Şivan Perwer TRT’nin Kürtçe Tv. açılışına katılacak mı?


Kürt müzisyen Şivan Perwer’in   1 Ocak’ta yayına başlayacak olan TRT’nin Kürtçe kanalı  açılışına katılacağına dair söylentilere yanıt geldi. 36 yıldır sürgünde yaşayan Perwer: “Beni kendi siyasetleri için kullanacak yaklaşımları samimi bulmuyorum. Halkların barış projesine destek vermek amacıyla oluşturulacak projelere hazır olduğumu ve bu doğrultuda dönmek istediğimi bütün Türkiye kamuoyunun bilmesini istiyorum.” dedi

“TRT Kürt müziğini de korumalı ve siyasete alet olmamalı”

“Hiçbir siyasete ve ideolojiye bulaşmamak kaydıyla, halkların kültürüne hizmet edecek her adım olumlu ve anlamlıdır. Kurulması kararlaştırılan TRT Kürt kanalının bu çerçevede kalmasını diliyorum. Yıllardır uğruna sürgünlerde yaşadığım, halkımın dilinin, kültürünün yaşamasına ön ayak olacak, siyasetin ve ideolojinin her çeşidinden uzak olan her türlü gelişmeyi olumlu buluyorum. Şarkılarımı, kardeş halklarla, kardeş kültürlerle paylaşmaya her zaman hazırım.”

Yıllarca Türkçe müziğin arşivini oluşturan, kayıt altına alan TRT’nin aynı hizmeti, Kürtçe müziğe ve Kürt kültürüne de vermesini geç kalınmış bir adım olarak niteleyen Perwer “yeni kanalın hedefinin siyaset dışı çok kültürlülüğe ve kültürler arası diyaloğa hizmet olması gerektiğini” söyledi.

“Barış için samimi olan işbirliğine hazırım”

Yıllardır sürgünde yaşayan müzisyen yurda dönüş projesine katkı sağlayacak her türlü kurumla bu bağlamda yapılacak işbirliğinden memnun olacağını ifade etti.

Daha önce  Taraf gazetesine verdiği bir röportajda kendisini emekçinin ve halkların yoldaşı olarak nitelemiş, “halklar için şarkı söylemenin bedeli neyse ödemeye hazırım” demişti.

Konuyla ilgili Sabah Gazetesinin haberi
TRT, 1 Ocak’ta yayına başlayacak olan Kürtçe TV’nin açılışı için “Doğu’nun Pavarotti” si olarak nitelendirilen Kürt sanatçı Şivan Perver’ den “Hayır” yanıtı alınca bu kez Civan Haco’yu gündemine aldı. Haco’nun davete sıcak baktığı belirtiliyor. Kürtçe TV’nin açılışını Başbakan Erdoğan yapacak. Açılışta sahne alacak Kürt sanatçı ya da grup bulmakta ise zorluk çekiliyor. Kürtçe TV’nin yöneticileri, AK Parti’nin Kürt kökenli milletvekillerinin önerisi doğrultusunda, uzun yıllardır yurtdışında yaşayan ve Kürtçe müziğin babası olarak görülen Şivan Perver’e teklif götürdü. Ancak Perver, “Türkiye’ye 32 yıl sonra bu vesileyle dönmem. Gelirsem halkımla kucaklaşmaya, halk konseriyle gelirim” diyerek bu daveti reddetti. Bunun üzerine, TRT yönetimi, açılışta birkaç parçasını kullanmak için izin istedi.

KÜRTÇE SPİKER İÇİN PARİS’E
Şivan, TRT’nin klip ve konserlerinden bir bölümünü kullanma talebine de, “Eğer TRT Kürt kanalı ‘Kine Em’, ‘Halepçe’, ‘Peşmerge’ ve ‘Kürdistan’ kelimelerinin geçtiği şarkıları da yayınlayabiliyorsa bu noktada bir sorun yok” karşılığını verdi. TRT, yayında Kırmanca ve Zazaca gibi lehçelerde dönüşümlü yayın yapacak. Spiker sorunu çözülemeyince TRT yönetiminin, Kürtçe yayınlar için Paris’te Kürt Enstitüsü yöneticisi Kendal Nezan’la da görüştüğü öğrenildi.

Kardeş Türküler’in “Kara Üzüm Habbesi” klibi nakarattaki Kürtçe sözlerinden TV’lerin sansürüne uğramıştı.

Şivan Perwer kimdir?

*Halkım beni tekrar onunla tanıdı ve sevdi. O şiirleimin dili oldu.
CİGERXWİN
*O bende depremler yaratıyor.
ZÜLFÜ LİVANELİ
*Acı, sevgi ve tutkuları büyük bir incelik ve duyarlılıkla ifade ediyor onu izleyerk dinledim ve çok etkilendim..
DANİELLE MİTTERAND

*Şıvan aynı zamanda Kürt müziğinde bir yenilenm ve çağdaşlaşma hareketi başlatmıştır.
KENDAL NEZAN

*Evet o söylüyor, etkiliyor, değiştiriyor ve tüm bunları kürtçe yapıyor.
MEHMET UZUN

*O gerçek bir yıldız ve karizmadır
SHERİ LAİZER

*O sanaçı kimliğini onuruyla korudu.
SADIK GÜRBÜZ

*O bir halkın ÇIĞLIĞIDIR.
GRUP KIZILIRMAK

*Bence o kendi alanında tek isim. gerçekten dost herşeyden öte halkının ozanıdır.
İBRAHİM TATLISES

*Kürt müziğinde büyük bir cesaret ve umut kaynağı olmuştur. Geçmişin kültürel değerlerini ve klasik kürt ozanlarını geçmişin zifiri karanlığından günümüze taşımıştır.
FERHAT TUNÇ

*O elindeki tek bir sazla koca bir orkestra gibidir.
ŞANAR YURDATAPAN

*Şıvan iyi bir yorumcu ve davranışları ve sesi ile insanları derinden etkileyen bir ozan.
MELİKE DEMİRAĞ

*Ceylanlar onun türküleri eşliğinde suya iniyor.
Keklikler onun türküleri eşliğinde ötüşüyor.
Peşmergeler onun türküleri eşliğinde uyuşturulmadan ameliyat ediliyor.
Kardelenler onun isyancı türküleri ile kar örtülerini deliyorlar
Tomurcuklar onun türküleri patlıyor.
Ve kır çiçekleri onun türküleri ile halaya duruyorlar
MEHMET BAYRAK

*O bir güneş. O halkının özgürlük güneşi,
LADY DİANA

“Ben bütün Kürtleri susturuyorum ama yine Şıvan Perwer çıkıp bir helbestiyle hepsini dağlara çekiyor.”
Saddam Hüseyin

Sanatçı hakkında aha fazla bilgi ulaşmak  ve 120 şarkısını dinlemek için burayı tıklayınız

“Şivan Perwer TRT’nin Kürtçe Tv. açılışına katılacak mı?” üzerine 3 yorum

  1. evet iyi bir ozan ve guclu bir ses ama mucadeleden cok parayi sevmesi buyuk bir ayibidir. umariz para sevdasindan vazgecer artik…..

  2. ben kürt kültürünü Şivan Perwerin inanılmaz sesiyle tüküleriyle öğrendim yani ben onunla büyüdüm ve ben ona borçluyum şimdi bazı gruplar onu dışlasa bile bilsinlerki onlarda Şivan Perwere borçlular. O gerçek bir halk ozanıdır.

  3. Şivan dengi kurdaye.ew dengi hati birin,ewi disa serfıraz kir.ki neyari wi be neyari geli xweye ji.ki hez ji wi neki,hez ji kurda ji nake.

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
Anarşizm nedir? Temel Kavramlar, Köken ve Gelenekler

"Anarşi" ve "anarşizm" kelimeleri Yunanca an ("-sız", olumsuzluk eki) archos ("yönetici")kelimesinden türemiştir. Bu yüzden anarşizm en genel anlamı ile yönetimin...

Kapat