Dünyanın en iyi keman virtiözlerinden biri; Farid Farjad ve eserleri


Farid Farjad o sihirli parmaklarıyla kemanına dokunduğu andan itibaren çoğu zaman kendinizi çok uzaklarda hiç durmadan ağlayan bir kadının sesini duyuyormuş gibi hissedeceksiniz. Kendinizi büsbütün müziğin ritmine bıratığınızda – abartmak gibi olmasın ama- neredeyse insanı en mutlu gününde bile, ağlatabilecek düzeyde dokunaklı bir tarzı olduğuna kanaat geticeksiniz. Ve aslında daha önce bir şekilde duyduğunuz, etkilendiğiniz kimi  eserlerin de Farit farjad’a ait olduğunu farkedeceksiniz.


[youlist search=”Farid Farjad” width=”482″ height=”230″]
≡Oynatma listesi seçeneğinden dinlemek istediğiniz şarkıyı seçebilirsiniz.

Sanatçının son albümü Anroozha 5’i dinlemek için burayı tıklayın

1938 Yılında İran’ın başkenti Tahran’da  doğan sanatçı, 1966 yılında Tahran müzik konservatuar’ında klasik müzik üzerine mastır yaptı. Daha sonraki dönemde Tahran senfoni orkestra’sında önemli görevler aldı. Fars halk müziği’nde çok derin bir birikime sahip olan Farjad, keman ile batı klasik müziği üzerinde de çalışmalarda bulundu.

Eski bir Fars çalgısı olan Rebabın modern şekli olan kemana belki de tarihi bağları ve benzerliği nedeniyle bu kadar melankolik bir anlam yükleyebilen ve şu anda dünya üzerinde yaşayan  en iyi keman virtüözlerinden biridir.
Farjad’ın “An Roozha I, II, III, ve An Roozda IV” adında  dört albümlük çalışma serisinin yanında sanatçının “Golha Orkestrası” adlı kolektif bir çalışması var.

Seçki içeriği: Robabeh Jan – Farid Farjad, Dokhtare Booyr Ahmady – Farid Farjad,  Sarı Gelin, Sang e Khaara – Farid Farjad, Pari Kojai – Farid Farjad, Ashegh Shodam Man — Farid Farjad, Aamad Amma – Farid Farjad, Taghtam Deh – Farid Farjad, Ashegham Man – Farid Farjad, Goli Jaan – Farid Farjad, Taghtam Deh – Farid Farjad, Violin Song – Farid Farjad, Safar – – Farid Farjad, Tanha – Farid Farjad, An Roozha 1 – Farid Farjad, Golha – Farid Farjad, Track 2 – Farid Farjad, Persian song – Farid Farjad, Track 3 – Farid Farjad, Goleh Pamchal – Farid Farjad, Track 4 – Farid Farjad, Gnossienne – Farid Farjad, Track 5 – Farid Farjad, Goleh Pamchal – Farid Farjad, Track 6 – Farid Farjad, Ghoghaye Setaregan – Farid Farjad, Track 7 – Farid Farjad, Track 10 – Farid Farjad, Track 8 – Farid Farjad, Trak 9 – Farid Farjad

29 Yorumlar

 1. notalara konuşma sanatı vermek,üstelik henüz kullanılmamiş kelimelerle…

 2. O kadar özgün ki hiç bir şeye zemin olmuyor,ne şiire nede düşünceye…

 3. uzun zamandır dinliyorm..o kadar tinsel ki,kelimelere dökemiyorm
  bendeki etkileşimi..

 4. Dinlerken firar ettiren, alıp küllerinizi bilmediğiniz yerlere savurup götüren nağmeler… üstadın yüreğine sağlık:)

 5. Bir uçurum açıp kaçanların boşluğunu, Aşk korkağının korkusunu, Özlenen tenin kokusunu, Bir zeytin yeşilini, Bir deli maviyi, Sevgiden bihaber yüreği, Korkunun neleri yok ettiğini. Neyi hatırlatmıyor ve neleri yaşatmıyorki dinledikçe ?

 6. İyiki varsın Farid FARJAD.
  Teşekkürler müziğinle yeniden yaşattığın tüm anılar adına,

 7. farid dinlemek yolunu kaybetmek gibi… sonra acıların getirdiği bir haz derasına uçurumun kenarından bırakmak kendini tüm benliğinle… müzüğini var eden herşeye teşekkürler farid…

 8. farid farjat dinlemek beni mutlu ediyor.ama bir süreden beri sitenizde müzik dinleyemediğimi dile getirmiştim.flaş ayarlarımı ne yazık ki değiştiremiyorum.başka bir yolu olduğunu umuyorum.ben müziği cafrande.org ta dinlemek istiyorum.umarım yardımcı olursunuz.

  Merhaba Mercan
  Müzikleri dinlemem için sadece aşağıdaki adreste belirtilen işlemi yapmam yeterlidir.
  http://www.cafrande.org/?p=1309

 9. Yakina giderken ,uzagin aglamasi gibi,uzaga giderken yakinin yanmasi…tanim bekleyen hüzünlerin sesiz tinisi…inceden baslayan bir sancinin,atesle oyalanip,kendini ölümle aldatmasi gibi…Farid Farjyad,kemaniyla acilarin sesizligini bozuyor…sagolun.

 10. ”Farid Farjad” sanki marşım oldu,her gün dinliyorum,O’nu dinlememiş olalanlar için büyük kayıp.Tanıdığım herkese dinlemeleri için öneriyorum.Kendisine uzun ömürler diliyorum,eline ,yüreğine sağlık,binlerce kez teşekkürler…..

 11. bize bir hiç olduğumuzu aynı zamanda dünyayı kucakladığımızı anlatır…varolmanın ve yokolmanın sızısını yüreğinde hissedenlerin ağıtları gibidir… insan bir keman ezgisinde kaybolur gider bize düşen payımıza düşeni kaptırmamaktır…bir nehrin kenarında çalınan ıslık gibidir.ben bu ıslıklarla büyüdüm.yüreğinize bereket derim.

 12. keman dinlemek istiyordum geç kalmışım.. kemanı dinlerken ne yapmak ve nereye gitmek istersen oraya götürüyor yani hayatın demir parmaklıgından bir an bile uzak kalabiliyosun keman sesiyle ÖZGÜRSÜN, emeği gecen herkese teşekkür ediyorum

 13. dinledikçe yüregimi alıp gütürür benden kıyısındaymış gibi en sakin denizlerin…

 14. YÜREĞİNDE HİSSETTİĞİN ACILARI KELİMELERE DÖKEMEDİĞİN YERDE HİSLEREB TERCÜMAN OLMAKTIR FARİD FARJAD….

 15. Hayatımda bu kadar güzel keman dinletisi dinlemedim valla böyle şahesere ne denir ki muhteşem….

 16. süper miş rast gele önüme çıktı dinledikçe insan huzur buluyor…
  ben sizin eserlerinizi rast gele olsada tanıdığım için mutluyum

 17. kelimelerin sessizliğinden doğan bir hüzün ile karşıkarşıyayım sanki.Öyle bir duygu benimsiyorki anlatılması güç!

 18. 12 ye kadar dinledim.. gerçekten beyni toparlıyan ve ruhu dinlendiren çok hoş..

 19. türkiyede klasik müzik dinleyenleri deli sanıyorlar bir bilseler ki insanı külleriyle savurdugunu….

 20. zamansızlık
  zaman acıya ilaç bir dost mu?
  yeni acılara gebe bir düşman?
  zaman ne asil ve ne hain
  ve zamannn seni reddediyorum
  akıp git hemen karşılığında ömrümü veriyorum…..

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz