İlk yağlı boya resmin Avrupa’da değil Afganistan’da yapılmış

39


Bir grup arkeolog, dünya tarihinde ilk yağlı boya resmin sanıldığı gibi Avrupa’da değil Afganistan’da yapıldığını öne sürdü. Arkeologlar, bu yöndeki bulgulara yedi yıl önce Taliban’ın iki dev Buda heykelini havaya uçurduğu bölgedeki araştırmalarında ulaştılar. Bamiyan’da mağara duvarlarındaki resimleri inceleyen bilimadamları, burada kullanılan boyanın haşhaş ya da ceviz yağı içerdiğini söylüyor.

Mağaradaki resimelr yedinci yüzyıla ait. Avrupalı ressamlar ilk kez yağlıboyayı 13’üncü yüzyılda kullanmışlardı.

Mağara duvarlarında palmiye yaprakları ve hayali yaratıkların önünde resmedilen bağdaş kurmuş Buda figürleri yer alıyor.

Bamiyan bir dönem rahiplerin dev Buda heykellerinin gölgesindeki mağaralarda yaşadıkları, Budizm’in en önemli merkezlerinden biriydi.

Afganistan’daki Taliban hükümeti, Mart 2001’de altıncı yüzyıla ait iki dev Buda heykelini İslam’a aykırı diyerek patlayıcılarla havaya uçurmuştu. New York ve Washington’u hedef alan 11 Eylül 2001 saldırılarından sonra ABD öncülüğündeki güçler Afganistan’a operasyon düzenleyerek Taliban’ı devirdi.

blank

Bu heykellerden büyük olanı restore ediliyor. Bu çalışmanın 10 yıl alabileceği belirtiliyor. Çalışmanın tamamlanmasıyla Bu eser, dünyadaki en büyük ayakta duran Buda heykeliydi.

(BBC)

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz