Cemil Koçgün’nün “Aşk-ı Pervaz”albümü, aşkı ve inancı ateşte sınayanların baladı

Cemil Koçgün 1980 Almanya’da doğdu. Aileden var olan saz çalma geleneği, sanatçıyı da etkilemiş, küçük yaşlarda başlayan saz ilgisi yaşıyla beraber anlam kazanarak büyüdü. Bağlamayla olan tanışıklığı ve eğitimi sürecindeki birikimini, sanatçı Mikail Aslan’dan aldığı müzik teorisi dersleri ile pekiştirdi. 2001 yılından itibaren “Mikail Aslan Ensemble” de yer aldı. Sanatçının “Kılite Kou” adlı albümüne de sazıyla eşlik etti. Daha sonra Ahmet Aslan’ın “Va u Waxt” isimli çalışmasında, Koçgirili Alişer Efendiye ait olan “Birlik Zamanıdır” adlı şiiri besteleyip okudu.

İlk albümü olan  “Aşk-ı Pervaz”  genç sanatçının sanatsal duyarlılığını toplumsal alana çeviren bu anlamda sanatsal birikimini  paylaşıma açan bir misyona sahip.

Mikail Aslan: “Cemil çok genç olmasına ve Avrupa’da doğup büyümesine rağmen, bağlamaya olan hakimiyeti ile bizleri şaşırtıyor. Binlerce yıllık otantik halk müziğimizin mirası, onun parmaklarında pamuk yumuşaklığında bir sihire dönüşüyor.” diyorAlbümde yeralan parçalar: 1. Gizemli Dünyamda 2. Perişan 3. İnsano Neçar 4. Dewo Dewo 5. Evliya Gülüdür 6. Şems 7. Vardım Dostun Bahçasına 8. Heylo 9. Sarı Tamburam 10. Pervâne

Üç yıllık bir  çalışmanın ürünü olan albüm, yolculuklar ve kökler üzerinden düş dünyamıza akan mütevazı ve mahçup bir ırmak gibi. Aşk-ı pervaz, sislerle kaplı bir mekanda, küçük bir ışık hüzmesine doğru yol alırken aşkı keşfedip, dirilen pervaz` ın hikayesi. Yani Şem u Pervane, aşkını ve inancını ateşte sınayanların baladı. Kendi kökü üzerinde yeşeren her bitki misali, kökleri üzerinde boyveren bu genç fakat kamil ruh hali, dinleyicilerin yüreğinde hoş bir yankı uyandırıyor.

Sanatçının 2. Albümü “Heya – Kızılbaş Halk Türküleri”ni  dinlemek için burayı tıklayınız)

2 Yorumlar

  1. çok güzel bir ses cemil abi bu albümünde çok güzel olmuş bu albümde hüzün özlem aşk ağıt gibi tüm duygular mevcut yaptığınız müzik çok güzel her sabah kaltığımda mutlaka sizi dinler öyle işe giderim inşallah emeğinizin karşılığınıda alırsınız başarılar abi uğur şans hep yanında olsun

  2. oncelıkle agzına yuregıne saglkık ıyıkı varsınız basarıların devamını dılerım kendınıze ıyı bakın

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz