16 Haziran Tuzla Tersane Grevine BEKSAV, “Sokaklata Sanat Günleri” ile destek verecek

155


Tersanelerdeki iş kazaları ve işçi ölümlerini protesto etmek amacıyla 16 Haziran’da yapılacak iş bırakma eylemine destek vereceğini belirten Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı (BEKSAV), birçok tiyatro topluluğu ile sokaklara çıkarak sorunları dile getirecek.
Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) Makine Mühendisleri Odası toplantı salonunda yaptıkları açıklama ile grevde işçilerin yanlarında olacaklarını söyleyen BEKSAV üyeleri, 10-16 Haziran arasında Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen tiyatro topluluklarıyla sokaklarda oyunlar sahneleyeceklerini ifade ettiler.

İzmir, Sinop, Bartın, Trabzon, Ankara, İstanbul, Manisa, Bursa’dan katılacak tiyatro topluluklarıyla greve destek sunulurken, İstanbul’da Kadıköy İskele Meydanı’nda, Galatasaray Postahanesi önünde, Tuzla İçmeler Tren İstasyonu’nda, Atatürk Heykeli önünde, Okmeydanı’nda, Deniz Ticaret Odası önünde, Gebze Aydınlı Mahallesi Tuzla Şifa Mahallesi’nde, grev alanında oyunlar sahnelenecek.

Etkinlikler çerçevesinde, film gösterimleri, gezici fotoğraf ve grafitti sergileri, horon gösterileri ve grev gününde çeşitli müzisyenlerin katılımıyla bir de konser organize edilecek.

“Demirden değil, cesetten gemi”

Düzenlenen basın toplantısında konuşan Nurten Baydemir, Tuzla Tersanelerinde ölen işçi sayısının 97’ye çıktığını belirterek, artık rakamların durumu ifade etmediğini söyledi.

Başbakan’ın tersanelerde kaynakçılığa soyunduğunu, patron milletvekilli olanlarınsa cinayetlerin önlenmesi yerine ölümlerde başka sebepler aradığını vurgulayan Baydemir, “Oysa tersanelerde devlet yetkililerinin alkışları eşliğinde suya indirilen her geminin iskeletinde işçilerin bedeni yatıyor. Tuzla’da gemiler demirden değil, işçilerin cesetlerinden üretiliyor” diye konuştu.

Baydemir, tersane işçisinin bir kez daha kendisine reva görülen, kuralsız çalışmayı, sömürüyü ve ölümü reddettiğini dile getirdi.

Aydınların, sanatçıların, öğrencilerin, emekçilerin Tuzla’daki greve yürüyeceklerini belirten Baydemir, “BEKSAV olarak ‘Tuzla’da grev, sokakta sanat günleri’ adı altında yapacağımız etkinliklerle tersane işçerinin haykırışına ortak olduğumuzu bir kez daha duyuruyoruz” dedi.

Ufuk KOŞAR – BİA

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz