Hasan Sağlam “Veng u vaz – Sesleniş” albümü ve klipleri


1972 Dersim  Pulur  doğumlu olan sanatçının 2001 yılında çıkan Veng u vaz (Sesleniş) adında bir zazaca müzik albümü, 2005 yılında Ceylan yayınlarından çıkan “Dersim Seni Neremde Saklayayım?”adlı bir şiir kitabı var.
On üç yaşında bağlama çalmaya başlayan Hasan Sağlam, yerel düğünlerinde çalıp söylemeden uzun bir süre sonra Bursa’da profesyonel çalışma süreci başlar. 1996 yılının  Mayıs ayında, İçinde Haydar Mollu’ nun da bulunduğu 10 kişi ile “Mayıs Türküsü” müzik grubu kurar. Başarılı konserlerle yol alan grup, yol arkadaşları Haydar Mollu’nun amansız hastalığıyla beraber gelen uzun tedavi dönemi sonrasında  dağılır.

 

Bu bölümdeki albüm açılmıyor ise yapmanız gereken 1 dakikalık işlem için burayı tıklayınız

Haydar ‘ın ölümüyle Grubun bir çok üyesi Avrupa’ya gider. Hasan Sağlam İstanbul’a yerleşerek 2001 de tamamı Zazaca olan Veng u Vaz (Sesleniş) adlı bir albümünü çıkarır.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=HYeUPHS57eE[/youtube]Hasan Saglam Kirvem

Hasan Sağlam: “Bütün şarkı söyleyen çocuklar gibi, ilkokulda sesimin ahenkli olduğunu biraz daha idrak ettim. Bahar aylarında yaylada dağlara doğru şarkı söylerken, Dersim’in derin vadileri, uzun uçurumları yaşlı ağaçları, asi kayaları ve soylu nehirlerinin sesime ses koyduğu anlar, ömrümün senfonisidir
Söylediğim her kılam beni, babamın çocukluğuna, Seyit Rıza’nın idamına, Laç deresinde akan kana, dağların anahtarına ve sürgüne götürüyordu.
 Ve çocukluğum, silah omuzda durmadan uzaklara bakan yolculara öykünmekle geçti. Büyüyorduk ve durmadan omuzlarımıza ağırlık biniyordu. Ölüm haberleri silah sesleri ve barut kokusu, ömrümüzü bıçaklıyordu. Ormanlardan sonra yakılan köylerle adresi belirsiz bir sürgün ile göç başladı.” diyor

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=eFE4tCgyIyE[/youtube]

5 Yorumlar

 1. dostum ellerıne saglık guzel olmus araştırmalarında başarılar dılerım

  Cvp:
  Teşekkürler Tolgacığım

 2. Ermeni kökenli bir Ovacıklı olarak, Hasan Abimizi severek dinliyorum.. Başarılarının devamını diliyorum…

  Tüm Dersimlilere selamlar…

 3. hayranlikla dinliyorum inaninki ellerinize saglik
  1 numara zazalar sizi seviyorum

 4. diline yüregine emeğine saglık beni gecmişe götürüyör bu türküler

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz