2009′un En İyi filmi IRA Açlık Grevini konu alan “Hunger” (online izle)

HungerAylık sinema dergisi Altyazı’nın sinema yazarlarının oylarıyla hazırladığı “2009’un En İyi 20 Filmi” listesinin zirvesinde Steve McQueen’in yönettiği “Hunger” (Açlık) isimli film var. Açlık 1981’de Bobby Sands’in önderlik ettiği IRA Açlık Grevi sırasında Maze Hapishanesi’nde yaşananları konu alan film, detaylara epik bir gözle eğilerek akıl ve bedenin sınırları zorlandığında neler olduğuna ışık tutuyor. Henüz ilk filmini çeken Steve McQueen’e başta Cannes’da Altın Kamera olmak üzere uluslararası birçok festivalde ödül kazandıran İngiltere yapımı film, H blokları olarak ünlenen bu hapishanedeki direnişçilerin yaşamlarını tüm ayrıtılarıyla gösteriyor.Yüksek görüntü kalitesi ile filmleri Hızlı Film İzleme sitesinde izleyebilirsiniz. 

Hunger / Açlık filmini aşağıdan izleyebilirsiniz

Kuzey İrlanda’nın bağımsızlığı için mücadele eden IRA ve INLA üyesi militanların, savunma haklarından yoksun bırakılarak hapsedildikleri işkencehane muadili Maze Cezaevi’nin (Long Cesh) H Blokları’nda geçer. Politik mahkûm statüsü adına direniş kararı alan Bobby Sands ve arkadaşlarının, “battaniye” protestosu ve “yıkanmama” eylemleri, Belfast sokaklarında yankısını bulur.
Ancak İngiliz hükümetinin “Demir Leydi” lakaplı Başbakanı Margaret Thatcher geri adım atmaz. Sands son çare olarak Mart 1981’de bedenini açlığa yatırır. Hücre hücre eriyen Sands, eyleminin 66. günü olan 5 Mayıs 1981’de son soluğunu verir ve yüz bin kişilik cenaze töreniyle Derry Şehir Mezarlığı’nda defnedilir.
Altyazı dergisi listesinin 1 numarası ise Darren Aranowsky’nin yönettiği, Mickey Rouke’un geri dönüş filmi “Şamiyon”.Son dönemlerde de en çok izlenen filmler içesinde Logan ilk sıralarda olduğu görülmektedir. Sizler de bu filmi son derece kalitesi görünti kalitesi ile Logan Türkçe dublaj olarak izleme sayfasından takip edebileceksiniz. 

Derginin okuyucuları için hazırladığı bir başka liste de 2000’lerin en iyi 50 filmi. Altyazı yazarlarına göre son 10 yılın en iyi filmi David Lynch’in yönettiği “Mulholand Çıkmazı”.

“Avatar” 9. sırada

Aralarında Mithat Alam, Cüneyt Cebenoyan, Övgü Gökçe, Berke Göl, Kutlukhan Kutlu, Esin Küçüktepepınar, Sevin Okyay, Fatih Özgüven, Ceylan Özçelik, Alin Taşçıyan, Uğur Vardan gibi isimlerin olduğu sinema yazarlarının hazırladığı 2009’un En İyi 20 Filmi listesinin ilk 10 filmi şöyle:

1) “Açlık”, Steve McQueen

2) “Hayat Var”, Reha Erdem

3) “Hayallerin Peşinde”, Sam Mendes

4) “Soysuzlar Çetesi”, Quentin Tarantino

5) “Şampiyon”, Darren Aranowsky

6) “Vavien”, Durul Taylan – Yağmur Taylan

7) “İki Dil Bir Bavul”, Orhan Eskiköy – Özgür Doğan

8 ) “Yasak Bölge 9”, Neil Blomkamp

9) “Avatar”, James Cameron

10) “Milk”, Gus Van Sant

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz