Sabahattin Ali’den Mektup: Perişan bir haldeyim, beni seviyorsan üzülme!

Sevgili Karıcığım,1

Sana fena bir haber vereceğim. Bugün muayene edildim. Sapasağlam asker olduğuma dair rapor verdiler. Salih amcamın mektubu filan fayda vermedi. On beş yirmi gün sonra İstanbul’a hep beraber geleceğiz. Ben raporun neticesini alıncaya kadar daha birkaç gün kalacağım.  Sen sakın kimseye asker olacağı­mı söyleme. Yalnız senden bir ricam var. Hemen radyocuya git, askere gideceğimi, bunun için taksitleri ödeyemeyeceğimi ve askerde iken icraya verse bile para alamayacağını söyle. İster­se radyoyu geri alsın. Peşin olarak verdiğimiz 30 liranın on li­rasını da bağışlayalım. Anten de onların olsun. Razı olurlarsa ne âlâ. Olmazlarsa hava alırlar. İstersen bu mektubu da göster. Allah aşkına bu işi ben gelmeden hallet. Sonra Süha’yı2 gönde­rip Kâmuran’dan3 bütün paraları aldır. Sakın ev kirası verme. Beni bekle. Ama hiç müteessir olma, ne yapalım, bu geçidin de atlatılması lazım imiş, bir gün evvel olduğu belki hakkımızda hayırlıdır.

Beni seviyorsan üzülme. Ben de çok müteessirim fa­kat bu teessürümün daha çoğu senin müteessir olacağını düşünmektendir. Beni nakliye sınıfına ayırdılar. Yani asker olup harbe gidersek pek o kadar ateş altına gitmeyeceğiz. Buna da şükür. Mektubumu alınca hemen söylediğim şeyleri yap ve bana bir mektup yazarak o gün “saat 6’dan evvel” postaya at ki çarşamba günü benim elime gelsin. Adres şudur: “İstanbul, Yeni Kitapçı’dan Sabahattin Ali. Ankara Caddesi Numara 85”

Benim birtanecik, sevgili karıcığım. Bu mektubu yazarken ne halde olduğumu görsen bana acırsın. Fevkalade perişan bir haldeyim. Beni ancak senin teselli edici mektubun canlandı­racak. Sakın ihmal etme. Gözlerinden, yanaklarından, dudak­larından binlerce defa öperim. Süha’nın gözlerinden öperim. Süha’nın imtihanının sonuna kadar Ankara’da kalacağımızı sa­nıyorum.

Kocan Sabahattin Ali

Kaynak: Canım Aliye Ruhum Filiz

  1. Sabahattin Ali, 1937’nin ilk aylarında askere gittiğine göre mektubun yazılış ta­rihi 1937’nin başları olmalıdır.
  2. Süheyla Conkman, Sabahattin Ali’nin kız kardeşi. Aile içinde “Süha” olarak çağrılmıştır.
  3. Sabahattin Ali’nin babasının kuzeni Hayri Başotaç’ın kızı.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz