Adalet Bakanlığı, HSYK’yı “demokratlaştıracak” adayları buldu!

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu için Pazar günü yapılacak seçimler öncesi  adaylar netleşti.  Adalet Bakanlığı’na ait olduğu belirtilen özellikle taşradaki hakim ve savcılara desteklemeleri için gönderdiği listede özelikle üç  isim dikkat çekiyor. Biri işkenceyle öldürülen Engin Çeber davasında Çeber’in yakınlarını duruşma salonundan atmakla tehdit eden hakim, diğeri dinleme iddialarının üzerine örten savcı, bir diğeri ise ateist bir siteyi açtığı iddia edilen iki kişiye onlarca yıl hapis cezası istemiyle dava açan savcı.  Ülkücü ve sosyal demokrat ittifaktan oluşan YARSAV’ın “Kızılelma” aday listesi, Bakanlık listesini aratmazken, Demokrat Yargı’da  listelerini açıkladı.

Anayasa paketi ile değiştirilen yeni HSYK’da artık birinci sınıf hakim ve savcılar da temsil edilecek. 10 adli yargı 6 idari yargı hakim ve savcısı için seçimler bu hafta yapılacak. Seçimlerde 10 bin 700 hakim ve savcı oy kullanacak. Seçimler öncesinde Demokrat Yargı ve YARSAV aday listelerini açıklamıştı. Adalet Bakanlığı’nın da bir liste hazırladığı ortaya çıktı. Özellikle taşradaki hakim ve savcılara bu isimlere oy vermeleri için baskı yapıldığı öne sürülen listede ilginç hakim ve savcılar yer alıyor:

Engin Çeber Davası, “Dinleyin Yoksa Atarım” Ağır Ceza Hakimi: Nesibe Özer

Bakanlık listesindeki en çok dikkat çeken Bakırköy 14. Ağır Ceza Hakimi. Özer, son olarak işkenceyle öldürülen Engin Çeber davasına baktı ve bakın ne yaptı? Önceki duruşmada, işkencecilerin avukatı sanıklara komplo kurulduğunu ve asıl mağdurların cezaevi görevlileri olduğunu söyleyince Çeber’in babası ve avukatlar, Hakim Özer’e “İşkenceye methiyeler düzülmesine izin vermeyin” dedi. Özer ise savunmayı dinlemek zorunda olduğunu söyleyerek Çeber’in yakınlarını duruşma salonundan çıkarmakla uyarmıştı.

İnternet Sitesine  Davası Savcısı: Celal Avar

Celal Avar: Listenin ilk ismi Üsküdar Savcısı. Avar, www.ateizm2.org internet sitesinin yöneticilerine açtığı dava ile gündeme gelmişti. Sitenin yöneticisi oldukları için gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan Mete Oğuz Taşdemir ve Mustafa Eşitgen hakkında iddianame hazırlayan Avar, iddianamesinde bu kişilerin dini değerleri aşağılama suçundan hapis cezasına çarptırılmasını isterken iddianamesinde, şu ifadelere yer vermişti:

“Bu sitedeki içeriğin felsefi bir bakış açısı olan ateizm ile ilgili tezleri ileri sürmek ve din olgusuna yönelik eleştirel bir bakış açısı ortaya koymak yerine TC vatandaşlarının çoğunun inanmakta olduğu İslâm dinine bu dinin kutsallarına Allah’a, İslâm dini Peygamberi ile kabul görmüş diğer Peygamberlere ve kutsal kitabına yönelik hakaretlerin tekrarlandığı bu sitede izlenen yöntem ile toplumdaki inançlı insanların dini değerlerini aşağılamak suretiyle dindar kesimin kendisini ‘ateist’ olarak tanımlayan kişilere saldırgan hareketlere bulunmasını sağlayacak şekilde kışkırtmalarda bulunulduğu, yayın içeriğinin AİHM tarafından kabul gören ifade özgürlüğü sınırlarını aştığı belirlenmiştir.”

Deniz Feneri Davasının Savcısı: Harun Kodalak

Listedeki ikinci isimi Ankara Cumhuriyet Savcısı. Memur Suçları Soruşturma Bürosunda görevli Kodalak, yıllardır bitirilemeyen Deniz Feneri soruşturmasına bakıyor. Kodalak, soruşturma kapsamında Alman makamlarının isteği doğrultusunda 58 kişinin tanık olarak ifadesine başvurmuştu. İfadeler alındı ancak soruşturmadan hala bir ses çıkmadı.

Kodalak’ın ismi dinleme iddiaları ile de gündeme gelmişti. Eski YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu’nun usulsüz dinlendiğine ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu. Kodalak bu davada takipsizlik kararı verdi. Karar daha sonra Sincan Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kaldırılmış TİB’e düzenlenen baskınla dinlemenin skandalı ortaya çıkmıştı.

Seçim sürecinde Adalet Bakanlığı’na en fazla getirilen eleştiri Bakanlık bürokratlarının HSYK’ya aday olmaması yönündeydi. Adalet Bakanı Sadullah Ergin ise adaylıkları “Kimseye Anayasal hakkını kullanma diyemeyiz” sözleriyle savunmuştu. O listede üç tane de bürokrat yer aldı. Adalet Akademisi Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet Kaya, Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İbrahim Okur, Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürü Birol Erdem’in de bu listede olduğu iddia edildi.

Diğer Hakimler

12 kişilik listede, Yargıtay 10. Ceza Dairesi Teoman Gökçe, Rize Ağır Ceza Mahkeme Başkanı Ömer Köroğlu, İzmir 7. Asliye Ceza Hakimi Ali Öztürk, Adana Ağır Ceza Hakimi Hüseyin Serter, Ankara 17. Asliye Ceza Hakimi Hayrettin Tire ve İstanbul Cumhuriyet Savcısı Ali Güngör’ün isimleri yer aldı.

YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan, Adalet Bakanlığının HSYK üyeliğine ilişkin bürokrat adaylarının bazı illerde hakim ve savcılarla toplantı yaptıklarını öne sürdü. Tarhan, yürütme organın bu şekilde yargı üzerinde “baskı”sını artırdığını savundu.

Tarhan, Adalet Bakanlığı’nın listesini eleştirdi ancak YARSAV da Kurul seçimleri için destekleyeceği isimleri açıkladı. Daha önce Bakanlık bürokratlarının aday olmasını eleştiren YARSAV’ın listesinde bürokratlar yer aldı. Sosyal demokratlar ve ülkücü hakim ve savcıların bir araya getirildiği “Kızılelma listesi”nde şu isimler var:

“- Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdür Yardımcısı Orhan Sungur, Adalet Başmüfettişi Abidin Çelik, Tamer Akgökçe, Osman Kaçmaz, Ali Asker Kazak, Sezai Kepenek, Hayri Keskin, Mehmet Reşat Koparan, Abbas Özden, Güngör Tosunoğlu, Funda Tuner, Ali Haydar Yücesoy’u destekleme kararı aldı. İdari yargıda, Emine Aktepe, Emin Ayhan Çarıkçı, Seval Kırklar, Hüseyin Özgün.”

Demokrat Yargı Listesi İse Şöyle

Demokrat Yargı ise Kemal Şahin, İsmail Yalçın, Faruk Özsu, Mehmet Taştan, Mustafa Kurtaran ve Cafer Ergen’i destekleyeceğini duyurdu.

3 Yorumlar

  1. ateizm.org ve ateizm2.org sitelerinde islam dinine ve onun kurucusuna en ufak bir küfür yoktu. ama müslümanlar rasyonel din eleştirisinden küfür anlamı çıkardıklarından, önlerine gelenede küfreden “kafir” dediklerinden, site hacklenince bilişim suçlularıyla hareket ve işbirliği yapan ilgili savcı site sahiplerini vakit gazetesine deşifre ettirdi.
    hani inanç özgürlüğü ve demokrasi getirecek diyorlar ya akp ye, yalan. aman inanmayın.
    ayrıca site sahiplerinden deicide son derece kaliteli eğitimli ve karakterli bir insandır. forumdaki tartışmalarda en ufak bir hakaret ve küfürüne rastlamışlığım yok. HSYK’ya atanan bütün üyeler bir araya gelse deicide (mustafa eşitgen) in becerilerinin yüzde birisini sergileyemez.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz