“Şah Hatayi Deyişleri” albümü: Bir nefescik söyleyeyim dinlemesen ne eyleyeyim

Hüseyin-Ali Rıza Albayrak ikilisinin ikinci çalışması olan “Şah İsmail Hatayi Deyişleri” albümünde yer verdikleri 11 deyişlerin düzenlemeleri Hüseyin-Ali Rıza Albayrak tarafından yapılmış. Albümde ikiliye Erkan Oğur, Aynur ve İsmail Hakkı Demircioğlu gibi  sanatçılar destekte bulunmuş.  Özellikle Erkan Oğur, ilk albümde olduğu gibi bu albümde de genç ikiliye çalışmalarında sesi ve bestesi ile katkı sunuyor. Usta sanatçı bugüne kadar başka bir yerde kullanmadığı, sadece ses ve kopuz ile kaydettiği “Eksiklik Kendi Özümde” adlı Şah Hatayi deyişini de seslendiriyor. İki müzisyenin ortaklaşa hazırladığı albüm, hem Şah İsmail’in (Hatayi) düşünce dünyasını kavrama gerek gönül yolculuklarını anlamaya amlamlandırmaya yönelik  değerli bir çalışma.
Hüseyin, Ali Rıza Albayrak  – Şah Hatayi Deyişleri


Albayrak ikilisi, Kendilerini müzisyen olmaya çalışan diye tanımlayan ikili, yaptıkları işin de bu deryada bir damla olduğunu ifade ediyorlar. “Eğer biz kendimize, iki albüm yaptık diye sanatçı dersek Aşık Veysel, Daimi, Mahzuni Şerif, Feyzullah Çınar gibi halka mal olmuş gerçek sanatçılar kim peki?” diyerek değerli sanatçılara karşı saygılarını dile getiriyorlar.

İkili, “Bizim Şah Hatayi’yi hatırlatmak gibi bir amacımız yok, o zaten var. Biz onun anlam dünyasına girmek istiyoruz” diyorlar.

Şah İsmail

Safevi soyundan gelen İsmail 13 yaşında siyasi ve dini konularda faaliyete başladı. 1499 yılının Ağustos ayında Erdebil’e yollandı. 1500 yazında Erzincan’da Ustaclu, Şamlu, Rumlu, Tekelü, Zülkadir, Avşar, Kaçar ve Varsak kabilelerinden oluşan 7.000 Kızılbaş İsmail’in davetine icabet etmiştir. Kızılbaş ordusu Kasım 1500’de Kura Nehri’ni geçerek Şirvanşahlar Devleti üzerine yürümüştür. Gülistan Kalesi yakınında gerçekleşen Çabani Meydan Muharebesi’nde Şirvanşah Ferruh Yasar’ın ordusunu yenmiş ve Bakü’yü zapt etmiştir. 1501 yılında Tebriz’de Azerbaycan Safevi Devleti’ni kurmuştur.
1502 yılından merkezi Tebriz olmakla tüm Güney Azerbaycan ve Kuzey Azerbaycan’ın akseriyet topraklarında Azerbaycan Safevi Devleti’nin Şahlığını yapmıştır. 24 Eylül 1503 tarihinde Şiraz’a girmiş ve aynı yılın sonlarına kadar Azerbaycan, Fars ve Irak-ı Acem’in çoğu üzerinde hakimiyet kurmuştur.
1510’da Merv yakınında Şeybani Hanlığı’nı yenerek Muhammed Şeybani Han’ı öldürmüştür. Ancak 1514’te Çaldıran Muharebesi’nde Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selim’e yenilmiş ve eşi esir düşmüştür. Bu yenilgiden sonra ruhsal bir çöküntü yaşayan Şah İsmail, Türkçe aruz-hece ölçüsüyle yazdığı şiirlerinde Hatayi mahlası kullanmaya başlamıştır. Büyük ve içli bir şair olan Hatayi Alevi ve Bektaşi edebiyatında essiz bir yeri vardır. Ölünceye kadar Çaldıran yenilgini ve eşiyle olan ayrılığın acısını çeken ve araya aracılar koyarak eşini isteyen Şah İsmail, eşine ulaşmasına izin verilmediği gibi bu isteği Osmanlı padişahı Yavuz’a eşini hatırlatmasına ve başka biriyle evlendirilmesine vesile oldu. Acısı katmerleşen Hatayi 24 Mayıs 1524’te 37 yaşında geride on çocuk bırakarak iç kanamadan öldü. Erdebil’deki Safevi Türbesi’ne defnedildi.

Akan sulardan ibret al, yüzünü yerlere sürüyüp gider. Hatayi
Hakikat bir gizli sırdır, Açabilirsen, gel beri!
Küfr içinde iman vardır, Seçebilirsen, gel beri!
Şah Hata’i’m eydir heman, Dağları bürüdü duman.
 İşte incil, işte Kur’an, Seçebilirsen, gel beri.

‘Şah Hatayi Deyişleri’ içerik: 01.Ey Erenler 02.Ezel Bahar Olmayınca 03.Yandımda Geldim 04.Muhabbet Bağında 05.Muhammed Ali Diyenlerdeniz 06.Gel Güzel 07.Alemin Nuru 08.Bülbül Ağlar Gül Ağlar 09.Eksiklik Kendi Özümde 10.Benim Pirim 11.Dertlere Dermandır Ali
Katkıda Bulunanlar  Sanatçılar: Erkan Oğur Konuk Sanatçı: Aynur “Keçe Kurdan” Konuk Sanatçı: İsmail Hakkı Demircioğlu Keman: Hasan Esen  

31 Yorumlar

 1. merhaba
  sizi çok beğeniyoruz nefes olarak 22 martta eskişehire davet etmek istiyoruz

 2. Sazınızın nameleri, sesinizin temizliği ile yüreğimi yıkadınız. Nefesiniz, elleriniz dert görmesin. Varolun, nur olun
  İYİKİ VARSINIZ ÇOCUKLAR

 3. Çok güzel parçalar İstanbulda konser bekliyoruz.Ellerinize yüreğinize sesinize sağlık.

 4. sizin sesinizi ve ezgilerinizi çok severek dinliyoruz sizi ailecek çok seviyoruz

 5. çook seviyorum ya alevi türkülerini her zaman bir olalım canlar adanayada bekliyoruzz

 6. muhteşemsınız ıyıkı varsınız bende sıvas ımranlı calıyurt koyundenım sizi cok seviyorum daha onsekızım ama bende bu yolda sizin gibi olmaya calıscam bana ulasmanızı cok ısterım hızır yardımciniz olsun CANLAR

 7. elinize yüreğinize sağlık gerçekten yüreğimiz gani hayatta kibir tutmayız fırsat buldukça siznleyiz 🙂

 8. türükülernizi en içten duygularım dinliyorum konserleriniz dinlemek isterim nerde olursa gelirim böyle güzel ozanları dinlemek bizi yüceltir sanat hatayınız da üstün başarılar dilerim.

  Allah bir diyernlerdeniz Muhammet Ali İmam hüseyin diyenlerdeniz.

 9. helal olsun yaşatın güzel değerlerimizi.Allah muhammed ali yardımcınız olsun…

 10. iliklerime işliyor ezgileriniz. ne tek başına söz yeter nede tek başına ses yeter. o kadar güzel harmanlamış ki ses ile söz yüreğime işledi. ses tonlarınız sanki yılarca gezmiş dervişler gibi…. her ülkeden bir renk almış gibi, sabah donan bedene güneş gibi doğmaya hazır çıplak ışık gibi. HAKKA o kadar güzel anlatıyorsunuz ki insan dünya yı tamamıyla unutuyor. dünya donunda çıkıyor,kendini farklı bir alemde gezer buluyor. bu kadar genç olduğunuzu bile düşünememiştim. bu sesler sanki çok yılar görmüş gibi. ben sizi çok sevdim . iyi bu ezginin çoçuğuyum. teşekürler.

 11. böyle güzel sözler oldukça ve bu kadar güzel sesler oldukça bizler özümüzle hep gurur duyacağız elinize dilinize sağlık versin allah..

 12. BÖYLE BİR ŞAİRLRİMİZ YORUMLAYABİLEN İNSANLARIMIZ İYİKİ VAR VE ONLAR OLDUKÇA BİZLER ÖZÜMÜZÜ UNTMAYIZ İNŞALLAH VE ALEVİ OLDUĞUMUZ İÇİN HER ZAMAN GURUR DUYACAĞIZ AĞZINIZA ELİNİZE SAĞLIK ALLAH HER ZAMAN YARDIMCINIZ OLSUN ..

 13. elinize yüreğinize sağlık canlar sesiniz dert görmesin sizi istanbulda konsere bekliyoruz teşk

 14. Sizin Bütün Parçalarınızı Sırasıyla Ezberledik Gerçeketen Çok Güzel Söyleyip Çalıyorsunuz Ağzıznıza ,Yürüğenize Sağlık …

 15. şah hatayi türk dünyasının yetiştirdiği kahramanlardan birisi.Onu anlayamadık önünde saygı ile eğilir Türk dünyasının onu anlamasını dilerim.

 16. Ali Rıza ve Hüseyin Albayrak Beyefendilere Türk Müziğine katkıları dolayısıyle çok teşekkür ederim.600 yıldan beridir maalesef Türk Müziği ihmal edilmiş,yok olmaya yüz tutmuştu.Türk müziğinin sunni-alevi ayrımına tutulması Türk Milletine hakarttir.Müziğimiz tektir onun da adı Türk Müziğidir.Sunni kesimin genelde müziğe alakasız kalması alevi Türk kesiminin bu müzikle kendi varlığını devam ettirmesi mümkün olabilmiştir.Türk Milleti alevi-sunni diye ayrıştırılamaz.Yavuz da bizim Şah İsmail de,Timur da.Türk tarihi bir bütündür.Bugün dünyamızda her millet kendi tarihine sahip çıkarken bizim tarihimizi mezhep bağlamında ayrıma tabi tutmamamız yavuz a ve Şah İsmail e hakarettir.Geçmişin acı hatıraları bizim yolumuzu aydınlatmaz ancak ders almamızın sebebi olur.Ben buradan bütün Türk Milletine sesleniyorum “gelin canlar bir olalım,iri olalım,diri olalım,İline,beline(toprağına),diline(Türkçeye) sahip çıkalım.

 17. abicim bune zenginlik ya erkan abi başta olmak üzere hepinize selamlar

 18. Gerçekten türk halk müziğine ve biz genç kesime şah hatayıyı kazandırdığınız için sonsuz teşekkür ederim sizlere başarılarınızın devamını diler esenlikler dilerim.
  Saygı ve sevgilerimle…….

 19. sevgili hüseyın ve ali rıza albayrak en önemlı unsur olarak ben şunu görmekdeyım geçmişimızı en güzel şekılde ortaya koymayı başardılar candan teşekür edıyorum devamını sağlılı bir şekide diliyorum hep bölece durustlukle onurlarıla devamını diliyorum alevilık öyle kolayca anlatılan bir nesne değildır
  ancak şahhaylarla şah ismaillerle haci bektaşlarla pir sultanlarla ve en önemlısı eylibeyıtımızle geçekler ortaya konulur

 20. Türk edebiyatına yön veren cihan hükümdarı Şah İsmail (Şah Hatayı) eserlerini bu kadar candan ve yürekten yorumlayan Ali Rıza-Hüseyin Albayrak kardeşler, Erkan Oğur iyi ki sizler varsınız.Bu edebi türkü yorumunuzla gönüllere ne hoş duygular katıyorsunuz.

 21. saygideyer Hseyin ALI Riza Albayrak kardeslei yurekten kutluyorum iyiki varsiniz Cihan Sahi SAH ISMAILI Unuturmayin lutfen tesekur ederim

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz