“NİYE BÖYLE GEÇ KALDIN?” SELVA ERDENER’İN “BİLİYOR MUSUN?” ADLI ALBÜMÜ

530

Selva Erdener’in Ada Müzik’ten çıkan dördüncü albümü “Biliyor musun?”, dokuz şarkıdan oluşuyor. Albümünde; Karacaoğlan, Nazım Hikmet, Ataol Behramoğlu, Edip Cansever, Gonca Özmen ve Yaşar Nabi Nayır’ın şiirlerinin bestelendiği eserleri seslendiriyor.

Müzik direktörlüğünü İbrahim Yazıcı’nın yaptığı “Biliyor musun?” albümünde Selva Erdener’e birbirinden önemli müzisyenler eşlik ediyor. Piyanoda İbrahim Yazıcı’nın, kemanda Mehmet Yasemin’in, kemençede Derya Türkan’ın, viyolonselde Çağ Erçağ’ın, kanunda Ahmet Baran’ın, balabanda Emre Sınanmış’ın, saksafonda Gürtuğ Gök’un, kontrbasta Volkan Hürsever’in, bateride Ediz Hafızoğlu’nun yer aldığı albüme İstanbul Vokal Ansambl da vokalleriyle renk katıyor.

Tiyatro yazarı Şirin Aktemur’un “Kıyısında buluşacakları bir su bulamayan insanlara, kıyısında buluşacağımız bir su gibi” diye anlattığı “Biliyor musun?” albümü, kimi şarkılarda kendi yatağından taşıyor, kimisinde binlerce yıllık geleneği bugün bize taşıyor. “Su yok olmaz. Vefalıdır, zalim bir sevgili gibi terk etmez, gitse de geri gelir.” diyen Aktemur, “Biliyor musun?” albümünü “Durmaksızın yorulmaksızın yürüyen, yoluna devam eden suyun umudunu taşıyor.” diye tanımlıyor.

Alternatif link >>

GÜZ

Günler gitgide kısalıyor,
yağmurlar başlamak üzre.
Kapım ardına kadar açık bekledi seni.
Niye böyle geç kaldın?

Soframda yeşil biber, tuz, ekmek.
Testimde sana sakladığım şarabı
içtim yarıya kadar bir başıma
seni bekleyerek.
Niye böyle geç kaldın?

Fakat işte ballı meyveler
dallarında olgun, diri duruyor.
Koparılmadan düşeceklerdi toprağa
biraz daha gecikseydin eğer…

Nazim Hikmet Ran

Selva Erdener kimdir?
Ankara’da doğan Selva Erdener, müzik çalışmalarına ilk ve orta öğrenimi sırasında Müzeyyen Demirci ve İnci Dinçer’in teşvikleriyle başladı. Gazi Üniversitesi Müzik Eğitim Fakültesi’nde önlisansını tamamlayan sanatçı, daha sonra Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’na girdi. Nurdan Özar ile şan, Müfide Özgüç ile lied-oratoryo yorumu çalışarak bu okuldan başarı ile mezun oldu.

Orfeoed Euridice, Cosi Fan Tutte, Don Giovanni, Don Pasquale, Sihirli Flüt “Die Zauberflöte”, Zaide, Faust, La Boheme, I Pagliacci, Şen Dul “Die Lustige Witve”, Kerem, İstanbulname, Alibaba ve Kırk Haramiler ve Czardas Fürstin opera ve operetlerindeki başrolleri başarıyla yorumladı. Ayrıca “Mavi Gözlü Dev” balesinde soprano olarak yer aldı. Bu süre zarfında, şan pedagogları Roman Verlinsky ve Lidya Pronina ile de şan çalışmalarını sürdüren sanatçı, Moskova Radyo Senfoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İstanbul, İzmir, Antalya, Bursa ve Çukurova Devlet Senfoni Orkestraları, DESO, H.Ü. Senfoni Orkestrası, Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası, Samsun ve Mersin Opera orkestraları, CRR, Eskişehir Belediyesi Senfoni Orkestrası, Maltepe Belediyesi Senfoni Orkestrası ve Orkestra@modern ile solist olarak konserler verdi. İstanbul Müzik Festivali ve Ankara Müzik Festivali’nde de solist olarak yer aldı.

2001 yılında, Turgay Erdener’in eserleri ve halk türkülerinden oluşan “Sen Sen Sen” adlı ilk albümünü dinleyicilerin beğenisine sunan Selva Erdener; aynı yıl Turgay Erdener’in “Afife” bale süitinin CD kaydını, Moskova Çaykovski Radyo Senfoni Orkestrası ile gerçekleştirdi. 2005 yılında İstanbul Müzik Festivali kapsamında Kamran İnce’nin “Requiem Without Words” adlı eserinin dünyada ilk seslendirilişinde solist olarak yer aldı. 2006 yılında bu eserin CD kaydını Bilkent Senfoni Orkestrası ile gerçekleştirdi. Bu eserin CD kaydı, NAXOS etiketi ile 2011 yılında piyasaya çıktı. Can Dündar’ın çektiği “Mustafa” filminin Goran Bregovic imzalı özgün film müziğinde soprano olarak yer aldı, aynı eserin soundtrack CD’si 2009 yılında piyasaya çıktı. Tiyatro Oyunevi ile F.G. Lorca’nın “Beş Yıl Geçince” adlı eseriyle İstanbul Tiyatro Olimpiyatları’na katıldı. Ayrıca Tiyatro Oyunevi ile “Beklerken/Waiting’s” ve “East Soul” projelerinde yer aldı. 2008 yılında Théatredu Centaur ile birlikte “Flux” filminde rol aldı. Türkiye’nin yanı sıra ABD, İtalya, Danimarka, Macaristan, Bulgaristan, Kırgızistan Makedonya, Estonya, Suriye, Tacikistan, Belçika, Hollanda ve KTTC’de konserler verdi.

2011 yılında “Düşlerimin Toprağı” adlı ikinci albümünü dinleyiciyle buluşturan Selva Erdener, albümde çağdaş Türk bestecilerinden; Turgay Erdener, Yalçın Tura, İbrahim Yazıcı, Cem İdiz, Gökhan Somel, Babür Tongur, Muammer Sun, Hasan Uçarsu ve Selman Ada’nın eserlerine yer verdi. 2011 yılının ilkbaharında, Muziektheater Transparant, Veen Fabrik ve Hermesensemble katılımı ile Belçikalı besteci Wim Henderickx’in “Medea” isimli eserinde, Paul Koek’un rejisiyle Medea rolünde sahne aldı. Dünya prömiyeri Antwerpen’de yapılan eserin konser versiyonunu ise 2011 sonbaharında Hermesensemble ile birlikte Venedik Bienali etkinlikleri kapsamında, 55th International Festival of Contemporary Music çerçevesinde yapılan konserde seslendirdi. 2011 Rotterdam Yeni Opera Günleri’nde sergilediği Medea performansı ile çok iyi eleştiriler alan Erdener, 2013 yılında Gent, Utrecht ve Rotterdam şehirlerinde gerçekleşen konserlerle “Medea” turnesine devam etti.

Selva Erdener’in 2005 yılından bu yana birlikte çok sayıda konserler verdiği Turkuvaz Beşlisi ile birlikte hazırladığı ve tamamı Turgay Erdener’in en yeni eserleri ve türkü uyarlamalarından oluşan “Nereye Aşkım” adlı üçüncü albümü, Mayıs 2013’te piyasaya çıktı. Sanatçı, Fazıl Say’ın, aynı yıl kasım ayında piyasaya çıkan “İlk Şarkılar” albümünde solist olarak yer aldı.

2015 yılında Avusturyalı sanatçı Josef Tratner’in “Divan Türkische Sofafahrten” projesinde yer alan Selva Erdener, aynı yıl Mehmet Şafak Türkel’in Burdur Gölü’nü kurtarmak ve gölün kurumasını önlemek amacı ile verdiği mücadeleyi konu eden “Göle Yas” belgeselinde rol aldı ve aynı zamanda şarkılarıyla eşlik ederek projeye destek verdi. 2016 yılında Üzeyir Hacıbeyli’nin 1908 yılında ilk kez sahnelenmiş “Leyla ile Mecnun” mugam operasının Türkiye’de ilk kez sahnelenişinde Leyla rolüyle sahneye çıktı. 2017-2018 sezonunda Şirin Aktemur’un yazdığı “Can Kırıkları” adlı oyunda oynadı. 2018 yılında ise müzikleri M. Theodorakis’e ait olan “Zorba” balesinde solist şarkıcı olarak yer aldı. 2017-2018 sezonunda kayıtları yapılan “Biliyor musun?” adlı CD çalışması Ada Müzik tarafından yayınlandı.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz