Solcu Livorno ile halk takımı Adana Demirspor karşı karşıya

Maçlarında orak çekiç bayrakları açan, Enternasyonel söyleyen taraftarların takımı Livorno Adana’ya, Adana’nın işçi takımıyla oynamaya geliyor.
Endüstriyel futbola karşı dünyanın yakından tanıdığıLivorno takımı ile “halk takımı” olarak bilinen Adana Demirspor arasında yapılacak olan maç büyük ilgi uyandırırken on binlerce seyirci maçı beklemeye başladı.


Adana’da her üç kişiden ikisinin taraftarı olduğu ve halkın takımı olarak adını duyuran Adana Demirspor, sezon açılışı için yapacakları kutlamalara İtalya Seri A takımı Livorno’yu davet etti. Kulüp yönetimi, kentte çok sevilen ve Adana’nın simgesi haline gelen Şimşekler Grubu’nun isteği ve ısrarı üzerine bu çağrıyı yaptıklarını ifade etti. Trabzonspor ile oynanan Türkiye Kupası maçında ”Hrant Dink’i unutmadık” ve “Ogün’ler sizin yarınlar bizim olacak’‘ gibi pankartlarla dikkat çeken Şimşekler Grubu ise şimdiden karşılama hazırlıklarına başladı.

Nazi selamına karşı, kızıl bayraklar!

İtalya Komünist Partisi’nin 1921 yılında kuruluşuna ev sahipliği yapan ve anti faşist mücadele dönemi direniş hareketinin merkezi olan Livorno, bir işçi ve liman kenti. 1915 Yılında kurulan A.S. Livorno taraftar grubunun lokalinin adı da 1921. Livorno futbol takımı, 2005 yılında oynanan Lazio maçı ile adını tüm dünyaya duyurmuştu. Lazio takımı kaptanının attığı golün ardından taraftara Nazi selamı vermesi ve tüm taraftarın bu selama karşılık vermesi sonrası Livorno ve Lazio’lu taraftar arasında kavga çıkmıştı. Rövanş maçında tüm tribünü orak çekiç, Stalin resimleri ve kızıl bayraklarla dolduran Livornolular hep bir ağızdan enternasyonal ve Çav Bella marşlarını söylemişlerdi. Attığı golün ardından yumruğunu havaya kaldırarak 1921’lileri selamlayan takım kaptanı Lucarelli maçın ardından İtalya’da sevilmeyen adam seçilmişti. Babası hala liman işçisi olan ve komünist partisi üyesi olan Lucarelli, İtalya Milli Takımı’nın davetini reddederek benim milli takımım Livorno demişti.

Endüstriyel futbola karşı adı halen ilk anılan takım olan Livorno ile Adana Demirspor arasında 5 Ocak Stadı’nda oynanacak maç bütün bu nedenlerle büyük ilgi uyandırıyor. 4 Eylül günü yapılması kesinleşen maça Türkiye’nin birçok yerinden taraftarın geleceği söylenirken, Beşiktaş Çarşı Grubu da İstanbul ve birçok şehirden Adana’ya gelerek A. Demirspor’u destekleyeceğini açıkladı.

Adana Demirspor Başkanı Bekir Çınar yaptığı açıklamada, Livorno’nun özel maç için 3 Eylül Perşembe günü özel bir uçakla tam kadro Adana’ya geleceğini belirterek, karşılaşmanın da 4 Eylül Cuma günü saat 21.00’de 5 Ocak Stadı’nda yapılacağını söyledi.

Her iki takımın taraftarlarının birbirlerini çok sevdiğini belirten Çınar, ”Livorno, Türkiye’de sadece Beşiktaş ve Adana Demirspor’u kardeş takım ilan etti” dedi.
”Taraftarımız istediği ve kendimize yakın bulduğumuz için Livorno ile özel maç yapmak istedik” diyen Çınar, şöyle konuştu:
”Ayrıca, işçi takımı, endüstriyel futbola ve ırkçılığa karşı oldukları için taraftarımız Livorno’yu çok seviyor. Livorno ile yapacağımız maça büyük bir ilgi var. Karşılaşmayı izlemek üzere Çarşı Grubu’ndan da bir grup taraftar kentimize gelecek. Taraftarlarımızdan büyüklüklerini göstermek için stadı doldurmalarını bekliyoruz.”

Çınar, karşılaşmanın biletlerini kapalı 20, maraton 10 ve kale arkaları 5 TL olarak belirlediklerini, karşılaşmanın naklen verilmesi için TRT ile görüşmelerinin sürdüğünü de sözlerine ekledi.

“Solcu Livorno ile halk takımı Adana Demirspor karşı karşıya” üzerine bir yorum

  1. Dünyadaki hemen hemen her sanayii türü kapitalistlerin eli altında işlediği gibi spor da bu durumdan nasibini almıştır. Klüp yöneticilerinin büyük sermayederler olduğunu düşünecek olursak takımların bu sistem çarkından kaçma şanslarının olmadığını hemen söyleyebiliriz. Ancak taraftarın bu solcu söylemlerinin hem adana hem spora bakış açısından değerli olduğunu düşünüyorum. Özellikle Türkiyedeki taraftarların önemli bir çoğunluğunun futbol magandası olduğunu düşünecek olursak bunun değerine değer katılmış olur. Bu açıdan demirspor taragtarını geliştirdiği söylemden ve duruşundan ötürü tebrik ederim. Bırakın bir yerde de birileri ben solcuyum diyebilsinler ve bununla gurur duyabilsinler. Ne de olsa gerçek anlamda bakılacak olursa 7 adet sağcıya bir solcu düşüyor ülkemizde. Değerli olanın az olan olduğunu düşünecek olursak solcuların bu duruma sevinmeleri gerekir ama azınlıkların hakları demokrasilerde hep çiğnendiği için sonuç aksine işliyor.

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
1 Eylül Dünya Barış Günü… Savaş(lar) Durmaksızın Sürüyor

Türk Tabipler Birliği:  Savaşlar sadece ölüme ve sakatlıklara yol açmıyor İsterdik ki savaşsız bir zaman diliminde barışı değil barışık kalmayı...

Kapat