Latin Amerikalı iki lider, biyoyakıt üretiminin gıda fiyatları üzerindeki olumsuz etkileri konusunda uyarılarda bulundu

37

 ImageShack

New York’ta Birleşmiş Milletler oturumunda konuşan Bolivya Cumhurbaşkanı Evo Morales, biyoyakıt üretiminin dünyanın en yoksul insanlarına zarar verdiğini söyledi.
Peru Cumhurbaşkanı Alan Garcia ise tarım alanlarının biyoyakıt üretimi için kullanılmasının yoksulların gıda bulmalarını zorlaştırdığını belirtti.

Diğer taraftan İngiltere Başbakanı Gordon Brown, Avrupa’nın biyoyakıt üretimini teşvik etme siyasetini tartışmak için bir toplantıya ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Toplantı öncesinde bir açıklama yapan Brown, İngiltere’nin biyoyakıt üretimine verdiği destek konusunda seçici olması gerektiğini belirtti.

“Açlıkla mücadele hepimiz için ahlaki bir sorumluluk” diyen Brown, açlığın aynı zamanda ülkelerin siyasi ve ekonomik istikrarını tehdit eden bir olgu olduğunu söyledi.

Küresel ısınmanın engellenmesine yönelik kampanya yürütenler ise, geleneksel yakıtlara alternatif yenilenebilir enerji üretiminin, küresel ısınmayı durdurmaya yardımcı olabileceğini savunuyorlar.

Ancak, gıda fiyatları dünya çapında artış yaşarken, biyoyakıtların, temel gıda maddelerinin üretimini azaltmasından endişe ediliyor.

2020 yılına kadar karayolu taşımacılığı için kullanılan yakıtın yüzde 10’unu biyoyakıtlardan elde etme hedefi koyan Avrupa Birliği bu konuda yoğun eleştirilere maruz kalıyor.

BBC

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz