Berlin’e Sovyet bayrağı diken son asker Dağıstanlı Abdülhakim İsmailov 94 yaşında öldü


İkinci Dünya Savaşı’nda Sovyetler Birliği’nin (SSCB) Nazi Almanyası’na karşı kazandığı zaferin sembolü olan fotoğraftaki Abdülhakim İsmailov adlı asker önceki gün hayata veda etti. TASS Ajansı’nda çalışan ünlü savaş muhabiri Yevgeny Khaldei, 2 Mayıs 1945’te Berlin’deki Reichstag’a (Parlamento Binası) Sovyet bayrağı diken üç askeri* Leica marka fotoğraf makinesiyle görüntülemişti.

Askerlerden hayatta kalan son kişi olan İsmailov önceki gün 94 yaşında Dağıstan’ın Hasavyurt bölgesindeki Çagar-Otav köyünde öldü. II. Dünya Savaşı sırasında, 1945 yılında Sovyetler Birliği’nin Nazi Almanyasına karşı zaferinin tescili anlamına gelen Sovyet bayrağını Almanya’nın başkenti Berlin’e diken 3 Sovyet askerinden biri olan Dağıstanlı Abdülhakim İsmailov öldü.

İsmailov, Rusya’nın en büyük nişanı olan “Rusya’nın Kahramanı” madalyasına sahipti. Sovyetler Birliği’nin Nazi Almanyasını püskürtmesinin ardından Nisan 1945’te Sovyet askerleri Berlin’e girmiş ve Kızıl Ordunun zaferi anlamına gelen Sovyet bayrağını 3 asker Reichstag’a (parlamento binası) dikmişti. Kızıl Ordudaki bu 3 askeri, dönemin TASS ajansında çalışan dünyaca ünlü savaş muhabiri Evgeni Haldey’in çektiği kareler sayesinde ölümsüz hale gelmişti.

“Bu benim, yanımdakiler de Minsk’ten Lenya Goriçev ve Dağıstan’dan Abdülhakim İsmailov”

Nazi Almanyasının mağlup edilmesini her yıl 9 Mayıs’ta büyük törenlerle kutlayan Rusya da Almanya’nın mağlubiyetinin simgesi olan söz konusu fotoğraftaki askerlere “Rusya’nın Kahramanı” madalyası verdi. Ancak Rusya’nın kahraman olarak ilan ettiği Mihail Yegorov ve Meliton Kantari adındaki Sovyet askerlerinin, fotoğraftaki kişiler olmadığı 1996 yılında anlaşılmıştı.
Rusya, fotoğraftaki gerçek kahramanları aramaya başlarken, bir televizyon kanalına konuşan Aleksiy Kovaley adındaki Ukraynalı savaş gazisi, fotoğrafı görür görmez, “Bu benim, yanımdakiler de Minsk’ten Lenya Goriçev ve Dağıstan’dan Abdülhakim İsmailov” diye tepki vermesiyle fotoğraftaki gerçek kahramanların kimliği ortaya çıkmıştı.

Yaşadığı köydeki  okula verildi

Yapılan araştırmada, Goriçev’in aldığı yaralar sonucunda savaştan kısa bir süre sonra hayatını kaybettiği, İsmailov’un ise Dağıstan’da yaşadığı belirlenmiş, hemen Moskova’ya davet edilen 1918 doğumlu İsmailov’a birçok madalyanın yanı sıra “Rusya Kahramanı” madalyası verilmişti. Yaşadığı köydeki bir okula adı verilen İsmailov’un yakınlarına, Dağıstan Cumhuriyeti’ndeki tüm yetkililer baş sağlığı diledi.


*Bir grup Sovyet askeri 30 Nisan 1945’te Reichstag’a çıkıp bayrağı kısa süreliğine dalgalandırmış ancak Alman keskin nişancıların ateşiyle girişim başarısızlığa uğramıştı. Daha sonra 2 Mayıs 1945’te fotoğrafçı Khaldei, Aleksei Kovalyev ile iki arkadaşı Aleksei Goryachev ve İsmailov’un Sovyet bayrağını dikmelerini fotoğraflamıştı.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz