Gürcistan Halk Şarkıları ve Halk Dansları Müzikleri | Rustavi – Folk Ezgileri

465


Gürcistan (Gürcüce: საქართველო, /sɑkʰɑrtʰvɛlɔ/) Karadeniz’in doğu kıyısında, Güney Kafkasya’da yer alan ülke. Tam adı Gürcistan Cumhuriyeti’dir. Eski Sovyet cumhuriyetlerinden biri olan Gürcistan’nın kuzeyinde Rusya, güneyinde Azerbaycan, Ermenistan ve güneybatısında Türkiye yer alır. Ülkenin batı sınırını Karadeniz belirler.


Sonraki şarkıya geçmek için >| şarkı seçmek için [>] işaretine basınız.

Yükleniyor…
Bugünkü Gürcistan Taş Devrinden bu yana yerleşim yeri olmuştur. Dmanisi’de ortaya çıkarılan ve Homo georgicus olarak adlandırılan İnsansıgiller kalıntısı 1,8 milyon yıl öncesine tarihlenir. Klasik dönemde ülkenin doğusunda kurulan İberia Krallığı ve batısında kurulan Kolheti Krallığı, Gürcülerin kültürel gelişiminin ve devlet kurma geleneğinin başlangıcını oluşturdu. Yazılı kaynaklara göre Proto-Gürcülerin İÖ 12. yüzyıllarda tarih sahnesine çıkmışlardır. Arkeolojik buluntular ilk Gürcü siyasal yapılanmasının İÖ 7. yüzyıla kadar gerilere gittiğini gösterir. İÖ 4. yüzyılda ilk birleşik Gürcistan krallığı kuruldu.

Kolkhis ve İberya’da 337 yılında Hıristiyanlık resmi din olarak ilan edildi. Ülke, 13. yüzyılda Kraliçe Tamar döneminde küçük bir imparatorluk haline geldi ve Şota Rustaveli’nin ünlü destanını da yazdığı bu dönemde Altın Çağı’nı yaşadı. Yüzyıllar boyunca İran, Moğollar, Rusya ve Osmanlı Devleti’nin çekişmesine sahne olan Gürcistan, 1801’den itibaren Rusya tarafından ilhak edildi. 1918-1921 arasında Demokratik Gürcistan Cumhuriyeti adı altında bağımsız bir devlet kuruldu. 1921’de ülkeye Kızıl Ordu girdi ve Gürcistan Sovyet cumhuriyetlerinden biri oldu. 1991 yılında SSCB’nin parçalanmasından sonra yeniden bağımsızlığını ilan etti.

Rustavi Folk Ezgileri – Gürcistan Halk Sarkıları albüm içeriği
Gürcistan Halk Sarkıları – Tas-Pandura
Gürcistan Halk Sarkıları – Horumi
Gürcistan Halk Sarkıları – Kalta Tsekva
Gürcistan Halk Sarkıları – Simdi
Gürcistan Halk Sarkıları – Sapandura Mrlodiebi
Gürcistan Halk Sarkıları – Tusuri Melodiebi
Gürcistan Halk Sarkıları – Mtiel Kalta Satsekva
Gürcistan Halk Sarkıları – Dzveli Kartuli Satse
Gürcistan Halk Sarkıları – Moheuri Satsekvao
Gürcistan Halk Sarkıları – Horumi
Gürcistan Halk Sarkıları – Kintauri
Gürcistan Halk Sarkıları – Acaruli Melodiebi
Gürcistan Halk Sarkıları – Mtis Melodiebi
Gürcistan Halk Sarkıları – Dilis Saari
Gürcistan Halk Sarkıları – Parikaoba
Gürcistan Halk Sarkıları – IIcazi
Gürcistan Halk Sarkıları – Davluri
Gürcistan Halk Sarkıları – Türk Marşı ( Mozart)

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz