İran Kürt Müziğinde Sadollah Nasiri ve Dilan Albümü

Sadollah Nasiri, 1976 yılında İran Sanandaj yakınlarındaki küçük bir köy olan Hanis’te dünyaya geldi. Müziğe küçük yaşlarda ilgi duydu. Babasının sesinden ve müzik bilgisinden yararlandı. Kürt müzik makamlarını öğrendi.

12 yaşında genel müzik teorisi okudu ve divan öğrendi. İlkini 15 yaşında ikincisi 17 yaşında olamak üzere iki ödülü aldı. Daha sonra pek çok ödül almaya devam etti. İlköğretimde müzik öğretmenliği yapmasına rağmen, bazı büyük Haurami şairlerine çıraklık yapıyor. Divan’da 7 adet dastgahın Fars klasik müziğini ilk kez çalıp kaydetti. Zhuan (Kürtçe melodilerin toplanması, Saeed Farajpuri tarafından) ve üç divan koleksiyonuna katkıda buldu.


Sonraki şarkıya geçmek için >| şarkı seçmek için [>] işaretine basınız.

Sadollah Nasiri, çalışmalarında farklı Kürtçe ezgilere yer veren, kopyalayıp tekrarlamaktan özelikle uzak duran bir sanatçı. Müzikal açıdan vurmalı çalgılara önem vermekle beraber kardeşi Yadollah Nasiri tarafından yenilenmiş üç telli bir enstrüman olan Dilan’ı neredeyse her şarkısında kullanıyor.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
“Önünde yalnız onun gördüğü bir uçurum var…” Uzakların Büyüsü – Şükrü Erbaş

Burada mutluluk kişiliksiz bir duyguyken, uzaklarda acı bile yaşama bağlıyordu insanı. Durduğu yerde değersiz bir bütün olarak kalmaktansa, parçalana parçalana...

Kapat