Cemil Koçgün ve “Zalal” (Duru) Albümü

279

“Her insanın içinde sanatsal duygusu gizlidir. Bunu uyandırmak bizlerin elindedir. Duygunun ifadesi, kültürün temsili, yaşamın her şeklinde mümkün olan bir oluşumdur. Bu konudaki önemli bir nokta etnik değerlerimizle, dünya toplumu içerisinde bir duruş sergilemektir. Özellikle sanatın ve müziğin hassasiyetine ve özüne saygı göstererek bir şeyler üretmek bana göre arkamızda bırakabileceğimiz en güzel mirastır”

1970’li yılların sonuna doğru Sivas İmranlı Becek köyünden göçerek Almanya ‘ya yerleşen Koçgiri ailesinin üç çocuğundan ilki olan Cemil Koçgiri 1980 doğumlu. Aile meclislerinde çalınan bağlama ve söylenen türkülerden etkilenerek 12 yaşında bağlama çalmaya başdı. Çıkmış üç albümü olan sanatçı, 2001 yılından beri`Mikail Aslan Ensemble’de yer aldı. Ahmet Aslan ve Aynur Doğan’ın bazı eserlerine eşlik etti.

“Gözlerimi ilk açtığımda dünya denilen handa, `yer demir gök bakır`dı. Gri bulutlar kaplamıştı mekanımı. Tanımlayamadığım mevsimler ve sesini yitirmiş rüzgarlar esiyordu göğümde. Ürkek, biçare, kendinden bi haber, tuhaf bir şeyler peşinde koşturan insanlar gördüm. Adını koyamadığım garip duygular çarkındaydım. Korku, merak, heyecan ve hüzün içinde deviniyordu yüreğim. Belki bir yankı ve istekti?! Bilemiyordum. Kulak verdim zamana. Ama anlaşılmıyordu.

12 yaşlarındaydım. Babamın askere gitme vakti gelmişti. Gitti. Dönüşünde bana bir bağlama getirmişti. Uzun uzun uğraşmaya ve belli bir zaman sonra çalmaya başlamıştım. Bulunduğum mekanlara yabancı, uzak yerlere ait olan huzur ve heyecan verici melodilere bağlanmıştım ve öylece büyüdüm. Zaman çabuk geçmiş ve yirmi yaşımla buluşmuştum. Baktım ki önümde bir yol ve uzaklarda bir ışık hüzmesi. Geldim. Geldim ve hayatıma bir üstad olarak giren Mikail Aslan`la buluştum. Onunla müzik yapmaya başladım. Teoride ve pratikte dersler aldım. Müzik nedir, sanat nedir? Diye sormaya peşine düşmeye başladım. Beraberinde tarih, mitoloji, felsele ve bilcümle sanatlar geldi. Meğer `ağacın köküne inmek, insan olabilmekmiş` tüm mesele. Oraya varmak için köklere döndüm. Döndüm, döndüm ve aşka pervane oldum.


Cemil Qocgiri – Siya Sani

Müzik içerisinde derinlere doğru yol aldıkça, yaşlılarımızın o enfes performanslarını fark ettim. Trans ve semah; büyülü anlam. Pervane olup, garip bir sır etrafında çark olma.. Ruhun derinliklerine inip direğini sarsmak.. Yitik zamanlara ve mekanlara misafir oldum. Öğrendim; içimde sönmek bilmeyen kızıl bir köz kütlesi saklıymış. Meğer gönül sarayında yeşeren fridevs` bağını aydınlatan bir alevmiş sesim. Dinledim, duydum. İçimde o sesler ve o yankı dolanıp durmakta.. Artık çok yakın. Geldim işte…”

Cemil Qocgiri “Zalal” Albüm  içeriği:

01-Şîya sanî | Evening shadows (03:41)
02-Xewn û xeyal | Like a dream (04:07)
03-Xatire to | Farewell (03:44)
04-Ero bêzar | Sullen (05:19)
05-Yare mi ra dûrîya | My love is far from me (03:54)
06-Ezo xorê | In despaır (03:38)
07-Savila mi | My peony (04:20)
08-Dara goze | Wallnut tree (03:40)
09-Omedo giran | Precious friend (04:36)
10-Endî bê | Finally come (04:39)

Albüm Açıklaması

Üretici Ahenk Müzik
Türü Halk Müziği
Dili Kürtçe
Yayın Tarihi 07/11/2016
Süre 41:57 Dakika

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz