Kerem Sevinç “Lome” adlı ilk albümünden şarkılarla cafrande.org’ta


1976 Yılında Diyarbakır/Dicle de doğan sanatçı, ilk ve orta öğrenimini burda tamamladı.1996 yılında Dicle üniversitesi Eğitim Fakültesi Coğrafya Öğretmenliği Bölümüne girdi. Bu yıllarda aktif müzik çalışmalarına başlayan sanatçı, ilk müzik grubu olan “Koma Kulilkén MED”’i kurdu. Bu grupla beraber sendikalarda, kültür merkezlerinde ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının etkinliklerinde çeşitli dinletiler ve konserler verdi.


Sonraki şarkıya geçmek için >| şarkı seçmek için [>] işaretine basınız.

Kendi Ana dilinde şarkılar söyleme bilincine bu süreçte eriştiğini ifade eden sanatçı; TRT nin açtığı sınavlarda başarılı olarak bir süre bu kurumda akitli ses sanatçısı olarak çalıştı. 2002 yılında Dicle Üniv. Devlet Kons. Temel Bilimler bölümü sınavlarını birincilikle kazanarak konservatuar eğitimine başladı. 2004 yılında Galatasaray ITM de mikrofonlama teknikleri ve kayıt teknolojileri alanında eğitim gördü. 2006 yılında Modern Müzik Akademisinde Armoni ve Şan Teknikleri eğitimi aldı.
Yaklaşık 15 yıldır Zazaca, Kürtçe, Ermenice şarkıları derleyen Kerem Sevinç, 2009 yılında kendi şarkılarının ağırlıkta olduğu bir albüm çalışmasına başladı. “Lome” adını verdiği bu albümü baskı aşamasında olup yakın zamanda çıkacaktır.

9 Yorumlar

 1. Çok kaliteli bir sound’la geliyor belli ki…Kürt Müziğinin önünü açacak sanatçılar bunlar.Zazacaya oldukça hakim olduğu görülüyor Kerem’in.Çünkü şarkı sözlerinin çoğu Zazaki.Bize desteklemek,takip etmek ve dinlemek düşer.Çok başarılı KEREM

 2. Daha önce bir şarkısını dinlemiştim.Burda diğer albüm şarkılarını dinleyince küçük bir araştırma yapma gereği duydum.www.keremsevinc.com sanatçının resmi web sitesine baktım.Gerçekten sağlam ve bir backround’u var.Hem işin akademik eğitimini almış,hem de ciddi bir sahne deneyimi var.Zazaca konuşan biri olarak şarkı sözlerini de çok beğendim.Hem akıcı hem yalın ve anlaşılır.Kültürel müziğimize evrensel argümanlar katacak kalitede bir sanatçı.Çok beğendim.

 3. Kürt müziğinin yol alışı sevindirici. Ben sadece bir dinleyici olarak belki doğru belki yanlış fikirlerimi belirtmek istiyorum:
  1- Öncelikle müzikte USTALIK farkediliyor.
  2- Sözler anladığım kadarıyla çok basit seçilmiş. Bu da benim müzik zevkime sanki ters.:) -Ya sözsüz. Ya da were telli gibi orijinal sözlere sahip olmalı müzik-.
  3-Melodiler tanıdık geldi çoğu zaman. Bu da kulakta monotonluk hissi uyandırıyor. (Örneğin; Bir parçanın bitiş müziği Erkan Oğurun bir kaç melodisini anımsattı. Bi kaç yerde Farid farjad, Steve Vai,(Elektrogitar). Burhan berken Ses tonuna yakın ses. Kısacası beklediğim ÖZGÜNLÜĞÜ pek de bulamadım. Harmanlanmış.
  4-Ayrıca arabeskvari müzikten kurtulmamız gerek. (En önemlilerden)
  5- Kürtler olarak her ne kadar BARIŞ üzerine sloganlar atarken bazen yorulsa da ses telimiz; Çoğu zaman yüreğimizin daha dinçleştiğini vurgulayan bir ses tonu sergilememiz gerek.
  6-Genel anlamda başta da dediğim gibi bir USTALIK GÜÇLÜLÜĞÜ var müzikte. Bu da ilk albüm olmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Ve bunların aşılacağına inaniyorum.
  Kürt müziğine (dolayısıyla kültürüne) emeğinden dolayı teşekkür ediyorum. Bütün samimiyetimle BAŞARILAR diliyorum. SERKEFTIN.

 4. kerem sevinç : Kökler sizin için anahtar kelime bence.
  Birçok kültürün bir arada bulunduğu,tarihi dokunun asla değişmediği,modern aynı zamanda değişime direnen bir albüm.
  Çünkü sözcüklerinizi önce ağız boşluğunuzda adeta
  fırında bir ekmeğin pişmesi gibi ısıtıyorsunuz. Hikayeniz birbirine iki nehrin kıyısı kadar yakın aynı nehrin derinliği kadar uzak kaynaklardan besleniyor gibi geliyo bana.yanlışta hissediyo olabilirim.
  sonuçta harika bir albüm olmuş yüreğinize,sesinize sağlık…Hep iyi kalın,daha güzelleriyle bizimle kalın..(umarım notlarımız ulaşıyodur size..)kelebek:))

 5. Çok başarılı bir çalışma.Genç yaşına çok şey sığdırmış belli,işinin eğitimini alması bence önemli çünkü bu müziği ciddiye aldığını gösteriyor.”leyla” şarkısını çok beğendim.Zazaki müziğe yeni bir soluk/ses olacak.

 6. İTÜ alternatif açılışında verdiği konserle ilk kez dinlemiştim Kerem Sevnç’i…Çok başarılı bir yolda ilerleyeceği belliydi.Bu kadar başarılı bir albüm hazırlaması beni şaşırtmadı doğrusu.Herkese ısrarla tavsiye ediyorum,son dönemlerin başarılı Kürt Sanatçısı.

 7. Çok farklı bir sesi ve yorumu var zazaca da bu tarz müzik ve yorum yapan pek nadir sanatçılarımız bence zazaca müzikt çıgır açmış bir durum…Zaf rındu deyir tu humay tu razı bu kerem sevinç…

 8. Sevgili Cafrande editörleri,
  Kerem Sevinç’e dair birşeyler ararken buldum sayfanızı.Ama neden ana sayfaya taşımıyorsunuz bu nevi sanatçılarımızı ?
  Arka sayfalarda kalması bulmayı zorlaştırıyor.Saygılarımla

  CVP:
  Anasayfada sabit sanatçı yok. sol üsten istediğiniz sanatçıyı arayıp bulabilirsiniz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz