Kürtçe Rock Müzik Grubu Siya Şeve (Gecenin Gölgesi) ve “Zeng” adlı ilk albümünden şarkılar

6
135

Siya seve
‘Bir kaç sokak köpeği yan yana gelmişler. Tenha bir yerin en tenha yerinde, buluşmuşlar gecenin gölgesinde. Söylemeye başlamışlar yüreklerinden süzülüp gelenleri. Kulaklarını açacak olanlar duyacaklardır bu sesleri.’
Bu sıra dışı sözler, ‘çılgınlıklar abidesi sokaklarıyla’ tarihe resmini çizen Urfa’da müzik yapan Siya Şevê müzik grubuna aittir. İlk albümleri olan ‘zeng’ çalışmalarının kapağında yer alan bu sözleri okuduğumda, Kürt müziğinin gelecekteki aydınlık yüzü açısından tatlı bir heyecan duymaya başladım.

[youlist pid=”PL1BzbYRZGKuXRP5ufGcShuWgcFQCESx35″]
Sonraki şarkıya geçmek için >| şarkı seçmek için [>] işaretine basınız.

Grubun diğer şarkılarını’u buradan dinleyebilirsiniz


Siya Şeve Şıkesti (Klip)

Büyük bir keyif aldım bu sözlerden ve büyük bir keyif ile dinledim bütün şarkıları. Çünkü bir işaretti bu sözler, bir işaretti bu şarkılar.

Farklı bir pencereden bakmanın ve farklı bir pencereden görmenin, sıra dışı yaratmanın işaretiydi her bir şarkı. Siya Şevê, bu farklılığın işareti olmanın da ötesinde, tatlı bir başkaldırının ayak seslerini duyuruyor bizlere bu ilk albümüyle.

Siya Şevê /Gecenin gölgesi.

Bir kere grubun ismi başlı başına bir metafor ve derin bir felsefe taşımaktadır kendi içinde.

Varsa gölgesi eğer gecenin, ışığı da vardır. Ama gece denince, herkesin aklına karanlığı gelir sadece. ‘Oysa her kesin göremeyeceği aydınlık bir yüzü de vardır gecenin. Bu aydınlık yüz derinliğidir, bu aydınlık yüz sessizliğidir onun. Bu aydınlık yüz rahmidir gecenin.

Her kesin göremeyeceği gecenin bu aydınlığının rahminde mayalanır en büyük aşklar, bu aydınlığında derinleşir en büyük acılar, bu aydınlığında doğurur kendini sahneye taşıdığımız ‘kayıp ülkedeki aşklar’ bu aydınlığında yaratır kendini yeniden Evdal’den bize kalan ve dilimizden hiç düşüremediğimiz Gulê’lî şarkılar.’ Daha önce yazmış olduğum ‘Bir kanadı gecedir güvercinin’ başlıklı yazımdaki bu satırlara götürdü beni, grubun ismindeki bu imgesel duruş ve metafor. Öyle ya; gecenin gölgesini fark edenler ancak ışığıyla en doğru buluşmayı gerçekleştirebilir ve karanlığında bu ışık ile en iyi senfonileri oluşturabilirler.

Siya Şevê müzik grubu bunu başarmış. Bunu başarmış ki her şarkı bizi ay yüzlü ve okyanus gözlü sevgiliye götürür. Bunu başarmış ki her şarkıyı gecenin rahminde damıtıp, ışığıyla vaftiz ederek bize sunmuşlardır. Yaşadıkları kentin dağlara olan yakınlığından mıdır bilemiyorum ama dinlerken bu şarkıları, her şarkı ateşin aydınlattığı ve etrafında şiirlerin okunduğu dağ gecelerine götürüyor beni. Oysa hiç yaşamadım dağlarda böyle bir geceyi ama yaşayanları hep düşledim.

‘Hêlek min bibe par
Hêlek min bibe sar
Hêlek min bibe ar
Star nabêm ji te’

Bu ilk albüm çalışmalarını yaşadıkları evde oluşturdukları küçük stüdyo ortamında gerçekleştirmişler. Bütün şarkıların kayıtları bu küçük ev stüdyosunda yapılmış. Üretimin bütün aşamalarında kendileri yer almışlar. Dokuz şarkıdan oluşan albümdekî sekiz şarkının sözleri ve müzikleri, grup üyelerinin kaleminden ve yüreklerinden süzülüp gelmiştir. Kısacası albümdeki bütün şarkılar gazino değil, kendi mutfaklarında hazırlamış oldukları hormonsuz ‘taze ev yemekleridir.’ Dinlediğinizde eminim sizler de tadına doyamayacaksınız.

Kemal Orgun
(Gazeteci- yazar)

6 Yorumlar

  1. harika bir grup cd bulmak için çok uğraştı sonunda buldun birbirnden harika 8 parça bence koma wetanın bize açtığı yolda ilerleyen bir grup…

  2. siya şev ewini del şekesti ü cuda hunermende je bo musaka kurt deriye ke nü vekirin serkeften

  3. bu grup harika müzik yapıyor ince eleyip sık dokuyor onlarla çalışmak isterdim eğer uygunsa lütfen haber verin

  4. 7.parçanın keyne nin yani sözlerini bilen varsa yani çevirisini yapabilen varsa çok sevinirim

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz