Farid Farjad, sürgünlük bir yaşamın kederli kemanından seçilmiş eserler


Dünyada doğu ritmlerini kemanıyla en iyi icra eden sanatçılardan biri.
1979 yılında Ayetullah Humeyni’nin İslam Devrimi öncesinden siyasal islamın güç kazanmasıyla uygulanan baskı sonrasında çalışmalarının yasaklanacağını önceden gören Farid Farjad 1978 yılında müziğe devam edebilmek uğruna ülkesinden zorumlu olarak ayrılarak Kaliforniya’ya gider. Öngördüğü gibi  İran islam  devrimi gerçekleşir ve  bir çok sanatçı ve aydın gibi Farjad’ın da ülkeye girmesi yasaklanır.
Onbir yıl sonra Kaliforniya’da 51 yaşında 1989 yılında müzik kariyerine geç gelen en büyük adımı atarak ilk albümünü Anroozha 1 (O Günler) adıyla çıkarır.

[youlist search=”Farid Farjad” width=”482″ height=”230″]
≡ Oynatma listesi seçeneğinden dinlemek istediğiniz şarkıyı seçebilirsiniz.
Sanatçının son albümü Anroozha 5’i dinlemek için burayı tıklayın

Uzun yılların deneyimi kabına sığmaz ve yine aynı sene Anroozha 2 ‘yi çıkarır. Eserlerindeki derin hüznü, memleket hasreti ve özlemini artık sadece kendi içinde yaşatmayacak kemanıyla bir söz söylemeden dinleyecilerine ulaştıracak, paylaşmaya başlıyor. 1990 yılında Anroozha 3, uzun bir aranın ardından 1997’de Anroozha 4 gelir. İlk dört albümde Abdi Yamini ona piyanoda eşlik eder. 2006 yılında gelen son albüm Anroozha 5 ‘te ise piyanist eşi Mitra Tavakoli  piyanoda kendisine eşlik edecektir.

Dünyanın en iyi keman virtiözlerinden biri Farid Farjad hakkettiği değeri henüz bulamamış olsa da hayran kitlesi, Amazon’da yapılan bir ankete göre 20 milyonu geçmek üzere klasik müzikten sıkılan müzik dinleyicileri için en iyi alternatif olarak görülüyor.
Halen Amerika’da yaşayan ve kemanındaki hüzünlü nağmeleriyle bizleri uzaklara kendi içimizde derinlere doğru bir yolculuğa çıkaran üstad 71 yaşında ve yeni bir albüm için çalışmalarına devam ediyor.

Seçki içeriği:
Robabeh Jan – Farid Farjad, Dokhtare Booyr Ahmady – Farid Farjad, Sang e Khaara – Farid Farjad, Pari Kojai – Farid Farjad, Ashegh Shodam Man – – Farid Farjad, Aamad Amma – Farid Farjad, Taghtam Deh – Farid Farjad, Ashegham Man – Farid Farjad, Goli Jaan – Farid Farjad, Taghtam Deh – Farid Farjad, Violin Song – Farid Farjad, Safar – – Farid Farjad, Tanha – Farid Farjad, An Roozha 1 – Farid Farjad, Golha – Farid Farjad, Track 2 – Farid Farjad, Persian song – Farid Farjad, Track 3 – Farid Farjad, Goleh Pamchal – Farid Farjad, Track 4 – Farid Farjad, Gnossienne – Farid Farjad, Track 5 – Farid Farjad, Goleh Pamchal – Farid Farjad, Track 6 – Farid Farjad, Ghoghaye Setaregan – Farid Farjad, Track 7 – Farid Farjad, Track 10 – Farid Farjad, Track 8 – Farid Farjad, Trak 9 – Farid Farjad.

16 Yorumlar

 1. ELİNİZE YÜREGİNİZE,RUHUNUZA SAGLIK MÜKEMMEL BİR SİTE

  İYİ ÇALIŞMALAR DİLİYORUM

 2. bu sitede tesadüfen bulduğum o kadar çok şey varki ki gerçekten emeği geçen herkesi kutlarım.

 3. gerçekten muhteşem bir site. bu kadar güzel müzikleri bir arada bulmak tek kemiyle mükemmel olmuş.

 4. ay ışığındaki deniz üzerinde oynaşan yakamozlar misali,sunduğunuz mükemmeliyete teşekkürler……

 5. Kémanı Ağlatan Adam ….. !
  …! Duyquları Kémana yAnsıtabilecek kadar Yürekli biri Farid Farjad ..! <3

 6. tebrikler siteniz gerçekten çok güzel klasik müzik çeşidinin biraz artırılması daha iyi olacak. sık sık eror vermesini engeleyemezmisisniz. teşekürler

  CvP
  Merhaba
  Eror alamamak için Firefox kullanmanızı öneririz.

 7. ben de keman çalıyorum adım reşit zorluer ş.urfalıyım yaşım 15 keman çalıyorum düz lisede okuyorum kısmet olmadı anadolu lisesine gitemedik ömercan keman eğitimi 1 i bitirdim 2 çalıyorum ve anadolu notaları da çalıyorum birileri gelirde bizi görür yardım eder gösterilerde veriyorum

 8. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Umut verdiniz bana.. Günüm sizinle çok daha güzel geçiyor.

 9. siteniz mükemmel
  yıllarca arayıp bulamadığım müzikleri ve çoğu kaybolmaya yüz tutmuş müzikleri sizin sitenizden dinliyorum
  emeği geçen herkese teşekkür ederim

 10. Zor zor spas ji bo van berhemên giranbuha. Her bijîn…û her dem bi nav xweşiyê de bimînin. Ev şeş sal e ez we dişopînim. Tu carî min tiştekî ne xweş nedît. Carek din her bijîn…

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz