“Önemli olan sisteme uymamaktır!” Sesli Kitap: Dönüşüm- Franz Kafka (Seslendiren: Okan Bayülgen)

KafkaGregor Samsa bir sabah kötü bir rüyadan uyandığında, kendini yatağında korkunç bir böceğe dönüşmüş olarak buldu.” Daha ilk cümlesiyle bile kitabın sonunu merak ettiren bir konu… Sayfalar ilerledikçe Gregor’un hayatına bir böcek olarak devam etmeye çalışmasına ve ailesinin, yakın çevresinin bu durum karşısındaki bocalamalarına tanık oluruz. Hayatın normal akışı içerisinde ortaya çıkan bu değişiklik, aslında Franz Kafka’nın toplumda varolan kalıplaşmış düzene bir başkaldırısıdır. Toplumdan farklı olan insanların dışlanışını da bu yolla oldukça başarılı bir yöntemle eleştirir.

Kafka’nın bu başyapıtı, çok geçmeden klasikler arasında yerini almış ve Kafka’nın ününü de günümüze kadar taşımıştır. Yaşadığı çağın zihniyetine o kadar büyük bir tepki duyar ki Kafka, ölümünden sonra yazdığı bütün eserlerini yakılması için en yakın dostu Max Brody’ye emanet eder. Bugün Kafka gibi büyük bir edebi dehayı okuyabiliyorsak eğer, bunu Max Brody’nin ihanetine(!) borçluyuz.


Okan Bayülgen’in Radyo Trafik’teki kitap okumalarından bir tanesi; Franz Kafka’nın Dönüşüm’ü.

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
Friedrich Nietzsche: “Ben sizdenim ve sizin en iyi düşmanınızım…”

Hiçbirimiz en iyi düşmanlarımız tarafından korunmak istemeyiz. Buna benzer olarak, gönülden bağlandığımız, sevdiğimiz kimseler tarafından da korunmak istemeyiz. Şöyle ki...

Kapat