Beyoğlu’nda 2 sanat galerisine baskın, Mardin’de defileye tepki, Ankara’da ilginç bir GBT, Uşak’ta Susurluk gibi kaza

♦Beyoğlu Tophane’deki Boğazkesen Caddesi’nde sanat galerisi ve bir resim sergisinin açılışına gelen yerli ve yabancı sanat severler saldırıya uğradı. Yaklaşık 30 kişi davetlileri darp etti, galerilerin camlarını kırdı.
♦Çankaya İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne ait bir polis minibüsünde görev yapan iki polis memuru, Kurtuluş Parkı’nda el ele dolaşan, bank ve çimlerde oturan genç çiftleri Genel Bilgi Toplama’ya (GBT) tabi tuttu, “Uygunsuz oturuyorsunuz” uyarısında bulundu.
♦Mardin’de de Cemil İpekçi defilesi günlerdir şehri ikiye bölmüş durumda. Bir grup Cemil İpekçi’nin 25 Eylül’deki defilesini protesto etmek için dün defilenin düzenleneceği medresede toplu namaz kıldı.
♦Uşak’ta 1 kişinin ölümü, 1 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan trafik kazasına karışan otomobilde, 5 ayrı elektrik düzeneğine bağlı A4 ve C4 karışımı bombalar ile bomba yapımını gösteren krokiler bulundu. Olay Susurluk kazasını hatırlatıyor.

Gericiler 2 sanat galerisini bastı Polis seyretti

Beyoğlu’nda dün akşam 21:00 sıralarında eli sopalı 30 kişi, 2 sanat galerisini bastı. Taşlı sopalı saldırıda 5 kişinin yaralanarak hastaneye kaldırıldığı belirtildi. 1 saat süren saldırı sırasında biber gazı, sopa ve taş kullanıldığı, polisin ise sadece izlediği belirtildi.
Tophane Boğazkesen Caddesi Hasanefendi İşmerkezi’nin 3. katında bulunan Non ve buraya 30 metre mesafede bulunan Kadirler Caddesi Numara 69’daki 4 katlı binanın giriş katındaki Outlet adlı galeride, dün akşam resim ve fotoğraf sergisi açılışı yapılıyordu. Açılışta yurtiçi ve yurtdışından yüzlerce davetlinin bulunduğu belirtildi. Açılış sırasında davetlilerin caddede ellerinde içki kadehleriyle sohbet etmeleri gerekçesiyle, yaklaşık 30 kişilik grup ellerinde taş ve sopalarla iki galeriyi de bastı.

Saldırganların ellerindeki sopalarla galerideki 5 kişiyi yaraladığı, içeriye biber gazı sıktığı ve taşlarla galerilerin camlarını kırdığı belirtildi. Saldırıda yaralanan 5 kişi arkadaşları tarafından Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Alman Hastanesi’ne kaldırıldı. Ressam Nazım Hikmet Richard Dikbaş ile Şevket Kaan’ın başında açılma olduğu ve hastanede başlarına dikiş atıldığı belirtildi.

“Saldırı 1 saat sürdü ancak polis müdahale etmedi”

Beyoğlu’nda dün gece 8 sanat galerisi “Tophane Art Walk” sloganıyla sezon açılışı yaptı. Birbirine yakın 3 sanat galeresi olan Galerinon, Galeriouetlet ve Eclitsis Sanat Galerisi önünde duran yaklaşık 400 kişiye bu 30 kişilik grubun önce biber gazı sıktığı, daha sonra tekbir getirerek “defolun buradan burda içki içemezsiniz” diyerek galeriler önünde bulunanlara cam şişe ve demir sopalarla saldırmaya başladığı belirtildi.
Galeriler içine girerek kendini korumaya çalışan sanatseverlere saldırının yaklaşık 1 saat sürdüğü belirtildi. Saldırıya uğrayanlar “Yanımızda bulunan polisler hiç müdahele etmedi. Onlardan yardım istedik ama bize ‘155’i arayın’ dediler” açıklamasını yaptılar.
Bedri Baykam: Bu 17 yıl sonra ikinci Madımak olayıdır

Saldırıya uğrayanlardan yaklaşık 40 kişi şikayetçi olmak için Beyoğlu Polis Merkezi’ne geldi. Bu kişilere destek vermek için polis merkezine gelen ressam Bedri Baykam, “Bu, 17 yıl sonra ikinci Madımak olayıdır. Arkadaşlarımaza destek vermek için burdayız. Polis yetkilileri saldırganları yakalamak için söz verdi” açıklamasını yaptı.
Olayda saldırıya uğrayanlardan Fesih Murat Avcıbaşı, kendisinin Non Sanat Galeri önünde, sigara içmek için dışarı çıkan grupla birlikte bulunduğunu belirterek tekbir getiren grubun saldırısına uğradığını söyledi.
Fırat Saka  “Öleceğimizi düşündüm öyle bir geldiler. Sivas vakası. Linç etmeye çalıştılar. Ellerinde silah olsaydı ordaki herkes ölebilirdi. Otoparka kaçan insanları tekme tokat dövdüler. Polisin gelmesi 25 dakikayı buldu. Polise söylüyoruz 155’ i arayın onlar ekip göndersin dedi. 1.5 saat galerilerde kapalı kaldık. Her yerden geldiler. Bir kişiye vurdular sonra çoğildalır ve bir anda herkese saldırmaya başladılar sokaklardan. Benim sırtıma bilmediğim bir madde çarptı. Cam gibi birşey insanlara cam şişe fırlattılar” açıklamasını yaptı.

El ele dolaşan, bank ve çimlerde oturan gençlere  GBT

ANKARA’nın kent merkezindeki en büyük parklarından biri olan Kurtuluş Parkı’nda önceki gün ilgi çekici bir uygulama gerçekleşti. Çankaya İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, parkın içerisinde dolaştıklarıminibüsle bazı çiftlere GBT uygulaması yaptı. Parkın içerisinde el ele yürüyen, banklarda oturan ve çimlerde uzanan çiftlere yaklaşan polisler, “Uygunsuz oturuyorsunuz” diyerek uyarıda bulundu. Polisler, görev yaptıkları araç içinden genç çiftlere seslenerek, “Kimlik kontrolü yapacağız. Buraya (aracın yanına) gelin” dedi.

Parktakiler, uygulamayla adeta neye uğradığını şaşırdı. Kimi üniversite öğrencisi kimi ise sözlü olduğunu ifade eden gençler, uygulamanın ardından oturdukları yerlerden kalkarak bölgeden uzaklaştı. Polisin yaptığı bu uygulamanın son derece rahatsız edici olduğunu dile getiren gençler, “Oturuşumuzda hiçbir uygunsuzluk yoktu” sözleriyle kendilerini savundu. Sorgulanan gençlerden biri ise “Sevgilimsadece göğsüme yaslanmıştı. Bunun neresi uygunsuz? Uygunsuz olduğuna kim karar verdi?” diyerek tepki gösterdi. Polisin haklarında tutanak tutulduğunu söylediği genç bir çift ise “Polis ‘Sizi gördüm, uygunsuz oturuyordunuz’ dedi. ‘Nasıl otuyorduk?’ diye sorduğumda ise ‘Konuşturma beni şimdi. Sen biliyorsun’ cevabını verdi. Kimliklerimiz elindeydi. ‘Hakkınızda tutanak tuttum, hadi gidin şimdi’ diyerek bizi gönderdi” diye konuştu.

Mardin’de 300 Kişilik Protesto

MARDİN’in tarihi Kasımiye Medresesi’nde modacı ve tasarımcı Cemil İpekçi’nin 25 Eylül Cumartesi günü düzenlediği defileye tepki gösteren 50 kadar sivil toplum örgütünün temsilcilerinden oluşan 300 kişi, bugün aynı medresede kıldıkları öğle namazın sonra basın açıklaması yaparak, defileyi protesto etti. Sivil toplum örgütleri cuma namazından sonra protesto amaçlı bir miting düzenleme kararı aldı.
Modacı ve tasarımcı Cemil İpekçi’nin önümüzdeki cumartesi günü tarihi Kasımiye Medresesi’nde düzenleyeceği mankenlerin katılacağı defileye bazı sivil toplum örgütleri tepki gösterdi. Mardin’de 50’nin üzerindeki sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden oluşan yaklaşık 300 kişilik grup, öğle namazını Kasımiye Medresesi Camii’nde kılarken medresedeki türbede dua etti.

Camide asılı bulunan camii külliyesini yansıtan resmi yazı basın mensuplarına gösterilirken, Eğitim Bir Sen Mardin Şube Başkanı Hasan Ekinci, bu yazının yetkilileri yalanladığını önü sürdü. Ekinci, “Burada asılı bulunan yazılı belge, valiliği, hem Cemil İpekçi’yi, hem de müftülüğü yalanlıyor. Çünkü buradaki cami resmi olarak Mardin Müftülüğü’ne ait. Burada bize namaz kıldıran imam da Mardin Müftülüğü’ne bağlı kadrolu imam hatiptir. Burada 2 mescit bulunuyor. Biri Hanifi, biri Şafii mezhebi tarafından medrese olarak kullanılmış ve yüzyıllarca dini eğitim yapılmıştır. Böyle bir etkinlik için mabedin seçilmesi, Allah’ın evinin seçilmesi bir talihsizliktir. Buna tepki gösteriyoruz.”dedi.

Uşak’ta Susurluk benzeri kaza

Uşak yakınlarında dün akşam meydana gelen 1 kişinin ölümü, 1 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan trafik kazasına karışan otomobilde, 5 ayrı elektrik düzeneğine bağlı A4 ve C4 karışımı bombalar ile bomba yapımını gösteren krokiler bulunduğu öğrenildi.

Alınan bilgiye göre, kazanın ardından otoparka çekilen 65 NS 309 plakalı otomobilde 5 ayrı elektrik düzeneğine bağlı A4 ve C4 karışımı bombalar ile bomba yapımını gösteren krokiler ele geçirildi.

Olayla ilgili soruşturma çok yönlü olarak devam ederken, bombaların bulunduğu otomobilin sürücüsü Faik Y’nin cesedi, otopsi için İzmir Adli Tıp Kurumuna gönderildi. Banaz’dan Afyonkarahisar’a giden Veysel Devebacak yönetimindeki 42 BS 932 plakalı kamyon ile Faik Y. (31) yönetimindeki 65 NS 309 plakalı otomobil dün gece çarpışmış, kazada otomobil sürücüsü Faik Y. olay yerinde ölmüş, kamyon sürücüsü Devebacak yaralanmıştı. Kazadan sonra kazaya karışan araçlarda yapılan aramada kamyonda suç unsuruna rastlanmamış, otomobil ise otoparka çekilerek aranmıştı.

Kazanın, F.Y’nin otomobiliyle hatalı sollama yapması sonucu meydana geldiği iddia edilirken, F.Y’nin ”insan kaçakçılığı” suçundan sabıkası olduğu ve arandığının ortaya çıkması üzerine Cumhuriyet Savcılığı soruşturmayı derinleştirdi. Bunun üzerine, kaza sonrası olay yerine gelen jandarma ekipleri ile Uşak Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı terör ekipleri, kaza yerindeki incelemelerini detaylandırdı. Yapılan incelemeler sonucunda kazaya karışan kamyonda herhangi bir suç unsuruna rastlanmazken, kazadan sonra otoparka çekilen otomobilde, özel eğitimli köpekler yardımıyla yeniden inceleme yapıldı.

Jandarma ve emniyet ekiplerinin, savcılık nezaretinde yaptığı arama sırasında otoparka hiç kimse alınmadı. Yaklaşık iki saat süren arama sonucunda araçta patlayıcı düzenekleri ile bazı krokiler bulundugu ögrenildi. Savcılık tarafından çok yönlü sürdürülen soruşturmayla ilgili güvenlik güçleri açıklama yapmaktan kaçınırken, kazada ölen otomobil sürücüsü F.Y’nin her hangi bir örgüt ile bağlantısının olup olmadığının araştırıldığı öğrenildi. Uşak Valisi Özdemir Çakacak da konuyla ilgili olarak savcılık soruşturmasının devam ettiği gerekçesiyle bilgi vermedi.

Susurluk kazası 1996 yılında Balıkesir’in Susurluk ilçesinde meydana gelen A4 ve C4 karışımı bombalar, bomba yapımını gösteren krokiler uzun süre Türkiye’nin gündeminden düşmeyen kaza olarak biliniyor. Kazayla, Türkiye’de mafya-devlet-siyaset üçgeninde dönen olaylar bir anda ülkenin gündemine oturmuştu.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz