Her türlü tutucuğa karşı bir çıkış, bir isyan albümü: Sara ve Zagros albümü


Muş Varto doğumlu olan Sara, 1990 yılında Fransa’ya göç etti. Küçük yaşlardan itibaren kendisi için vazgeçilmez bir tutku olarak ifade ettiği müzik, yaşamında her zaman önemli bir yere sahip oldu. Çeşitli sebeplerle müzik yaşantısına uzun bir süre ara vermek zorunda kalan Sara, Fransa’da düzenlenen Engin Sincer Ses Yarışması’nda birinci olmanın getirdiği motivasyon ile müzik eğitimini sürdürdü.

 Avrupa’da çeşitli etkinlik ve gecelerde sahne aldı. Geçtiğimiz yıl Zagros adlı ilk albümü çıkaran Sara, bu çalışmanın aynı zamanda feodal yapıya, her türlü tutucuğa bir karşı çıkış, bir isyan olarak değerlendiriyor.

Albümünde yer alan altı parçanın söz ve müziklerini kendisi yazıp hazırlayan Sara, albümünde Mihemed Şexo’nun ‘Azade Şêrîn’ adlı parçasını da yorumlamış. Şarkılarını Kurmançî lehçesinde okuyan Sara, albümünde Mahmut Han’ın ‘Nena’ adlı Dimilkî şarkısına da yer vermiş.
Müziğini özgün ve modern olarak tanımlayan Sara, ‘Zagros’ albümünün ileriki süreçte müzik yaşantısında çok önemli bir rol oynayacağını, müziğin yaşantısında daha yoğun olarak yer alacağını belirtiyor. Aranjör ve yönetmenliğini sanatçı Memo Gül ile Eser Gül’ün yaptığı ‘Zagros’ albümünde yer alan şarkılar şunlar; ‘Zagros’, ‘Ax yarê’, ‘Ez jî’, ‘Girêdayîmam’, ‘Newroz’, ‘Azade Şêrîn’, ‘Lê lê Rindê’, ‘Nena’, ‘Lolo Bira’.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz