‘Her şeyin başlangıcı ve sonu olan zamanı tanıklığa çağırıyorum’ Derviş filmi (online izle)

0
234

 
Film senaryasu Boşnak yazar Meşa Selimoviç’in 1966’da yayınlanan “Derviş ve Ölüm” adlı, değişik dönemlerde birçok eleştirmenin inceleme konusu olan, otuz değişik dile çevrilmiş, Yugoslavya’nın en önemli edebiyat ödüllerine lâyık görülmüş olan romanından alır. 

Yugoslavya’da edebiyat dersleri programında da yer almış olan “Derviş ve Ölüm” teması, romana evrensel bir boyut kazandırmış. “Derviş ve Ölüm” tarihsel dönemlere veya koşullara bağlı özel durumlardan çok, insan doğasının zaaflarını, ihtiraslarını ve değişimlerini anlatması açısından Shakespeare dramlarına benzer

Yönetmen Alberto Rondalli tarafından yazılan “Derviş”in senaryosu, insanın varoluşuna dair soruları, romanın başkahramanı Ahmet Nurettin’in deneyimleri aracılığı ile tartışır. “Derviş” Osmanlı döneminde küçük bir kasabadaki bir tekkede yaşayan Mevlevi şeyhi Ahmet Nurettin’in hayatını anlatır.

Mutlak dinî doğrular üzerine kurulu dünyasında yaşayan Ahmet Nurettin, olaylar karşısında hep seyirci kalmış, gerçeklerden ve çelişkilerden kaçmıştır. Öte yandan, diğer insanlara yol gösterici olma iddiasındadır. Ancak yaşam, onu kaçtığı her şeyle yüzleşmeye zorlayacaktır. Hikâye, Nurettin’i geri dönülmez bir yola ve felaketlere sürükleyecek bir olayla açılır.

[googlevideo]http://video.google.com/videoplay?docid=-1646579988829362112[/googlevideo]

Yönetmen: Alberto Rondalli, Rengin Arvay Senaryo: Alberto Rondalli Filmin Türü: Drama Orijinal Adı: Derviş Yapım Yılı: 2002 Yapım Ülkesi: Türkiye/İtalya Orijinal Dili: Türkçe Oyuncular: Rengin Arvay, Cezmi Baskın, Ruhi Sarı, Başak Köklükaya, Erdem Özipek

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz