Dünyanın bilenmeyenlerine doğru bir yolculuk; Sonsuzluk nedir?, sonsuzluğa ulaşmak münkün mü?

Selin Girit’in yayına hazırlayıp sunduğu dört bölümlük Sonsuzluğun Keşfi dizisi, BBC Türkçe’de ilk olarak 4-12 Eylül 2007 tarihleri arasında yayımlandı. Sonsuzluk, insanlığın başını sürekli ağrıtmış, algısının sınırlarını zorlamış bir kavram… Öyle ki, sonsuzluk üzerine kafa yormak filozofların ve matematikçilerin hem başlıca uğraşı, hem de korkulu rüyası oldu yüzyıllar boyunca. Çok sayıda bilimadamı, sonsuzluk üzerine düşünerek gerçeklikle bağlantılarını yitirdi, akıllarını sonsuzluğa kurban etti. Halbuki, sonsuzluk bir o kadar da günlük hayatla iç içe, çocukların dilinde bir kavram da aynı zamanda. Belki çocukken “Neden buradayım?”, “Kainat nasıl oluştu?”,”Uzay sonsuza dek uzanır mı?” gibi soruları siz de sormuşsunuzdur kendinize…


Astronom Heather Couper’ın bu dizisinde, dinleyici sonsuzluğun sınırsız ufuklarında bir yolculuğa çıkarılıyor. Dünyanın bilinmeyenlerine doğru bir yolculuğa…
Bilim-kurgu yazarlarının, din bilimcilerin, matematikçilerin gözünden sonsuzluk kavramına ışık tutuluyor, doğada ve matematikte sonsuzluğun izleri sürülüyor, sınırları sorgulanıyor.

Birinci Bölüm: Sonsuzluk nedir?
Dünyanın dışına düz bir çizgi üzerinde saniyede 1000 kilometre hızla bir seyahat yapsak, bir son noktaya ulaşır mıyız? Yıldızların ötesinde birşey olup olmadığını biliyor muyuz? Evrenin bir başlangıcı ve bir sonu var mı?

• Soruların cevabı için 1. BÖLÜMÜ DİNLEYİN

İkinci Bölüm: Evren sonsuzsa, bunu günlük hayatımızda görebilir miyiz? Tanrı sonsuz mu? Uzayda herhangi bir yönde yeterince uzağa gidersek, kendimize tıpatıp benzeyen bir diğer kişiyle karşılaşabilir miyiz?

 •Soruların cevabı için 2. BÖLÜMÜ DİNLEYİN

Üçüncü Bölüm: Sayılarla uğraştığımızda sonsuzluğu görmek daha mı kolay?
 Eğer şimdi saymaya başlasak, acaba artık daha ilerisini sayamayacağımız bir noktaya hiç gelir miyiz? Sonsuzluk noktasına ulaşmamız mümkün mü? Fiili bir sonsuzluk var mı?

•Soruların cevabı için 3. BÖLÜMÜ DİNLEYİN

Dördüncü Bölüm: Sonsuzluğun farklı boyutları olabilir mi? Sonsuzluk hakkında düşünüp taşınmak, psikolojik açıdan ne gibi tehlikeler yaratabilir? Sonsuzluk hakkındaki teoriler matematikçilerin hayatını kolaylaştırdı mı? Sonsuzluk dünyamızda gerçekten de var mı? Bu sorunun kesin bir yanıtı olabilir mi?

•Soruların cevabı için 4.BÖLÜMÜ DİNLEYİN

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz