Murat Kasap’ı “Durmadı” Diye Öldüren Polise “Ödül Gibi” Ceza

0
7

“Dur ihtarına uymadığı” gerekçesiyle Murat Kasap’ı öldürmekten yargılanan polis memuru Halil İbrahim Yıldırım’a, Mahkeme heyeti 1 yıl 8 ay hapis cezasına ve beş yıl süreyle hükmün geri bırakılmasına karar verdi.
Yani polis Yıldırım beş yıl içinde aynı suçu işlemezse hapis cezasını çekmeyecek.

Ceyhan’ın Hacı İbrahim Mahallesi’nde 29 Eylül 2006’da 19 yaşındaki Murat Kasap  ve Reşit Seven’e “dur” ihtarına uymadıkları gerekçesiyle polis memuru Yıldırım tarafından ateş açılmıştı. Olayda Kasap yaşamını yitirirken, Seven ise yaralanmıştı.

Kasap’ın akrabası Sultan Boyoğlu, “Murat ve arkadaşı Reşit Seven, motosikletle gezerken yolda kaza yapıyor. Murat kazadan sonra polisi görünce ehliyeti olmadığı için panikle kaçmak istiyor. Arkadaşı Reşit’in ‘Ben onu size getiririm, ateş etmeyin’ demesine rağmen polisler arkasından ateş açıyor” demişti.

2 ay kadar tutuklu kalan polis Yıldırım tahliye edilmişti.

“Polis olayı önceden zihninde canlandırmadı”
İHD’nin verdiği bilgiye göre Kaymakamlık tarafından görevlendirilen İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde görevli Emniyet Amiri Serdar Filiz’in incelemesinde polis Yıldırım’ın görevini yaparken kasıt olmadan kaçan kişiyi vurduğu raporda belirtmişti. Kaymakamlık tarafından mahkemeye gönderilen karar yazısında, Yıldırım’ın görevini yaptığı sırada dur ihtarına uymayan kişiyi kovalarken kaza sonucu ayağının sekerek düştüğü ve kalkmaya çalıştığı sırada silahının ateşlendiği iddia etmişti.

“Polis memurunun olayı önceden zihninde canlandırmadığı” gerekçesiyle suçsuz görülmesi gerektiğinin belirtildiği karar yazısında, “Öldürme veya yaralama olayında kastının olmadığı anlaşıldığından hakkında ön inceleme yapılan polis memuru Yıldırım’ın 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanmasına İlişkin Kanun’un 3. ve 6. maddeleri gereği adli mercilerde soruşturma izni verilmemesine karar verilmiştir” denilmişti.

İHD Adana Şubesi açıklamasında “Ama olayda en az 5 mermi kullanıldığı olay yeri inceleme ve görgü tanıklarının ifadesi ile ortaya çıkmıştı. Mahkeme heyetinin Adli Tıp’tan olaya ilişkin istediği raporun da karara girmedi. Adli Tıp raporunda olayda kullanılan silahın ‘çarpma sonucu’ateş alamayacağı net bir şekilde ortaya koydu” diyor.

Adana Bölge İdare Mahkemesi’nde karara yapılan itiraz sonucunda sonucun da polisin yargılamasına karar verildi.

Dava süreci nasıl ilerledi?
Polis memuru Yıldırım hakkında ilk dava Ceyhan 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde “Taksirle öldürmeye sebebiyet vermek” iddiasıyla açılmıştı.

29 Kasım 2006’da görülen ilk duruşmada mahkeme heyeti suçun “Kasten insan öldürmek” fiili kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine kanaat getirerek, “görevsizlik kararı” verip dosyayı Ceyhan Ağır Ceza Mahkemesi’ne göndermişti.

Ceyhan Ağır Ceza Mahkemesi ise 19 Ocak 2007’dee olayda kasıt olmadığı ve sanığın “Taksirle insan öldürmeye sebebiyet vermek” suçundan yargılanması gerektiğine kanaat getirerek görevsizlik kararı verip dosyayı Yargıtay’a göndermişti.

Müdahil Avukat Gülşen Battal, Ceyhan Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararına bir üst mahkeme olan Osmaniye Ağır Ceza Mahkemesi’ne itirazda bulunmuştu.

Battal’ın itirazını kabul eden mahkeme, olayda kasıt olabileceği ihtimalini göz önünde bulundurarak yetkili mahkemenin Ceyhan Ağır Ceza Mahkemesi olduğuna karar vermişti.

İHD Adana Şuba Başkanı Açıkalın’ın verdiği bilgiye göre 1 Ağustos 2007’de Ceyhan Ağır Ceza Mahkemesi’nde tekrar görülmeye başlanan dava ilk duruşmasında durduruldu.

“Dosyayı 2 duruşma ve 3 ayrı mahkeme dolaştırdıktan sonra ‘4483 Sayılı Devlet Memurlarının Yargılanmasına İlişkin Kanunu’ hatırlayan mahkeme heyeti, Ceyhan Kaymakamlığı’na yazı göndererek polis memuru Yıldırım’ın yargılanmasına ilişkin izin istemişti. Git gellerle süren dava nihayet 29 Haziran 2009 tarihinde karara bağlandı. Ve polise ödül gibi ceza sonunda çıktı.”

Açıkalın’ın karar ilişkin yorumu şöyle:

“Bir insanı öldüren polise ödül gibi bir ceza vereceksiniz, diğer taraftan polise taş atıkları , PKK ve Abdullah Öcalan lehine slogan atıkları gerekçesiyle 86 çocuğa toplam 400 yıl 11 ay hapis cezası vereceksiniz, üstelik aylarca ve yıllarca bu çocukları cezaevinde tutacaksız, sonra da bu ülkede adaletin herkese eşit işlediğinden dem vuracaksınız.”

Tursun’u öldüren polise 2 yıl ceza
İzmir’de “dur ihtarına uymadığı” gerekçesiyle polisin vurduğu ve yaşamını yitiren Baran Tursun davasında geçen Mayıs ayında karar çıktı. Sanık polis memuru Oral Emre Atar 2 yıl bir ay hapis cezası aldı.

Yine Antalya’da “dur ihtarına uymadığı” gerekçesiyle Çağdaş Gemik’i öldüren polis Mehmet Ergin’in yargılanmasına devam ediliyor. (EZÖ – Bianet)

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz