Berlin Film Festivali Altın Ayı ödülünü ‘Acının Sütü’ filmi kazandı

Açılış filmiyle ekonomik krize gönderme yapan 59. Berlin Film Festivali (Berlinale) büyük ödüller için yarışan 18 filmden Altın ve Gümüş Ayı ödüllerini kazanan filmler belli oldu.  “Altın Ayı” ödülünü, Perulu yönetmen Claudia Llosa’nın “La Teta Asustada” (Acının sütü) filmi, “Gümüş Ayı” ödülü ise, en iyi oyuncu dalında Sotigui Kouyate kazandı.

Afrika ülkesi Mali’de doğan Kouyate, 2005 yılında Londra’da düzenlenen terör eylemlerinin etkilerinin anlatıldığı ve yönetmenliğini Fransız yönetmen Raşid Bouchareb’in yaptığı “London River” adlı filmindeki oyunuyla bu ödüle layık görüldü.

Avusturyalı oyuncu Birgit Minichmayr da en iyi kadın oyuncu dalında “Gümüş Ayı” aldı. Minichmayr’a bu ödül, Alman yönetmen Maren Ade’nin “Alle Anderen” (Diğerleri) filmindeki başarılı rolü için verildi. “Alle Anderen” filmi, büyük jüri ödülünü de kazandı.

http://www.dailymotion.com/video/x8dth5_la-teta-asustada-trailer_shortfilms
Filmde, Peru’da daha önceleri yaşanan terör olaylarının acılarını unutamayan bir genç kadının öyküsü anlatılıyor.

En iyi film dalında “Gümüş Ayı” ödülü Uruguaylı yönetmen Adrian Biniez’in “Gigante” adlı filmine verildi.

En iyi senaryo dalında “Gümüş Ayı” ödülüne de yönetmenliğini Oren Moverman’ın yaptığı Amerikan “The Messenger” adlı savaş filmi layık görüldü. Ödülü, filmin başrol oyuncusu Bob Foster aldı.

Olağanüstü sanatsal performans dalında da “Gümüş Ayı” ödülüne, İngiliz yönetmen Peter Strickland’ın “Katalin Varga” adlı filmindeki ses dizaynı için Gabor Erdelyi ve Tamas Szekely layık görüldü.

Dünyanın en büyük üçüncü festivali olan Berlinale, bu seneki açılışını Alman yönetmen Tom Tykwer’in büyük uluslararası bir bankada yapılan yasadışı faaliyetleri anlatan “The International” (Uluslararası) adlı filmiyle yapmıştı. Festival Direktörü Dieter Kosslick yaptığı bir açıklamada, “açılış filmi, festivalin içeriğini yansıtığını, ekonomik krize rağmen Berlinale’ye 6 bin 700 film başvurusunun yapıldığını ve sektörün hala eski gücünü koruduğunu belirtmişti

Kosslick, organizatörlerin ABD’nin yeni Başkanı Barack Obama ile ilgili filmlerin de programda olmasını istediklerini, ancak festivale yetiştirilemediğini açıkladı. Berlin Duvarı’nın yıkılışının 20. yıldönümüne denk gelen 59. Berlin Film Festivali Berlinale, bu yıl ekonomik krizin yanında, önceki yıllarda yaptığı gibi, Sovyetler Birliği’nde sosyalizmin son yıllarını ve Doğu Almanya dönemini işleyen, sosyalizm karşıtı eleştiriler barındıran filmleri de festival programına almayı ihmal etmedi. Programda ayrıca Eski ABD Başkanı G.W.Bush’un Beyaz Saray’daki yaşamı, Irak işgali ve Ebu Garib gibi konuları işleyen filmlerle de dikkati çekti.

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
Ölümünün 128 yılında Fyodor Dostoyevski

İyi miydi? Kötü müydü? Bir karanlıklar evreninin peygamberi miydi? Insanın kin, sadizm ve umutsuzluk gibi olumsuz yanlarının sözcüsü müydü? Yoksa...

Kapat