ROJDA ŞENSES VE “SİYAM / GÖLGEM” ADLI ALBÜMÜ

Rojda’nın müzik yolculuğu, 25 yıl önce, abisi Çiya Şenses’in kurucusu olduğu Koma Gulên Xerzan grubunda solistlikle başladı. Grubun, “Ji Bîr Nabin”, “Sonda Me” ve “Rûkena Min” albümlerinde yer aldı.
2005’te gruptan ayrılarak ilk solo albümü “Sebra Min”i çıkaran Rojda, Kürt müziği temelli arayışları Şakiro’nun “Wey dil” adlı eserini düete dönüştürüp okumanın ardından, “Hat”  “Stranên Bijartî”, “Per û Bask”, Bazin ve  “Kezî” adlı albümünde kadın hikâyeleri anlatan Rojda’nın single çalışmalarını, kendi şirketi Rojda Prodüksiyon’dan  “Siyam” adlı bu çalışmayı çıkardı.

“Siyam albümüm bir öncekilere benzeyen yanlar taşıdığı gibi, temel farklar da içermekte. Daha önceki çalışmalarımda dengbêjlîk ağır basmaktaydı. Çünkü dengbêjlîk Kürt yaşamında derin tarihsel izler taşımaktadır. Daha önceki çalışmalarımda bunlara ağırlık verdim. Fakat onları işlerken mümkün olduğu kadar kendi gerçekliğime bağlı kaldım. Fakat Sîyam albümünde şöyle bir fark var, geçmişteki bir parça ile şimdiki bir parça arasında bir geçiş kaygısı taşıyarak hareket ettim. Bunu yaparken de belli ölçülerde kendi yorumuma başvurdum. Çünkü geçmiş ile gelecek arasında köprü olmak için yeniden yorumlamaya ve bu bağı kurmaya gerek var.
Aslında dengbêjlik benim de ruhumun bir parçası haline gelmiş, fakat bu albümde bilinçli bir şekilde yer vermedim. Uzun bir süredir dinleyicilerim zaten benden hep dengbêj şarkılarını dinlediler. Kezi albümü 14 tane uzun havayı barındırıyordu. Her bir şarkının bir hikayesi vardı. Kadının anlatıldığı bir projeydi. Çok uzun hava dinlenildi, çok slov dinlenildi diye düşünüyorum. Siyam’ın farklı bir konseptte işlemesini istedim.”

Alternatif link >>

Daha önceki çalışmalarımda birçok yöreye yönelik şarkılarım oldu. Örneğin Mardin yöresi gibi, kendi yöreme ait birçok şarkılar okudum. Fakat bu albümde ilk kez Van için bir beste (Hey Le Le) şarkısını yaptım. Çünkü, kadim bir tarih ve kültüre sahip olan Van’a ithaf etmek istedim. Bugüne kadar Van yöresinden şarkılar derledim ama beste ilk oldu. Van’da bunlardan biri olarak kendine ait bir renge sahiptir. İşte bu albümde Van’ın rengini yansıtmak istedim. Sanat bir süreç işidir, bir gölge gibi sanatçıyı takip ederek ilerler. Zaten “Siyam” adını kullanmamızda bundandır. “Sîyam” ya da “Siya Min” yani “Benim Gölgem”. Biz geçmişten geleceğe akarken bizi biz yapan dilimiz, rengimiz, yaşam biçimiz, adetlerimiz ve kültürümüzle birlikte bir gölge gibi bizi takip edip gelir.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz