Ölümden önce ve sonra çekilmiş fotoğraflar sergisi


Alman fotoğraf sanatçısı Walter Schels, Ölümden Önce Yaşam başlıklı sergisi için ölümcül hastalığa yakalanmış modelleri fotoğraflarını çekiyor. Nodellerini ölümlerinden kısa bir süre önce ve öldükten hemen sonra fotoğraflayan 72 sanatçı yaşındaki Schels’in Life Before Death fotoğraf sergisiyle, izleyicileri kelimenin tam anlamıyla ölümle “yüzleştiriyor.”

Walter Schels, The Guardian dergisine verdiği demeçte “insanlar hep bir şeylerin peşinde koşar ama bu resimlerdeki insanların artık böyle bir ihtiyacı kalmadı. Bir fotoğrafçı olarak ben de ‘yalan olan herşeyden sıyrılmış’ bu yüzlerin resmini çekmek istedim. Sodna ulaştığınızda her türlü yalandan sıyrılıp, daha önce hiç olmadığınız kadar gerçek oluyorsunuz” diye konuştu.

Schels’in Londra’da açılan sergide yer alan fotoğrafları gönüllü modellerin “hayata son bakışlarını” yansıtıyor. Hepsinin ortak noktası ise bu modellerin hiçbirinin artık hayatta olmamaları ve Schels’in objektifine; silinmek üzere olan gülümseyişleriyle bakarken bunun son pozları olduğunu bilmeleri.

ÖLÜM KORKUSU YÜZÜNDEN BU SERGİYİ HAZIRLADI
Schels, kendisini bu sergiyi hazırlamaya yönelten etkenin, çocukluğundan beri peşini bırakmayan ölüm korkusu olduğunu itiraf ediyor.

Çocukluğu İkinci Dünya Savaşı yıllarında geçen ve Münih’te bombardıman yüzünden yanmış, parçalanmış bir çok ceset gören Schels; o zamandan bu yana da ölümden ve ölü bedenlerden korktuğunu söylüyor.

Ölüm korkusunu yenmek için de bu sergiyi hazırlamaya karar vermiş sanatçı. Schels, proje kapsamında 24 kişinin ölümden önce ve ölümden sonra portrelerini çekmiş. Sergide bu portrelere, artık hayatta olmayan modellerle yapılan röportaj kayıtları da eşlik ediyor.

Bazı çevreler tarafından etik bulunmayarak eleştirilen koleksiyon, 8 Mayıs’a kadar Londra’daki Wellcome Collection’da sergilenmişti.


Heiner Schmitz, 51 yaşında hayata veda etmeden önce ve ölümünden hemen sonra.


56 yaşındaki Michael Lauermann 11 Ocak 2003’te ve 4 Ocak 2004’teki ölümünden sonra.


67 yaşındaki Edelgard Clavey, 5 Aralık 2003 yılında böyle görüntülendi. Sağdaki fotoğraf ise 4 Ocak 2004’teki ölümünden sonra çekildi.


80 yaşındaki Waltraud Bening’in yaşarken son fotoğrafı 12 Ocak 2003’te çekildi. 26 Ocak 2003’deki ölümünden sonra ise yüzü sağda yer alan karedeki gibi görünüyordu.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz