Mahrumiyet Bölgesinde Festival! – Ayten Yumli

46

Festivalin geniş katılımlı ve coşkulu geçmesi, bir çok kesimin dikkatini çekmiştir. Karerlilerin yaptırım güçlerini arttırmıştır. Mecburen dikkate almaları gerekecek, eskisi gibi kolay kolay herşeyi, başlarını sallayarak ya da “tamam yaparız!?” diyerek geçistiremeyeceklerdir! Çünkü örgütlülük, örgütlü güçler her zaman dikkate alınır! Festival de Karer’lilerin en büyük aracı, sesi, kulağı olmalı, oldu da! Tabi bunu vurgularken; önemli olan kurumsal bir şekilde hareket etmek, kurumlarımızda yer alanların da fedakar, nitelikli; “herşey insan için” diyebilen kişilerden olusturulmasıdır. Bu da festivalin niteligini belli edecekdir zaten…

Öncelikle bircok zorluklara karşın bu festivalin yapılması, yapılabilmesi büyük bir başarıdır!. Bir ilki gerceklestirmek her zaman zordur. Haliyle de bircok sorunları, eksiklikleri olacaktır; oldu da.

Festival organizasyonu bence iyi başladı. Örgütsel olarak; derneklerle konusulması, komitelerin oluşturulması, yurtdışında Av-kar’la iletişim kurulup, destek istenmesi vs. bence eksikleriyle beraber; birlikte hareket edilmesi, her bölgede toplantıların yapılması, festivalin genel cercevesinin tartışılması olumluydu.

Burada verilen görevler nelerdi, ne kadarı yerine getirildi, getirilebinildi. Eksikliklerin giderilmesi noktasında ne kadar etkileyici ve yapıcı olunabildi. Bunlara kafa yorarsak, yorabilirsek ikinci festivalimiz çok daha güzel, içerik olarak da o kadar zengin olacaktır.

Öncelikle Festival; Karer’in nerde oldugunu, Karer kültürünün tanıtılmasında, Karer’in sorunlarının ne oldugunu; birçok gencimize, diğer insanlara göstermede iyi bir araç oldu. Festivalin adı bile birçok insanın bölgeye gitmesini sağladı. Bölgedeki sorunlar; sadece kulaktan duyulanlarla değil, az da olsa görerek bire bir yasanıldı. Sadece bunlar bile başlı başına başarıyı gösterir.

Bircok kişinin, bırakın  “nasıl bir festivali” festivalin yapılacağına olan inanç cok cılızdı. Birçokları, köylülerden bile duyuyordum; “gelse gelse birkaç yüzü gecmez, o kadar emek verirsek zarar edersek ne olur” deyip, birşey satmaktan bile çekiniyorlardı.

Ayrıca İstanbul’da: “festival iptal edildi!” vs.lerle gerek bilerek, gerekse de bilmeden, kulakdan doğma şeylerle festivali olumsuz etkileyebilecek söylemler söyleniyordu. Birçok olumsuzluklara rağmen festivalin yapılması olumluluktur!

Festival alanına gittiğimde birçok eksiklik gördüm; bunu bölge kosullarına bağlı olarak normal karşıladığımı söylemeliyim. Bir Munzur festivalini kıyaslanamayacak kadar; altyapı fakiri, iletişim fakiri bir bölgede bu kadar şeyin yapılması kücümsenecek birşey değil! Su sorunu; bu kadar fazla kişinin gelinebileceği tahmin edilmedigi için yeterince önlem alınamamış; fakat ikinci gün müdahaleyle sorun asgari de olsa giderilmesi bize, yeter ki yapmak isteyelim! o zor kosullarda bile; doğal yöntemlerle bile olsa, sorunların çözülebildiğini gösteriyor. Bunu sahne, ve gölgelik yapımında da yaşadık.

Festival başlanmadan en az bir iki hafta önce komitelerden sorumlu arkadaşlardan birer kisi bölgeye gitseydi. Eksiklikler belirlenip; ona göre bunların giderilmesine calışılsaydı, birçok sorun asgariye indirgenebilirdi.

Alanda sohbet ettiklerim, özellikle gençler; herşeye ragmen ilk festival oldugu icin eksikliklerin normal oldugunu, önemli olan Karerlilerle bir arada olmaları; kendi ailelerinin dogup büyüdükleri yerleri görmelerinin onları heyecanlandırdıgını belirttiler. Köylüler de “Karer Karer olalı böyle kalabalık görmedi!” diyerek sevinclerini belirtiyorlardı.

Festivalin ikinci günü “Köy Hizmetleri”nden gelen adını hatırlamadıgım iki kisi; ilk gün duydukları katılımın yüksekligi karşısında merak edip geldiklerini; bunun da yapılan reklamlardan dolayı kendilerinin böyle olacağını da beklediklerini belirtmeleri beni hem sevindirdi, hem de saşırttı dogrusu. Genel olarak derneklere, komitelere gönderilen genel bilgilerden ve sitelerimizden edindiğimiz bilgilerden ziyade tam olarak nasıl bir tanıtım kampanyasının sürdürüldügünü bilmiyorduk. O yüzden de cok sınırlı bir tanıtım kampanyası yapıldıgını tahmin etmistim. (Yol tv.nin etkisi kücümsenemez tabi!)

Sunu da belirtmek de yarar var. Tabi ki öncelikle Karer’in tarihi, Karer’in içinde bulundugu durum sosyo-ekonomik, siyasal yapısı; göçlerin nedenleri, Karer’in mahrumiyet bölgesi olarak kalmasının nedenleri iyi anlatılmalıydı. Fakat somut şeyler üzerinden gitmek de zaten birseyler anlatıyor. Bugüne kadar o bölgede bir alt yapı yoksa bunların nedenleri iyi irdelenmeli ve yapılması noktasında gereken yapılmalıdır.

Zaten festivalde tekrar tekrar bunlara vurgu yapılmıstır. Dolayısıyla Festivalde alt yapı çalışmalarının ikinci festivale kadar tamamlanması istenilmiştir. Festival ve festivale katılanların, binlerin orda olması bir anlamda da “istemler”inin haykırısı oldular! Festivalde; Karer halkının sorunlarının önemsendigi, karer halkının yanlız bırakılamayacagı gösterildi!

Sunu da belirteyim; festival alanındaki elektrik direkleri belediye sayesinde değil de özel bir sirketle anlasılarak dikildi. Su da ordakilerin kendi çabalarıyla getirilmistir. Jeneratörün getirilmesi iyi düsünülmüs, aksi taktirde cok daha kötü olabilirdi. Elektrik kesintisi!?

Ayrıca sunu da belirtmek de yarar var. Asimilasyonun yasandıgını hepimiz biliyoruz! Bunun nedenlerini nicinlerini tartısabiliriz. Fakat unutmayalım ki; bölgedeki kosullara ragmen; baskılara, yasaklamalara, şovenizme karsın: Karer’liler dilini; türkülerle, tiyatroyla, panelle, dengbejlerle söyledi. Kendini, bunlarla dile getirdi. Bunu da gözardı etmemek gerek!

Festivalin genis katılımlı ve coskulu gecmesi, bir cok kesimin dikkatini çekmistir. Karerlilerin yaptırım güçlerini arttırmıstır. Mecburen dikkate almaları gerekecek, eskisi gibi kolay kolay herşeyi, başlarını sallayarak ya da “tamam yaparız!?” diyerek gecistiremeyeceklerdir! Çünkü örgütlülük, örgütlü gücler her zaman dikkate alınır! Festival de Karer’lilerin en büyük aracı, sesi, kulagı olmalı, oldu da! Tabi bunu vurgularken; önemli olan kurumsal bir şekilde hareket etmek, kurumlarımızda yer alanların da fedakar, nitelikli; “herşey insan için” diyebilen kişilerden olusturulmasıdır. Bu da festivalin niteligini belli edecekdir zaten…

Festivallerin daha başarılı gecmesi, eksikliklerin daha asgariye indirilmesi için hepimize görev düsüyor. Sorumluluk bilinciyle hareket etiğimizde herşey daha kolay çözülecektir. Birlikte, farklılıklarımıza ragmen, pratikte birlikte hareket etmenin koşullarını oluşturabilirsek; daha güzel festivaller neden olmasın!

Emegi gecen herkese sevgi ve saygılarımla!

Ayten Yumli

Sizde festival hakındaki düşündelerinizi aşağıdaki  adrese yazabilirsiz http://www.cafrande.org/?page_id=1201  veya cafrande.org@gmail.com adresine yollayabilirsiniz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz