SİYAD Ödülleri’ne ‘Sonbahar’ ve ‘Üç Maymun’ damgasını vurdu


41. SİYAD Ödülleri’ne aday filmler belli oldu. Yönetmen Özcan Alper’in filmi “Sonbahar” ve Nuri Bilge Ceylan’ın “Üç Maymun”u 11 dalın 9’unda aday gösterildi. Özcan Alper’in bol ödüllü filmi “Sonbahar” SİYAD Ödülleri’nin en güçlü adayı

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Ödülleri’nin 13 daldaki adayları belli oldu. 2008 yılında katıldığı festivallerde ödül alan filmlerden “Sonbahar”, “Üç Maymun”, “Gitmek” ve “Tatil Kitabı” ile “Son Cellat”, “O…Çocukları” ve “Rıza” uzun metrajlı filmlerin değerlendirildiği çeşitli dallarda ödüle aday gösterildiler.

[dailymotion]http://www.dailymotion.com/video/x77pav_sonbahar-film-fragman_shortfilms[/dailymotion]

Yönetmen Özcan Alper’in hayata dönüş operasyonlarını ve sonrasını anlatan filmi “Sonbahar” ve Nuri Bilge Ceylan’ın “Üç Maymun” filmi, en iyi film, yönetmen, senaryo ve müzik başta olmak üzere 11 dalın 9’unda listeye girdi.

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) üyelerinin, hafta başında yaptığı toplantıda belirlenen adaylar dünkü basın toplantısıyla kamuoyuna açıklandı. 41. SİYAD – Türk Sineması Ödülleri’nde bu yıl ilk kez açılan En İyi Belgesel ve En İyi Kısa Film dallarıyla birlikte toplam 13 dalda ödül verilecek. Ödül töreni 22 Şubat Pazar akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yapılacak. Aday açıklanan dallara ek olarak gecede SİYAD Yaşam Boyu Onur Ödülü ile SİYAD Tuncan Okan Emek Ödülü de sahiplerine verilecek. Gecede ayrıca 2008’in Umut Veren Sanatçısı ödülünü kazanan isim de açıklanacak.

[dailymotion]http://www.dailymotion.com/video/x5m6s7_uc-maymun-vizyonfilmlericom_shortfilms[/dailymotion]

SİYAD Ödüllerinde En İyi Film dalında “Ara”, “Rıza”, Sonbahar”, “Tatil Kitabı” ve “Üç Maymun” ödüle aday gösterilirken, “Devrim Arabaları”, “Gitmek”, “Made in Europe”, “Ulak”, “Vicdan”, “Fırtına (Bahoz)”, “O… Çocukları” ve “Son Cellat” da çeşitli dallarda ödül için yarışacaklar.

Yönetmen Rüya Arzu Köksal ve Aydın Kudu’nun Karadeniz Sahil Otobanı ve çevre halkını konu alan belgesel filmi “Son Kumsal” En İyi Belgesel dalında aday gösterildi. Aynı dalda Belmin Söylemez, Berke Baş, Haşmet Topaloğlu ve Somnur Vardar’ın filmi “Bu Ne Güzel Demokrasi!”, Bahriye Kabadayı’nın “Devrimci Gençlik Köprüsü”, Can Candan’ın “3 Saat” ve Ayşegül Taşkent’in “Volga Volga” filmleri de aday listesinde yer aldı.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz