Kültür Bakanlığı’ndan ırkçı sansür; ‘Türk kızı, Kürt çocuğa aşık olamaz!’


Hüseyin Karabey’in yönettiği, başrol oyuncusu   Ayça Damgacı’nın gerçek hikâyesinden uyarlanan   ve New York Tribeca gibi uluslararası, İstanbul Film Festivali gibi ulusal pek çok festivalden ödüller alan ‘Gitmek’ filmi, İsviçre’de iki gün önce başlayan, Türkiye’nin de konuk olduğu ‘Culturescapes-Türkei’ festivaline,  Kültür Bakanlığı’nın paralı sansürü ile engellendi. İsviçre’nin Tages Anzeiger gazetesinin haberine göre, festivale 400 bin Avro destek veren bakanlık, ‘Gitmek’ filminin çıkartılmasını talep etti. Gazeteye ‘pişmanım’ diyen festival direktörü ise bu talebi kabul etti.

Türkiye söz verdiği parayı geri çekme tehdinde bulundu

Tages Anzeiger’a konuşan festivalin yöneticisi Jurriaan Cooiman, geri adım attığı için üzgün olduğunu ve festivalin geleceğinin tehlikeye attığını söyledi. Türkiye’nin söz verdiği parayı geri çekme tehdidiyle Hüseyin Karabey’in yönettiği ‘Gitmek’ filmi programdan çıkartan Cooiman, “Geri adım atmamalıydım ama ben festivali kurtarmaya çalıştım, Türkiye’den gelen 400 bin Avro olmasaydı festival yapılamazdı” dedi.
Bu skandalın ardından sekiz İsviçre kentinde birden, cumartesi günü başlayan festivalin geleceği belirsizleşti. Direktör, Türkiye Kültür Bakanlığı yetkililerini uyarmış ve “Böyle programa müdahale etmenin Türkiye’ye zarar vereceğini, tolerans göstermenin daha iyi olacağını” söylemiş. 

İzlemediği  filmine sansür uyguladı

Festivalin yöneticisine göre bunu yapan kişi Kültür Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Yazar. Festivalin yöneticisi, Yazar’ın “Bir Türk kızı Kuzey Iraklı bir Kürt’e âşık oluyormuş” diye hem de izlemediği halde filmin programdan çıkartılmasını istediğini söylüyor.

Basel, Zürich ve Bern’deki sinemalar Cuma öğleden sonra Türkiye’den gelen sansür çabasına tepki olarak Gitmek’i programa alındığı şekliyle göstermeye karar verdiler. “Filmin festival gazetesi ve web sitesinden çıkartıldığını, iki gün önce öğrendik” diyen film yapımc filmi programda belirtildiği gibi, Basel’de 19-26, Zürih’te 20-21 ve Bern’de de 22-23 Kasım tarihlerinde göstereceklerini açıkladı.
Sinemaların böyle bir tavırda bulunması festival yöneticisi için şaşırtıcı olmamış, çünkü Kültür Bakanlığı’nı uyarmış, “Ben bu filmi sadece programdan çıkarttırım, ama sinemalarda gösterilmesini engelleyemem” demiş.
Hüseyin Karabey’in yönettiği, başrolde de oynayan Ayça Damgacı’nın gerçek hikâyesinden uyarlanan film, New York Tribeca gibi uluslararası ve İstanbul Film Festivali gibi ulusal pek çok festivalden ödüller aldı. Bakanlık bürokratları filmi sansürlemeye çalışırken, aslında Bakanlık filmin İngilizce alt yazılı kopyalarını çoktan satın alıp arşivine katmış, hatta filmin New York Tribeca festivaline katılması için maddi destek bile vermişti. Film, Frankfurt Kitap Fuarı’nda gösterilen 20 Türk filminden birisiydi.

İbrahim Yazar ise “Programda bir tercih yapmamız gerekiyordu. Biz bu programla ilgili olarak yaklaşık 1,5 yıldır çalışıyoruz. Çok zengin bir program çıkardık. Sınırlı bir program vardı. Bu nedenle tercih yapmak zorundaydık ve yaptık. Türkiye çok çeşitli çok zengin bir ülke. Bu zenginliğini örnekleme yöntemiyle göstermeye çalıştık. Böyle birşeyi çıkarma veya dahil etme diye bir şey yok. Hüseyin Karabey’in filmiyle ilgili başka bir sıkıntı var, o nedenle o gazetede makale yayımlandı. Basın toplantısı yaparak, festivalinin içeriğini anlatmaya çalışacağız.

“Kültür Bakanlığı’ndan ırkçı sansür; ‘Türk kızı, Kürt çocuğa aşık olamaz!’” üzerine bir yorum

  1. SANSÜRLENMESİ DAHA FAZLA DİKKAT CEKİCEK DAHA FAZLA İZLENMESİ YÖNLÜ MERAK UYANDIRACAKTIR.
    BUGÜN, GEÇMİŞTE YAŞANILAN TÜM YAŞANMIŞLIKLARIN FİLMLERİ ÇEKİLİRKEN.BU FİLME SANSÜR KONULMASI YINE GERÇEKLIKLERDEN KACIŞ ANLAMINA GELİYOR.NE ZAMAN SANAT ADINA BIRSEYLER YAPILSA HEP ENGEL CIKIYOR BU NASIL BIR ANLAYIŞ HALEN ÇÖZMÜŞ DEĞİLİM.BİRDE AVRUPA ÜLKESİ OLUCAKLAR.KENDİ ÜLKEMİZDE ALIŞTIK BU TUR UYGULAMALARA.ÜZÜCÜ GERÇEKTEN ÇOK ÜZÜCÜ.

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
Taraf gazetesi, birgün Tayyip’i eleştirdi bir ay maaşları ödeyemedi

Tayyiple gelen Tayyiple gider... Taraf gazetesi, Aktütün saldırısından sonra Genelkurmay’a ağır eleştiriler yöneltmiş, komuta kademesini bu saldırıyı bildiği halde önlem...

Kapat