5 Şairden 5 Şiir, Fazıl Say’ın “Yeni Şarkılar” Albümü: “Elleri tetikte bütün gazetelerin”

“Elleri tetikte bütün gazetelerin”
2013’de sanatseverler tarafından büyük ilgi gören “İlk Şarkılar[Dinle] albümü ile ünlü şairlerin eserlerini Serenad Bağcan yorumu ile bir araya getiren Say, “Yeni Şarkılar” albümündeki eserlere de Bağcan’ın yorumuyla hayat veriyor.
Bir devam niteliği taşıyan bu albümde Serenad Bağcan vokal solist olarak yer alıyor. Deneysel öğelerin yer aldığı ve farklı disiplinlerin buluştuğu bir albüm olan “Yeni Şarkılar”da Edip Cansever’in “Şey Şey Şey ve Şeylerden”, Turgut Uyar’ın “Göğe Bakma Durağı”, Cemal Süreya’nın “Bu Bizimki”, Nâzım Hikmet’in “Masalların Masalı” ve Ömer Hayyam’ın “Ey Kör” adlı şiirleri yer alıyor.

Fazıl Say “hepimizin şarkıları” diye bahsettiği yeni albümünün önsözünde “Bu şarkılar deneyseldir, yenidir, farklıdır elbet. Ama emin olun ki ‘hepimizin’ şarkılarıdır ve hayatımda en çok emek ve vakit harcadığım çalışmalarımdan biridir. Sonuçta, ulaşmak istediğim nokta, ‘sadelik’, ‘güzellik’ ve ‘samimiyet’dir, kendime ulaşmaktır, bizleri anlatmaktır. Biz insanları… Her şarkının ‘kendi dünyası’, ‘kendi uygarlığı’ olsun istedim. Müzikal açıdan hiç denenmemiş şeyleri tatmak istedim. Her şarkı bir ‘kısa film’ gibi olsun istedim. O ‘hayaller’den biraz bahsetmek isterim” ifadelerini kullandı.

 

 

Şey şey şey ve şeylerden

 

Bir adam kendi tiyatrosunda, tamam
Bir köpek sokak değiştirdi, korkak
İçi süt dolu bir lokanta, ve kapandı
Ben ağzıma geleni söyledim, öyle
Gene bir ağaç öttu, bu kaçıncı.

Sevişsek olmaz mıydı, varan bir
Elbette olurdu, bir kır çiçeği bir bulut
Bir gülüş kanamak üzere, ve gizli
Ve çabuk tarafından bir şey, şarap
Aşk gene kelime değiştirdi, vahşi.

Güneşe çıktık, bunu unutma, varan iki
Ne uzak bir sesimiz vardı, efsane
Gelince Ç ile geliyordu bir çay
Oysa biz iki demiştik, varan üç
Gözler ki demeye kalmadı, derin.

Kimbilir ne seviştik ki saat kaç
Elleri tetikte bütün gazetelerin.

Edip Cansever

Serenad Bağcan, Cihat Aşkın, Carolina Eyck, Çağatay Akyol, Aykut Köselerli, Derya Türkan, Burcu Karadağ, Hakan Güngör, Okan Ersan, Eylem Pelit, Bahar Büyükgönenç, Evrim Baştaş, Dorukhan Doruk, Gözdem Şele, Elif Yurdakul Baykurt, Seyit Mas, Ecesu Sertesen, Sertan Sancar ve Mert Kutluğ’un yer aldığı geniş sanatçı kadrosu ile zengin bir enstrüman kaydı oluşturulan “Yeni Şarkılar”da eserlere Burcu Durmaz, Sinem Akar, Nihan Oral, Gonca Gürses Van Herpen, Dilara Günaydın, Aybüke Eryiğit, Senem Demircioğlu, Seda Kırankaya, Eda Erdaş, Zeynep Halvaşi, Güvenç Dağüstün, Ozan Kutlar, Çağdaş Bektaş ve Hakan Çiftçioğlu’ndan oluşan koro eşlik ediyor.

Fazıl Say, Yeni Şarkılar albüm içeriği:

I – Edip Cansever, “Şey şey şey ve şeylerden”
II – Turgut Uyar, “Göğe Bakma Durağı”
III – Cemal Süreya, “Bu Bizimki”
IV – Nâzım Hikmet, “Masalların Masalı”
V – Ömer Hayyam, “Ey Kör”

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz