Hüseyin, Ali Rıza Albayrak ‘Şah Hatayi Deyişleri’: “Bir nefescik söyleyeyim dinlemesen ne eyleyeyim”


Hüseyin-Ali Rıza Albayrak ikilisinin ikinci çalışması olan “Şah İsmail Hatayi Deyişleri” albümünde yer verdikleri 11 deyişlerin düzenlemeleri Hüseyin-Ali Rıza Albayrak tarafından yapılmış. Albümde ikiliye Erkan Oğur, Aynur ve İsmail Hakkı Demircioğlu gibi  sanatçılar destekte bulunmuş.  Özellikle Erkan Oğur, ilk albümde olduğu gibi bu albümde de genç ikiliye çalışmalarında sesi ve bestesi ile katkı sunuyor.  Usta sanatçı bugüne kadar başka bir yerde kullanmadığı, sadece ses ve kopuz ile kaydettiği “Eksiklik Kendi Özümde” adlı Şah Hatayi deyişini de seslendiriyor. İki müzisyenin ortaklaşa hazırladığı albüm, hem Şah İsmail’in (Hatayi) düşünce dünyasını kavrama gerek gönül yolculuklarını anlamaya amlamlandırmaya yönelik  değerli bir çalışma.


Playlist seçeneğinden şarkı isimlerine bakıp dinlemek istediğiniz şarkıyı seçebilirsiniz

Albayrak ikilisi, Kendilerini müzisyen olmaya çalışan diye tanımlayan ikili, yaptıkları işin de bu deryada bir damla olduğunu ifade ediyorlar. “Eğer biz kendimize, iki albüm yaptık diye sanatçı dersek Aşık Veysel, Daimi, Mahzuni Şerif, Feyzullah Çınar gibi halka mal olmuş gerçek sanatçılar kim peki?” diyerek değerli sanatçılara karşı saygılarını dile getiriyorlar.

İkili, “Bizim Şah Hatayi’yi hatırlatmak gibi bir amacımız yok, o zaten var. Biz onun anlam dünyasına girmek istiyoruz” diyorlar.

Şah İsmail

Safevi soyundan gelen İsmail 13 yaşında siyasi ve dini konularda faaliyete başladı. 1499 yılının Ağustos ayında Erdebil’e yollandı. 1500 yazında Erzincan’da Ustaclu, Şamlu, Rumlu, Tekelü, Zülkadir, Avşar, Kaçar ve Varsak kabilelerinden oluşan 7.000 Kızılbaş İsmail’in davetine icabet etmiştir. Kızılbaş ordusu Kasım 1500’de Kura Nehri’ni geçerek Şirvanşahlar Devleti üzerine yürümüştür. Gülistan Kalesi yakınında gerçekleşen Çabani Meydan Muharebesi’nde Şirvanşah Ferruh Yasar’ın ordusunu yenmiş ve Bakü’yü zapt etmiştir. 1501 yılında Tebriz’de Azerbaycan Safevi Devleti’ni kurmuştur.
1502 yılından merkezi Tebriz olmakla tüm Güney Azerbaycan ve Kuzey Azerbaycan’ın akseriyet topraklarında Azerbaycan Safevi Devleti’nin Şahlığını yapmıştır. 24 Eylül 1503 tarihinde Şiraz’a girmiş ve aynı yılın sonlarına kadar Azerbaycan, Fars ve Irak-ı Acem’in çoğu üzerinde hakimiyet kurmuştur.
1510’da Merv yakınında Şeybani Hanlığı’nı yenerek Muhammed Şeybani Han’ı öldürmüştür. Ancak 1514’te Çaldıran Muharebesi’nde Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selim’e yenilmiş ve eşi esir düşmüştür. Bu yenilgiden sonra ruhsal bir çöküntü yaşayan Şah İsmail, Türkçe aruz-hece ölçüsüyle yazdığı şiirlerinde Hatayi mahlası kullanmaya başlamıştır. Büyük ve içli bir şair olan Hatayi Alevi ve Bektaşi edebiyatında essiz bir yeri vardır. Ölünceye kadar Çaldıran yenilgini ve eşiyle olan ayrılığın acısını çeken ve araya aracılar koyarak eşini isteyen Şah İsmail, eşine ulaşmasına izin verilmediği gibi bu isteği Osmanlı padişahı Yavuz’a eşini hatırlatmasına ve başka biriyle evlendirilmesine vesile oldu. Acısı katmerleşen Hatayi 24 Mayıs 1524’te 37 yaşında geride on çocuk bırakarak iç kanamadan öldü. Erdebil’deki Safevi Türbesi’ne defnedildi.

Akan sulardan ibret al, yüzünü yerlere sürüyüp gider. Hatayi
Hakikat bir gizli sırdır, Açabilirsen, gel beri!
Küfr içinde iman vardır, Seçebilirsen, gel beri!
Şah Hata’i’m eydir heman, Dağları bürüdü duman.
 İşte incil, işte Kur’an, Seçebilirsen, gel beri.

‘Şah Hatayi Deyişleri’ içerik: 01.Ey Erenler 02.Ezel Bahar Olmayınca 03.Yandımda Geldim 04.Muhabbet Bağında 05.Muhammed Ali Diyenlerdeniz 06.Gel Güzel 07.Alemin Nuru 08.Bülbül Ağlar Gül Ağlar 09.Eksiklik Kendi Özümde 10.Benim Pirim 11.Dertlere Dermandır Ali
Katkıda Bulunanlar  Sanatçılar: Erkan Oğur Konuk Sanatçı: Aynur “Keçe Kurdan” Konuk Sanatçı: İsmail Hakkı Demircioğlu Keman: Hasan Esen  

31 Responses to Hüseyin, Ali Rıza Albayrak ‘Şah Hatayi Deyişleri’: “Bir nefescik söyleyeyim dinlemesen ne eyleyeyim”

  1. ali aksoy bego dedi ki:

    saygideyer Hseyin ALI Riza Albayrak kardeslei yurekten kutluyorum iyiki varsiniz Cihan Sahi SAH ISMAILI Unuturmayin lutfen tesekur ederim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir