Serap Sönmez Kürtçe ve Türkçe Solo Şarkılarla Cafrande.org’ta

271

Serap Sönmez
Koma Amed ile tanınan özgün Kürt kadın seslerinden Serap Sönmez, Dersim’den  İstanbul’a göç etmiş bir ailenin çocuğu olarak 1973 yılında doğdu. 1991 yılında açıldıktan hemen sonra dil ve sanat çalışmalarına katılmak üzere Mezopotamya Kültür Merkezi’ne başladı.

1992 yılında ‘ Koma Mezrabotan’ çalışmalarına katıldı. Grubun ’Kedkar’ isimli ikinci albüm çalışmasında (1993) vokal olarak yer aldı. 1995 yılı başlarında Koma Amed’ le çalışmaya başladı. Grubun 1997’de çıkarttığı ’Dergûş’ albümü içinde çalıştı. Grup elemanlarının değişmesiyle oluşturulan Koma Amed içinde vokal ve akustik/ritim gitar eşliğiyle yer aldı.

[youlist pid=”PLVHV9f_aPOaeuiBXzs-7BDrBGRaT4Icu7″]
Sonraki şarkıya geçmek için >| şarkı seçmek için [>] işaretine basınız.

Ayrıca kurucularından olduğu kadın müzik grubu Koma Asmin içinde de vokal ve akustik gitarıyla yer aldı.
Teatra Jiyana Nû’ nun 2000 yılı Temmuz’unda sahnelediği ‘ Ta’ adlı oyunun müziklerini hazırlayarak 2. Berlin Kürt Tiyatro Festivali’nde ‘En İyi Tiyatro Müziği’ (Baştirin Diyariya Muzika Teatra ) ödülü’nü aldı.
Koma Amed’ in 2003 yılında çalışmalarına son vermesinden sonra MKM içindeki ortak müzik projeleri içinde yer aldı.

2005 yılında ‘ses teknikleri’ konusunda İran’lı müzisyen Cavit Murtezaoğlu’ndan dersler almaya başladı. ’Makamlar’ üzerine aldığı derslerle halen Murtezaoğlu’nun öğrencisi.
Kendi adıyla ilk konseri 2006 yılının Ekim ayında gerçekleşti.
‘Kom’ lar deneyimlerinin ardından içinde elektronik katkılar olan, Kürtçe ağırlıklı, ‘Ortadoğu’ lu bir repertuar oluşturdu.


Koma Amed – Rinde

3 Yorumlar

  1. cafran dostlari,sizileri buyuk bir saskinlik ve heyecanla takip ediyor ve kucak dolusu sevgilerimi yolluyorum

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz