Geçmişten bugüne Şivan Perwer’in sevilen şarkılarını online dinle


Kürt müziğinin en önemli sanatçılarından biri olan Şivan Perwer’in  bazılarını ilk kez dinleyeceğiz bir seçkini hazırladık. 1970’lerden bu güne gelen bir sesin, inişli çıkışlı zor ve zahmetli bir yolun yolcusu olarak sürekli değişen siyasi serüvenin izini sürerken, müziğinin siyasi ve toplumsal olaylar içerisinde kültürel etkilenişini hissedecek, eski ve yeni ritmlerle geçmiş ve gelecek, modern ve geleneksel arasında kısa bir yolculuğa çıkacaksınız.


Sonraki şarkıya geçmek için >| şarkı seçmek için [>] işaretine basınız.
Diğer şarkılarını dinlemek için buraya KLİPLERİNİ İZLEmek için ise burayı tıklayın

Hürriyet Gazetesi’nin Şivan Perwer ile gerçekleştirdiği röportaj

HER ZAMAN BİRLİĞİ SAVUNDUM
Diyarbakır ve Urfa’nın billboard’larında fotoğraflarınız görülüyor. Son dönemde Türkiye’deki gelişmeleri izliyor musunuz?

-Türkiye demokrasisinde tıpkı Mehter Marşı’nda olduğu gibi bir adım ileri iki adım geri atılıyor. Diyarbakır billboard’larında benim afişlerim asılırken, diğer yandan Kürtçe kaset dinlediği için bir şoföre üç yıl hapis cezası verilebiliyor. Hayatım boyunca birlik ve beraberliği savundum. Nazım Hikmet’in dediği gibi, ‘‘Bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine.” Ahmede Hani’de, ‘‘Birlik bir toplumu diriltir” derdi. Elbette bazı partiler (Kürt partileri) bu tutumumu anlayamadılar ve baskılara maruz kaldım. Ben bir sanatçıyım diye haykırmak zorunda kaldım. Hozanım, hozan…

En çok Mozart, Bach severim Kürt ve Türk müziği dinlerim
Türkülerim benim için sadece sanat değil müzikoterapidir.
Belki de sanatta sadece duygularıma kapılmamamı ve rasyonel olmamı matematik sağlamıştır.
Bilimin müzikten uzak olmadığını düşünüyorum.
En çok klasik müziği severim: Mozart, Beethoven, Bach…
Rap de dahil içtenlikle yapılan her türlü müzik beni etkiler.
Daha çok Kürt ve Türk müziğini dinliyorum. Merhum Hafız Burhan, Münir Nurettin Selçuk ve Kürt kökenli Diyarbakırlı Celal Güzelses’i beğenirim. Neşet Ertaş ve Aşık Mahsuni’yi de.

Klasik olarak Mevlana ve Yunus Emre gibi Ali Heriri’miz, Cervantes ve Ömer Hayyam gibi Melayi Ciziri’miz, Shakespeare, Firdevsi ve Fuzuli gibi Ahmede Hani’miz, Pir Sultan Abdal ve Karacaoğlan gibi de Fequiya Teyran’ımız var. Ayrıca Dostoyevski, Nazım Hikmet ve Neruda gibi Cigerxwin’imiz var.

En usta romancı olarak Mahmud Baksi’yi görüyorum. En usta çevirmenimiz ise Mehmet Emin Bozarslan’dır. Mizahta Musa Anter’in eşi yoktur.

 

Katıldığım konserlerde sesimi ve tarzımı beğendikleri için Kürtçe öğrenip sözlerimi de anlamaya çalıştıklarını söylüyorlar. Tabii ki böyle şeyler bir sanatçının egosunu etkiliyor.

Sanatıma en fazle etki yapanlar arasında Arif Ciziri, Hasan Ciziri, Said Afia, Kawis Afia, Meryem Hanlar’ı sayabilirim.

Yazar ve şairlerden Yaşar Kemal, Aziz Nesin ve Nazım Hikmet en iyileridir. Ahmet Altan’ın ve Muhsin Kızılkaya’nın da kalemini ve üslubunu beğeniyorum.

Seçki içeriği: Cane Cane  –  Sivan Perwer, Delale  –  Sivan Perwer, Naze  –  Sivan Perwer, Ey Fırat  –  Sivan Perwer, Lo lo bra o Enstrumental  –  Sivan Perwer, Xalo  –  Sivan Perwer, Yar Merhaba  –  Sivan Perwer, Naze canlı performns  –  Sivan Perwer & Willi Resetarits, orİlme Sosyalizm  –  Sivan Perwer, Malan Barkır  –  Sivan Perwer, Ape Hoşimi Sivan Perwer – Cane Cane canlı performns  –  Sivan Perwer & Willi Resetarits, orSebra Malan  –  Sivan Perwer, Leyla  –  Sivan Perwer, Yare yare  –  Sivan Perwer, Zenbilfiroş  –  Sivan Perwer, Ki dibeje ne zanım  –  Sivan Perwer, Desmal  –  Sivan Perwer, Kani  –  Sivan Perwer, Herne pes  –  Sivan Perwer, Ez Dilgese Canim  –  Sivan Perwer, Halepçe  –  Sivan Perwer, Qimil  –  Sivan Perwer, Hevalno  –  Sivan Perwer, Ezdin ser Beg  –  Sivan Perwer, Hay dil  –  Sivan Perwer, Lo Misto  –  Sivan Perwer, Deşta Palu  –  Sivan Perwer, Kine em  –  Sivan Perwer, Le Dotmame  –  Sivan Perwer, Rabin haware xwes bikin  –  Sivan Perwer, De Lori  –  Sivan Perwer, Hestiren min Dibarin  –  Sivan Perwer, Tirba min cekin li Kurdistan  –  Sivan Perwer, Nalinek te Guhe min  –  Sivan Perwer, Hawar hey Hawar  –  Sivan Perwer, Gele min Rabe Em Hatin  –  Sivan Perwer, Agiri  –  Sivan Perwer, Nemire lawik  –  Sivan Perwer, Peşmerge  –  Sivan Perwer, Sen dibe  –  Sivan Perwer, Bilbile Dilsadi  –  Sivan Perwer, Dilo Yeman Dersim  –  Sivan Perwer, Ey Felek  –  Sivan Perwer. şivan perwer naze, şivan perwer dinle, şivan perver naze, şivan perwer dinle, şivan perwer albümleri, şivan perwer hayatı, şivan perwer kine em, şivan perwer şarkı sözleri, şivan perwer halepçe dinle, şivan perver şarkıları, şivan perver dinle, şivan perver şarkıları dinle, şivan perver halepçe, şivan perver delale, şivan perver yare, şivan perwer yare, şivan perver kimdir

 

Geçmişten bugüne Şivan Perwer’in sevilen şarkılarını online dinle” üzerine 57 yorum

  1. em gellek jı bo te ser bilindın ey şıvane kurda severek izliyor ve dinliyoz

  2. tek kelimey le harika ve örnek alınacak bi insansın şiwan perwer

  3. şivan perver dengbej yani ozanime kurdane ser dengi şıvanra deng tune jıbo dilana mıhedo türkiye hat avitine zev sılavajera dişinim zor sıpas IĞDIR

  4. tek kelimyle harıkasın şivan senin sesin üzerine ses tanımam ve dinlemem
    her hebi şivan perwer

  5. güçlü ses güçlü bir yorum gelmiş geçmiş en büyük ses bazıları kendini şıvan pervere benzetmesi onun için bir onur olması laazım çünkü ancak büyük insanlar örnek alınır.seni ve ahmet kayayı çok seviyorum. vanlı teko

  6. ben 15 yaşındayım onu dinliyorum ve şarkılarını seviyorum

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
Küçük Şeyler Üzerine Bir Öykü: İki Dost, Bir Kuş – Prof. Dr. Üstün Dökmen
Kapat