz kızıl yaşamımız kızıl tşk cigerxwin

  2. wez agidek merxasım lıser hetima kırasim cum’ata be bextada be tasım wez hetimek pexasım NIVİSKAR HELBEST:CÜNEYT DOĞAN (TELEBEYECİGERXWİN)

  3. ben şiirlerimin çoğunu cigerxwinden etkilenerek yazdım ama ne kadar güzel yazsamda onun kadar yazamam. wez nexweşek be dermanım—- lı ser çiyaye xamılpet e bılurwanım—- lıser dıjmın zıvıstanım—- wez telebe^ cigerxwinım yazan cüneyt (dılgeş)

  4. tüyi baran ye kü ser dicleda bıbare
    tüyi şems, roj tari kü ser dil da
    hızkırıne tıxe bire

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz