JOHN LENNON’UN KENDİ KİTABI İÇİN KALEME ALDIĞI 15 ÇİZİM

868

“Şiddet kullanmaya gelirse iş sistemin oyununu oynuyorsunuz demektir. Kurulu düzen seni tahrik edecektir; sakalını çekecek, yüzünü dürtüp seni kavga etmeye zorlayacak. Çünkü seni bir şiddete yöneltince nasıl başa çıkacaklarını bilirler. Başa çıkamadıkları tek şey pasif direniş ve mizahtır.”
[John Lennon]

Beatles ile başarının zirvesine çıktığı yıllarda In His Own Write (1964) ve A Spaniard in the Works (1965) adlı iki kitap yazan John Lennon, kitaplarda yer alan bazı hikaye ve şiirler için sürrealizm akımını andıran bazı çizimler yapmıştı.

Bir İngiliz olmasına rağmen New York’ta hayatını sürdüren Lennon, Nixon yönetimi sırasında ulusal tehlike olarak hedef gösterilmiş ve sınır dışı edilmek istenmişti. Çünkü Lennon, insanları yazdığı ve bestelediği parçalarıyla; katıldığı televizyon programlarındaki açıklamalarıyla; peşinde dolanan kameralara verdiği cevaplarla ve eylemlerle her daim barışa çağırıp Vietnam Savaşı’nı sorgulatmaktaydı. Kariyerinde yeniden yükselmeye başladığı bir dönemde Mark David Chapman tarafından, 8 Aralık 1980’de New York’ta kaldığı otelin önünde öldürüldü.

İşte o çizimlerden bazıları:

[srizonfbalbum id=139]

Müzik dünyasında ünlü olmadan önce 3 yıl (1957 – 1960) Liverpool Art Institute’a devam eden ve resim konusunda çok da amatör sayılmayan Lennon’ın orjinal çizimler, 1980 yılında öldürülmesinden sonra müzayedelerde ciddi fiyatlara alıcı buldu.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz