Serdar Ortaç’ın Ahmet Kaya’ya attığı çatal, bıçak 11 yıl sonra kendisine yağmur gibi geri döndü

Hacettepe Üniversitesi’nin Bahar Şenliği’nde Beytepe Kampüsü’nde düzenlenen konserde sahne alan Serdar Ortaç ilk şarkısını okurken ‘Ahmet Kayalar ölmez’ pankartı açan öğrencilerin çatal, bıçak saldırısına uğradı. Ortaç, iki dansçı ve iki gitarcının da yaralanmasıyla sahneyi terk etmek zorunda kaldı. Yaşanan olaylardan dolayı iptal edilen konserde grubun amacının, 11 yıl önce Ahmet Kaya’ya çatal fırlatan Ortaç’ı protesto etmek olduğu öğrenildi.

Dün Hacettepe Üniversitesi’nde konser vermek için sahneye çıkan çatal bıcak çetesi üyesi Serdar Ortaç sadece bir şarkı söyleyebildi. Ortaç şarkısını söyler söylemez ön tarafta bulunan seyircilerden bazıları sahneyi çatal, bıçak, şişe yağmuruna tuttu.

Olayda Serdar Ortaç’ın yanı sıra 2 dansçı ve 2 gitarcının da yaralandığı ve konserin iptal edildi.

Serdar Ortaç, daha önce de, Ahmet Kaya’ya Magazin Gazetecileri Derneği gecesinde yaptıkları nedeniyle tepki görmüştü.

O gece neler olmuştu?

12 Şubat 1999 tarihinde düzenlenen Magazin Gazetecileri Derneği gecesinde, sahneye çıkarak ödül alan Ahmet Kaya bir Kürtçe klip hazırlayacağını söylemişti. Bunun üzerine Ahmet Kaya’ya aralarında Serdar Ortaç’ın da bulunduğu grup çatal, bıçak fırlatmış; Ortaç ayağa kalkarak 10. yıl Marşı’nı söylemeye başlamıştı.

Lince amigoluk yapmak suç değil mi?

Olay sonrasında yaptığı açıklamada Serdar Ortaç şunları söyledi: “İki şarkıdan sonra sahneye çatal, bıçak, içi kumla doldurulmuş pet şişe, eritilmiş mum kütleleri ve benzeri maddelerin fırlatıldı. Ben sol bacağımdan, iki hanım dansçım başından ve davulcum elinden yaralandı. Sahneyi bırakmak zorunda kaldık, hastaneye gittik. Bu olayın 98’de Ahmet Kaya’ya çatal ve bıçak saldırıldığı güne bağlayanlar oluyor. Bence de mümkün böyle bir şeyden yapılması. Ancak ben o gün sahnedeydim ve sahneden kimseye ne çatal ne bıçak attım. Sahnede şarkı söylerken zaten ne atabilirim ki.”

Serdar Ortaç geçtiğimiz yıl verdiği bir röportajda Ahmet Kaya’dan özür dilemiş  “Ahmet Kaya’nın o gece linç edilmesinde rol oynadığım için çok pişmanım. ”demişti.

AKP, Ortaç’ı ihya* ediyormuş

Ortaç, AKP’nin Kürt açılımıyla birlikte, o gün yaptıklarından pişman olduğunu belirtmiş, şöyle konuşmuştu:
“Bugün aynı şey olsa böyle bir tepki asla göstermem. Şimdiki hükümetimiz bize birlikte yaşamayı öğretiyor. Bunu anlamamızı gerçekten istiyor. Osmanlı İmparatorluğu’nda nasıl onca millet bir arada yaşadıysa, ABD’de o kadar etnik grup bir bütün olabiliyorsa biz de başarabiliriz. Başarmalıyız. Bu konuda son sözüm: Ahmet Kaya’nın o gece linç edilmesinde rol oynadığım için çok pişmanım. Bugün olsa bu tepkiyi asla vermem. Kürtçe şarkı okunmasını destekliyorum ama asla şehit görmek de istemiyorum. Birlikte yaşamayı öğrenmemiz gerekli.”

Daha önce yumruk atılmıştı

Geçtiğimiz yıl Kral Tv Video Müzik Ödülleri Töreni sırasında Serdar Ortaç tuvalette yumruklanmış, Ortaç,  “Kavga vardı ayırırken oldu” diyerek yalan söylese de yumruk attığı iddia edilen  Cafer Arat; Yaşanan olayın genel bir birikimin sonucunda meydana geldiğini belirtmiş, “yıllar önce Ahmet Kaya olayında Ahmet Kaya’ya çatal atılan masada Serdar Ortaç’a bir tepkisi olduğunu belirtmişti.


*Geliştirmek, iyileştirmek

4 Yorumlar

  1. Bu ulke Ahmet Kaya ve Hrant Dink’in cocuklarina kocaman bir ozur borcludur…!

  2. Bu ülkede yetişmiş nadir seslerden biri olan Ahmet KAYA “ya yapılanlar, hafızamızda capcanlı duruyor…Bizler ” ne iyilikleri, ne de kötülükleri ” unuturuz….O acı günde dürüstlük ve ilkelilik üzerinde konuşma yapan, ilkelerinden asla ödün vermeyen Ahmet KAYA”ya tahammül edemeyen lümpenler., bugün timsah gözyaşları dökmekteler….

  3. arkadaşlar,söz konusu özbek hala kadınlara sarılıp klip çekiyor.halbuki tüm Türkiye bilmiyor mu elmanın portakalın ne olduğunu 😀

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz