150 Enstrüman kullanan “L’Ham de Foc” grubu “U” albümü ve sevilen şarkıları

214

L’Ham de Foc (`Fish-hook of Fire’ Tr: ‘Ateşin balık iğnesi’) 1998 yılında Valenciya’da Efrén López ve Mara Aranda tarafından Katalanca (İspanya’nın, Valenciya ve Katalunya bölgelerinde yoğun olarak da konuşulan eski Occitan diline benzer özellikler taşıyan bir dili kullanarak) etnik müzik yapan ikilitarafından kuruldu.  Sonraki yıllarda üye sayısı 7 kişiye ulaşmış olasa bile her zaman grubun omurgasını oluşturan kişiler Efrén López ve Mara Aranda oldu. Bir çok müzik kültürünü birbiriyle uyumlu bir şekilde buluşturan grup şarkılarını 150’ye yakın sayıda  çeşit enstrüman özelikle Orta Doğu, Orta Asya, Avrupa ve Kuzey Afrika enstrümanlarını birarada kullandı.

Bunlardan bazıları: Rabab, santur, ud, lavta, lauto, citola, cargola, guitarró, viola de roda, langeleik, trompa marina, cümbüş ud, cümbüş tanbur, tanpura, cura, bağlama, divan saz, maydan saz, kanun, pandero quadartm… şeklindedir

İspanya’da ki yeni Folk Hareketinin en önemli ana grubu L’Ham de Foc geleneksel müzikleri, modern müzik konseptlerini başarı ile yoğuruyor.
Grup çalışmalarında  geleneksel müziklere ve onların köklerine yüzeysel bir yaklaşım sergilememiş bilakis müzisyenlerin esas amacı ele aldıkları etnik müziğin kaynağına inip ilk elden yorumları, teknikleri ve müzik enstrümanlarının nasıl kullanıldığını öğrenmek olmuştur.  L’Ham de Foc grubu temel olarak, Akdeniz Folk müziği, Valenciya müziği, Yunan müziğinden etkilenmiş, ilaveten müziklerinde Avrupa, Kuzey Afrika, Orta Doğu, Orta Asya izleri de görülmektedir.

L’Ham de Foc grubunun yaptıkları müziği anlayabilmek için Valenciya bölgesinin özel kültürel durumu hakkında da bilgi sahibi olmak gerekir. Güney İspanya Sahillerinin hikâyesinde, farklı kültürün yerleşmesi ile oluşan muhteşem bir kültür kaynağı vardır. İspanya’nın güneydoğusu, limanlarından dolayı ticaret için önemli bir merkez olmuştur bunun sonucunda sürekli ve kalıcı kültürel değişimin de yaşandığı bir bölge olmuştur. Bu bölgede güneyde Arap Ülkeleri Avrupa kısmında Fransa ve İtalya ve hatta Yunan, Endülüs, Yugoslavya, Arnavutluk, Malta, Girit, Valenciya, gibi kültürlerinin birbirine olan kültür etkileşimleri sonucu daha çok melismatic melodiler, çoklu ritimler (polyrhythms), çift yaylı çalgılar (double stringed instruments), nefesli sazlar (wind instruments), quarter tone harmonies gibi melodi, ritim ve çalgı aletleri kullanmışlar ve Katalunya (Bask) bölgesindeki bu kültürel çeşitlilik sayesinde değişik kültürlerin karakteristik müziklerini bir araya getirilebileceğini en iyi örnekleyen grup olmuşlardır.

İlk Albümleri ‘U’

İlk albümleri ‘U’ (manası: ‘tek’ yada ’bir’) 1999 ağustosunda yayınlandı. Bu ilk albümün yayınlanması ile L’Ham de Foc grubu, İspanya’nın önemli dünya müzik ve folk müzik festivallerine katılma şansını ele geçirdi.

Uzun turneler sayesinde İspanya’nın dört bir yanını dolaşan López ve Mara Aranda müzik araştırmalarını geliştirmek adına Geleneksel Yunan müziği hakkında daha çok şey öğrenmek ve önemli müzisyenlerle bir araya gelmek için altı aylığına Yunanistan’a gittiler.

Müzisyenler: Efrén López: (Ud, Zanfona, Dulcimer, Bouzouki, Saz, Lauto, Trompa Marina, Gümbüs and Archilaúd,…) Diego López: (Darbuka, Rig, Didjeridu, Bendir, Snare Drum, Cántaro and Tabla) Eduardo Navarro (Dulzaina Gralla, Tarota, Baguet, Galician Bagpipe, Bulgarian Bagpipe, Chirimía, Crumhorn, Flute, Violin and Mandolin) Paco Bernal (Bendir, Crótalos, Snare Drum, Cajón and Cántaro) Mara Aranda (Tampura, Percussion, Classical Guitar, Vocals)

2 Yorumlar

  1. Bu grubun adı ‘al andaluz project’ değil miydi? yoksa o ismle çıkardıkları maraya,2010 isimli albüm farklı bir çalışmaları mı?

    Merhaba
    Muhtemelen grup bir proje olarak ortaya çıktığı için bazı yerlerde/durumlarda bu isim de kullanılıyor.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz