Ayfer Düztaş ve “Leylan” Albümü

Ayfer Düzdaş, 1973 yılında Sivas’ta doğdu. ilk, orta ve lise eğitimini istanbul’da tamamladı. 1996 yılında Mezopotamya Kültür Merkezinde bağlama ve müzik eğitimini alan sanatçı, 1998 yılında Pera Güzel Sanatlar Lisesi’nde Keman ve Şan eğitimine başladı.

İki yıl süren bu eğitimin sürecinin ardından 1997 yılında Zaza dilinde müzik yapan Vengê Sodirî grubu içerisinde yer aldı.  998 yılında 11 kadın sanatçıdan oluşan özünde bir kadın müzik topluluğu olan Koma Asmin Müzik grubunda çalışmalarını sürdürdü.

Ayfer Düzdaş, 2000 yılında Mezopotamya Kültür Merkezi Bünyesinde çalışmalarını yürüten müzisiyenlerden oluşan 20 kişilik sanatçı kadrosunda birlikte, kültürel etkileşmeden haraketle yaşadığımız Coğrafyada farklı kültürlerin etkilerini taşıyan, fakat farkılı diller ve kültürler üzerinde gerçekleştirilen baskı politikalarına karşı Kürtçe’den Türkçe’ye çevrilen Geleneksel halk şarkılarından oluşan, Şahiya Strana -1- ve 2004 yılında da Şahiya stranan -2- isimli arşiv niteliğinde çıkartılan iki albüm çalışmasında yer aldı.

2001 yılında farklı bölgelerde kullanılan Zazaki dili halk ezgilerinden oluşan ‘wayir’ isimli albümde yer aldı.

2004 yılında 4. Diyarbakır kültür ve sanat festivaline altyapıları elektronik saund ile hazırlanan Elektronik Zaza Projekt ile yer alırken, 2005 yılında da Kızıltepe festivalinde Kadın Dengbejler Divanı’nda yer aldı. Aynı yıl, Kalan Müzik tarafından çıkartılan “Anadolu Ninnileri” isimli albümde, Sorani’ce dilinde bir ninni seslendirdi.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz