Mevlevi Müziğine Neyzen Kudsi Erguner’le Derin ve Dünyevi Bir Yolculuk


Kudsi Erguner 1952’de Diyarbakır’da doğdu. 1969’da İstanbul Radyosu’na katıldı. 1973’te Paris’e yerleşen Erguner, burada mimarlık ve müzikoloji eğitimi aldı ve her iki alanda da doktora yaptı. 1976’dan itibaren dünyaca tanınmış müzisyenlerle çeşitli tiyatro, sinema ve konser projelerinde çalıştı. 1981’de Sufi öğretisini ve müziğini öğretmeyi amaçlayan bir dernek, 1988’de ‘‘Kudsi Erguner Ensemble’’ adıyla 16.yüzyıl Klasik Osmanlı ve mevlevi Müziği’ çalışmalar yapan bir müzik topluluğu kurdu.

Neyzen Kudsi Erguner, klasik Osmanli ve Tasavvuf müziği konusunda uzun yıllardır gerçekleştirdiği konserler ve yayınladğı albümlerle hem uluslararaası bir üne sahip olmuş, hem de geleneksel müziğimize evrensel bir boyut kazandırmıştır.

Peshrev ve Semai Tanburi Cemil Bey: Kudsi Erguner – albümünü dinle

Türkiye Tasavvuf müziğinin ana enstrümanı ney‘de, Mevlevi geleneğinin devamı olan ‘’Erguner’’ ekolünün son temsilcisi Ulvi Erguner’in yetiştirdiği tek sanatçıdır.

Mevlevi ayinlerinin Fransa, İngiltere ve Amerika’da 1970-71 ve 72 yıllarında yapılan ilk tanıtımlarına katılmış yine aynı yıllarda TRT İstanbul Radyosu’ nda sanatçı olarak görev yapmıştır.

1973 yılından itibaren yerleştiği Paris kentinde, müzik çalışmalarının yanı sıra, mimarlık ve müzikoloji ögrenimi görmüs ve her iki konuda da doktora çalışması gerçekleştirmiştir.

Günümüze kadar, Osmanlı müziğinin her türlü dalında ürettiği, bütün dünyada dağıtılan albümlerin sayısı doksan sekizi bulmuştur.

‘’Les Contes de Mesnevi’’, Les Saints des Derviches Bektachi’’, ‘’La Fontaine de la Séparation’’, adlı kitapları Fransızca yayınlanmış, sonuncusu İngilizce, Portekizce, Yunanca ve Türkçe’ye tercüme edilmiştir.

Geleneksel müzikler üzerinde yaptığı çalışmalar sadece Türkiye ile kısıtlı kalmamış, Hindistan, Pakistan, Afganistan, Japonya ve Kuzey Afrika ülkelerinde de araştırma ve çalışmalar yapmıştır.

Nusret Fethi Ali Khan, Anvar Brahem gibi çesitli ülkelerin sanatçıları ile yaptığı çalışmalar onların da uluslararası bir üne kavuşmasını sağlamıştır.

Günümüzde World Music adıyla bütün dünyada büyük ilgi gören müzik akımının en onemli onculerinden birisidir.

Peter Gabriel, Jean Michel Jarre, Georges Apherghis, Didier Lookwood, Michel Portal, Christof Lauer, Michel Godard, Markus Stockhausen, Heliard Ensemble, New Ensemble, Marc Minkowsky, Fazil Say gibi pop müzikten klasik müzige, cazdan çagdaş müziğe kadar birbirinden çok farklı konularda ünlü sanatçılarla biraraya gelerek konserler vermiş, albümler üretmiştir.

Dünyaca ünlü Robert Wilson, Peter Brook, Jean Claude Carrier, Tony Gatlif ile tiyatro ve sinema konusunda çalışmalar yapmış, Mehmet Ulusoy’un yönettiği ‘’Simyacı’’ ve ‘’Benerji’’ tiyatro oyunlarına hazırladığı müziklerle 1998 ve 2002 yıllarında, en başarılı sahne müziği dalında Afife Jale Tiyatro Ödülü’ne layık görülmüştür.

Hazırladığı müzikler üzerine, modern dansın ünlü öncüleri Carolyn Carlson ve Maurice Bejart‘ın yaptığı koreografiler Avrupa’nın bir çok kentinde gösteriye sunulmuştur.

Avrupa’nın değişik ülkelerinden ve Amerika’dan gelen, Paris’te kurduğu ney okulunda yetiştirdiği talebeler, ney sazını bütün dünyaya yaymıştır.

1992 yılında, İstanbul müezzin ve hafızlarını biraraya getirerek kurduğu koro ile, Osmanlı Davulları, Ferahfeza Mevlevi ayini albümlerini ve İlahi-Nağme konserini gerçekleştirmiştir.

‘’Passion d’Istanbul’’ projesi Kudsi Erguner’e 2000 yılında Fransız Hükümeti tarafından ısmarlanmış ve Paris konseri albüm olarak yayınlanmıştır.

Uzun yıllardır, özellikle İstanbul Festivali’ nde, birbirinden farklı alanlarda projeler üreterek, klasik türk müziğinin kendi içinde de farklı konuları olabileceğini ortaya koymuştur .

İstanbul Rembetikosu, Şair Padişahlar, Hicaz Faslı, Ferahfeza Mevlevi Ayini, Tasavvuftan Flamenkoya, Schubert ve Şevki Bey, ilk defa İstanbul’un Hristiyan ve Müslüman dini müziklerini biraraya getirdiği ‘’Tarih Boyu Hoşgörü’’ ve Hint, Jaz ve Turk müziği sanatçılarını biraraya getiren ‘’Tac Mahal’’ konseri, Nazım Hikmet için yazdığı ‘’Şair Cenazesi’’ eseri, İstanbul ve İzmir festivalleri çerçevesinde beğeni kazanmıştır. 2007 yılında ise Bizans sonrası sekuler müzikleri içeren ‘’Patrikhaneden Saraya’’ dinletisini gerçekleştirmiştir.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz