Kürtçe Rock ve Blues Müzik Grubu TEQ U REQ ilk albümü: “Keftüleft”

233

Müziğe ilgisi küçük yaşlarda başlayan iki müzisyen üniversite öğrenimi sırasında farklı bölümlere yönelse de müzikle olan ilişkilerini  sürdürürken 2009 yılında yolları kesişiyor.  Birlikte müzik yapma kararı alan  Yunus Orak ve Erdal Dağhan  Teq û Req adlı bir müzik grubu kurarak çalışmalara başlıyor.  Ve üç yıl sonra bu kolektif üretimin ilk ürünü olan “Keftuleft”’i çıkarıyor.

Teq û Req, asıl olarak insanın varlığına, duygu bütünlüğüne yönelik şiddet temelli bir uygulama olan anadiller üzerindeki yasaklama ve baskılara karşı müzikal açıdan daha sert bir söylemle hard rock’a yöneliyor. Dilin varlığına katkı sağlamak amacıyla daha anlaşılır bir uslup ve güçlü bir vokal ile müzikseverlere sesleniyor.


İlk Kürtçe rock müzik grubu Koma Wetan’ı dinlemek için burayı tıklayınız.

Albümün ilk şarkısı:
Çar Zarok

Li Îranê
Çar zarokên
Fars
Tirk
Ereb û
Kurd
Wêneyê mêrikekî çêkirin
Yekem, serê wî
Duwem, laşê wî
Seyêm, dest û piyê wî
Çarem çek danî ser milê wî!

Dört Çocuk

İran’da
Fars
Türk
Arap ve
Kürt dört çocuk
Bir adamın resmini çizdiler
Birincisi, başını
İkincisi, bedenini
Üçüncüsü, kollarını ve bacaklarını
Dördüncüsü bıraktı omzuna silahı!

Kendilerini “Bu ülkenin zencileri” olarak niteleyen grubun albümünde yer verdikleri blues ritimleri; hem grubun yenilikçi yanına hemde ötekileştirilen, yok sayılan, görmezden gelinen bir kesimin kültürel birikiminin gelişime açık yapısını gözler önüne seriyor, görünür kılıyor.

Teq û Req, Keyfüleft albüm içeriği:
1 Çar Zarok
2 Çuko
3 Xewnereşk
4 Perişan
5 Siroveya Serji meriyeke
6 Beri
7 Qedin
8 Şev
9 Xewnereşk (Akustik)
10 Pela Dawi ya Salnameye

1 Yorum

  1. bende kendi çapımda müzikle uğraşıyorum hep kürtçe blues müzik yapma hayalim vardı bunu siz başarmışsınız helal olsun süpersiniz sizin varlığınızdan yeni haberdar oldum selam olsun size hewalno

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz