Mutlaka Tanımanız Gereken 7 Sahte Arkadaş Tipi

Dünyanın en güzel duygularından birisi de arkadaşlıktır. Arkadaşlar mahallemizden başlayıp hayatımızın sonunda kadar çoğu anımızda yanımızda olan kişilerdir.
Gerçek dostlar vardır bir de sahte dostlar. Sahte dostlar zehirli bal gibidir. Görünüşü iyidir ama sizi içten içe zehirler. Sahte dostları tanımak ve onlardan uzaklaşmak duygusal sağlığınız için çok önemlidir.
Sahte arkadaşlar bizi dibe çeker, gerçek arkadaşlar ise yaşam kalitemizi artırır.
Sahte dostlar bize hayal kırıklıkları bırakır. Sahte dostlarla yüzleşememek ve onların manipülasyonlarına alet olmak kendimize olan saygımızı yitirmemize sebep olur.

İşte her zaman çevremizde olan ve dikkat etmemiz gereken yedi sahte arkadaş tipi.

Sosyal Faydacı
Sosyal faydacı hayatımızın ilk yıllarında karşımıza çıkan sahte arkadaşlardandır. Tek amacı toplumsal statüsünü yükseltmektir. Onun için en önemli şey başarı merdivenlerini tırmanmaktır. Bu yüzden hep popüler ve başarılı öğrencilerin yanındadır.
Bir sosyal faydacının iş hayatında patrona en yakın olan kişinin en yakın arkadaşı olmak için yapmayacağı şey yoktur.

İyi Gün Dostu
Herkesin çok iyi bildiği bir arkadaş türüdür. Paranız varken yanınızdadır. Eğlenmek için davet ettiğinizde sizden önce eğlence mekanına gider.
Zor bir durumda kaldığınız zaman iyi gün dostunu etrafınızda göremezsiniz. Adeta görünmez adam olmuştur. Telefonunuza bakmaz, mesajlarınıza dönmez. Fırtınalı döneminiz sona erince iyi gün dostu hemen yanınızda beliriverir.

İflah Olmaz Yargılayıcı
Sağlıklı arkadaşlık size huzur verir. Yargılayıcı arkadaş ise en küçük bir ayrıntıda sizi eleştirecek onlarca bahane bulur. Sağlıklı arkadaş sizi iyi hissettirir. Yargılayıcı dost ile zaman geçirdikten sonra dünyanın en mutsuz insanı olarak evinize dönersiniz.
Yargılayıcı arkadaşın en büyük zevki sizin açıklarınızı araştırmak ve sizi yargılamaktır.

Sizi Daha Aşağıda Görmek İsteyen Arkadaş
Sahte arkadaşlar içinde en yaygın olanlardan birisidir. Bizi başarılı olmamız için teşvik eder ama bunun hep bir sınırı vardır. Ondan biraz daha fazla başarılı olduğumuz zaman rahatsız olur ve bizden uzaklaşır.
Bu tipteki arkadaşlar kendi seviyelerinde olduğunuz zaman rahat hissederler. Herhangi bir başarı elde ettiğiniz veya bir engelin üstesinden geldiğiniz zaman huzursuz olurlar. Sizin başarısız olmanızı isterler.

Kıskanç Arkadaş
Kıskanç arkadaşın cümleleri hep sizin “ne kadar mükemmel” “ne kadar şanslı” “ne kadar başarılı” olduğunuz ile ilgilidir. “Komşunun tavuğu komşuya kaz görünür.” atasözünün canlı örneği kıskanç arkadaştır.
İşinizi kıskanır, mutluluğunuzu kıskanır. Elinden gelirse mutsuz olmanız için kötülük bile yapabilir.
Bu arkadaşla ilişkinizi sürdürmek mutsuzluk basamaklarını teker teker tırmanmanıza sebep olacaktır.

Dost Görünen Rakip
Bir çalgı aleti kursuna kaydoldunuz, arkadaşlarınızdan biri, daha iyi olduğunu düşündüğü bir kursa kaydolacaktır. Yeni bir telefon aldıysanız dost görünen rakip hemen daha iyi bir modeli araştırmaya başlayacaktır. Bu sahte arkadaşların hayattaki tek amacı sizin başarınızın üstüne çıkmak, sizden her alanda daha iyi olmaktır.
Bu sahte arkadaşlar intikamcıdır ve tehlikelidir.

Manipülasyoncu Arkadaş
Manipülatif arkadaş acımasız bir arkadaştır. Duygularınızı sömürmek için kılıktan kılığa girer ve sizi yanlış yönlendirir. Her zaman bir bahanesi vardır. Hayatındaki tüm olumsuzlukları sizi avucunda tutmak için kullanır. Bazen mağduriyet kozunu kullanır, bazen duygusal baskı yapar ve istediğini elde eder. Manipülatif arkadaş yıkıcı bir arkadaştır. Genellikle uzun süreli dostlarınız arasından çıkar.

Müthiş psikoloji

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz