Uzaya 47 yıl önce ilk adımını atan insan Yuri Gagarin ve uçuş videosu cafrande.org’ta

 
Yuri Gagarin 12 nisan 1962 yılında henüz 27 yaşındayken uzaya ilk çıkan ve dünyanın çevresini ilk kez turlayan insan oldu. İnsanlık için kendini  önceden hiç tecrübe edilmemiş bir maceraya, sonsuz karanlığın ve boşluğun kollarına Sovyet kozmonottu olarak attı. Dünyanın   en cesur insanlardan biri olarakta tarihe geçti.

Çok zeki ve çalışkan olmasına rağmen yaramaz bir çocukluk geçiren Yuri Gagarin, Kızıl Ordu Hava Kuvvetleri’ne yazıldığında uçmak onun için yalnızca hobiydi. 12 Nisan 1961 yılında ise o artık, ‘Vostok-1’ adlı kapsülle uzayın ilk misafiri olarak tarihe geçiyordu. Dünyaya dönüşünü ise 2 kız öğrenci, “2 veya 3 m çapında dev bir toptu. Düştü, zıpladı, tekrar düştü. Vurduğu yerde büyük bir çukur oluştu” derken, Gagarin ise şunları söylüyordu: “Beni uzay elbisem ve sürüklenen paraşütle görünce korktular, onlara ‘Korkmayın, ben de sizin gibi Rus’um, uzaydan indim dedim.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=J2C1FkPz5vU[/youtube] 

Yuri Gagarin, Gzhatsk yakınlarındaki Klushino`da 9 Mart 1934 tarihinde dünyaya geldi (bu kasabanın adı 1968`de Gagarin olarak değiştirildi). Annesi ve babası kolektif bir çiftlikte çalışıyordu. Yuri dört çocuktan üçüncüsüydü, özellikle ablası Yuri`yle yakından ilgilendi. Sovyetler Birliğindeki milyonlarca aile gibi Gagarin ailesi de İkinci Dünya Savaşından kötü biçimde etkilendi. İki abisi 1943`te Almanya`ya götürüldü ve savaş bitene kadar geri dönemediler. Hocaları Gagarin`i zeki ve çalışkan fakat biraz da yaramaz bir çocuk olarak tanımlardı. Matematik hocası savaş esnasında Kızıl Ordu Hava Kuvvetleri`nde uçmuştu, bunun da Gagarin üstünde büyük bir etki bıraktığı söylenir.
Bir dökümhanede çıraklığa başlayan Gagarin daha sonra Saratov`da bulunan yüksek teknik okuluna seçildi. Oradayken “Hava Kulübü”`ne girdi ve küçük uçaklarla uçmayı öğrendi. Bir hobi olarak başladığı bu iş zamanla hayatının önemli bir bölümünü kaplamaya başladı. 1955`de okulunu tamamladı ve bir pilot okulunda savaş uçağı eğitimi almaya başladı. Orada 1957 yılında evleneceği Valentina Goryacheva ile tanıştı. Eğitimden sonra hava şartlarının kötü olduğu Norveç sınırında bir bölgeye atandı. Yetişkin biri olduğunda boyu 157,5 cm civarındaydı.

Uzay uçuşu
Uzay Yarışının başlangıç döneminde, Sovyetler kozmonot adaylarını belirlemek için geniş bir tarama programı başlatmışlardı. 20 kozmonot ile Sovyet uzay programına seçilen Gagarin bütün testleri başarıyla atlattı. En sonunda gene yetenekli ve başarılı bir kozmonot olan Gherman Titov ile Yuri Gagarin arasında bir tercih yapılacaktı, Yuri Gagarin seçildi. Bu seçimde soğuk Titov`un aksine Yuri`nin güler yüzlü ve cana yakın bir karakterinin olması ve sade bir çocukluk sürmesinin önemli olduğu söylenir.

Uçuş
12 Nisan 1961 tarihinde Gagarin uzaya çıkan ilk insan oldu. Gemisinin adı Vostok 1 idi. Uluslararası medyaya göre Gagarin`in ilk sözleri “Burada Tanrı falan göremiyorum.” oldu. Gerçi uzay uçuşu sırasında dünya ile yaptığı konuşmaların yayımlanan metninde böyle bir cümle yer almaz . Gagarin daha yörüngedeyken rütbesi TASS tarafından yükseltildi. Sovyet otoritelerine göre rütbe değişimin hemen yapılmasının sebebi Gagarin`in iniş sırasında ölebileceğini düşünmeleriydi. Ama bu gerçekleşmedi ve Gagarin dünyaya çok ünlü biri olarak döndü. Sovyetler Birliği Komünist Partisi`ni “bütün başarılarımızın düzenleyicisi” olarak övdü. Dönemin lideri Nikola Khrushchev de Gagarin`in ününden ve başarısından korkarak onu kendine politik bir rakip olarak düşünmeye başladı.

Uçuştan sonra
Gagarin dünya çapında ün kazanmış biri ve Sovyet başarısının sembolü olarak dünyayı dolaşmaya başladı, popülaritesini de kontrol edebiliyordu. Fakat kısa bir süre sonra alkol bağımlısı oldu, 1961`de Kırım`da genç bir hemşireyle maceraya atıldı. 1962`de kendini toparlayarak kozmonot yetiştirme merkezinde çalışmaya başladı.

(1961, Çekoslovakya posteri: “Komünizm yıldızlara giden yolu açtı”)

Ölümü ve sonrası
Kurumun antrenör vekili olma sürecinde, Gagarin savaş uçağı pilotu olmayı yeniden hak kazanması gerekti. 27 Mart 1968`de MiG-15 model uçağıyla rutin bir deneme sürüşü sırasında eğitmeniyle birlikte hayatını kaybetti. Kazaya neyin sebep olduğu bilinemedi, 1986 yılında bir soruşturmada Su-11 model bir uçağın yol açtığı türbülansın kazaya yol açtığı söylendi. Kimi rivayetler içinde pilot kabininin yanlışlıkla açıldığı ve bir anda güçlenen hava dolaşımı yüzünden uçağın kontrolünü Gagarin`in kaybettiği yönümdedir.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ko9zgw7yZTk[/youtube]

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz