Grup Munzur ve “Hava Kurşun Gibi Ağır” albümü

grup-munzurGrup Munzur sanat faaliyetlerine 1992 yılında İzmir’de başladı. Çeşitli etkinlikler ve konserlerden sonra 1993 yılında çalışmalarını İstanbul’a taşıyan grup 1994 yılından bugüne Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi bünyesinde çalışmalarını sürdürüyor. Grup Munzur İstanbul’a gelip yerleştiği süreçte “Babanın Türküsü/Onların Kavgası” adıyla ilk albümünü çıkardı.

1995 Eylül’ünde ikinci albümü “Hep Birlikte”yle müzikal yolculuğuna devam eden grup, 1997 yılında “Tutuşturun Geceleri” adlı üçüncü albümü, 2016 yılında ‘Hava Kurşun Gibi Ağır’ adlı dördüncü albümü çıkardı.

Grup Munzur   – Hava Kurşun Gibi Ağır

Albümün müzik yönetmenliğini Ali Ekber Kayış yaptı ve ülkede öne çıkmış birçok müzisyen de emekleriyle albümde yer aldı. Albümde, ‘Rüzgarın Kanatlarında’ adlı eser, grubun 24 yıllık geçmiş tarihinde gruba vokal olarak emek vermiş tüm grup elemanlarıyla birlikte seslendirildi.
Albümde kadın mücadelesinin önemliliğine vurgu yapan bir çalışma ise; insanca yaşamı yok sayan egemen sistemin karşısında muhalif duruşlarını koruyan müzik gruplarının kadın solistleri ile ortak seslendirilen kadın marşı. Sözleri Aslı Erdoğan’a ait olan ‘Bir Kadın’ adlı eseri; AlaMor, Grup Emeğe Ezgi, Sarya Müzik Topluluğu, Grup Vardiya, Grup İsyan Ateşi, Adalılar ve Kaldırım Müzik Topluluğu ile ortak oluşturulan kadın korosu tarafından seslendirdi. Grup, Ömer Leventoğlu’nun Kobanê direnişinden beslenerek sözlerini yazdığı Dara Jiyanê adlı eser ile direnişe ve direnenlere sesleniyor. “Em Mırovın” adlı bir diğer Kürtçe eserin de yer aldığı albümde, sözleri İbrahim Karaca’ya ait olan Soma katliamında yitirdiğimiz madenciler anısına ‘Soma’ adlı eser de yer alıyor.
Son olarak Grup Munzur, Nazım Hikmet’in sesinin de yer aldığı albümünde ‘Sen yanmasan, ben yanmasam, biz yanmasak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa’ sözleriyle ‘Kerem Gibi’ adlı eser ile karanlığa karşı başkaldıranları selamlıyor.” [Evrensel, 06 Haziran 2016]

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz